Aktualności

okładka książki
08.06.2018

Anna Janko z Nagrodą „Nowych Książek″

Zespoł miesięcznika „Nowe Książki″ uhonorował swoją doroczną nagrodą Annę Janko za książkę Mała Zagłada (Wydawnictwo Literackie).

Pisarka wraca pamięcią do pacyfikacji zamojskiej wsi Sochy. 1 czerwca 1943 r., o świcie do doliny zeszli Niemcy i spalili 88 domów, a większość mieszkańców zastrzelili. (...) „Mała Zagłada″ jest książką historyczną (...). Anna Janko przypomina dawniejsze opowieści matki o tamtym zdarzeniu, przywołuje wspomnienia innych świadków, sięga do dokumentów. „Mała Zagłada″ jest także książką psychologiczną. Pokazuje, jak trauma z dzieciństwa odciska piętno na późniejszym życiu ofiary (bo ofiarą jest nie tylko ten, kto zginął, ale również człowiek fizycznie ocalony, lecz poraniony wewnętrznie). I uświadamia, jak zło wojny odmienia życie następnego pokolenia - potomków wojennych dzieci. (...) (z rec. Małgorzaty Kąkiel, „Nowe Ksiązki″ 3/2015).

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 29 stycznia 2016 r., w piątek, o godzinie 18.00 w Klubie Księgarza, Warszawa, Rynek Starego Miasta 22/24. Podczas gali laudację wygłosi Piotr Matywiecki. Nagrodę ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy!