Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Najpiękniejsze Książki Roku po raz pięćdziesiąty dziewiąty

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza do udziału w 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018, którego rozstrzygnięcie – tradycyjnie – nastąpi w kwietniu. Nagrody i wyróżnienia zostaną natomiast wręczone w maju podczas 10. Warszawskich Targów Książki.

18.02.2019

Do 22 lutego zgłoszenia do XXV Targów Wydawców Katolickich

Tegoroczne Jubileuszowe XXV Targi Wydawców Katolickich odbywać się będą od 4 do 7 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

18.02.2019

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” tylko za biografie

Od tego roku Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” będzie przyznawana tylko za biografie - poinformował jej inicjator, rybnicki samorząd. Nabór do tegorocznej, czwartej edycji nagrody, już się rozpoczął. Propozycje można zgłaszać do połowy marca.

18.02.2019

„Mały Chopin” i „Tańczące niedźwiedzie” w Tajpej [relacja i zdjęcia]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej dobiegły końca. W tym roku podczas wydarzenia zaprezentowało się 327 tajwańskich oraz 408 zagranicznych wystawców. W ciągu sześciu dni targi odwiedziło 580,000 mieszkańców Tajwanu, co jest dowodem na to, że w dzisiejszych czasach na wyspie nie brakuje czasu na czytanie.

18.02.2019

Wręczenie nagrody „Nowych Książek”

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i zespół miesięcznika „Nowe Książki” zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody „Nowych Książek” prof. Szymonowi Rudnickiemu, autorowi książki Falanga. Ruch Narodowo-Radykalny. Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 lutego o godz. 18. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

15.02.2019

„Gombrowicz” dla debiutanta

Niemal siedemdziesiąt zgłoszeń nadesłano do IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznym konkursie dominują jednak absolutne debiuty: jest ich aż pięćdziesiąt trzy.

15.02.2019

„Słowo – ogniste ziarno”

„Wierzyński wypracował pewną oryginalną postawę światopoglądową, którą można nazwać geohumanizmem. Wbrew strasznej historii XX-wiecznej, mimo ofensywy nihilizmu anarchistycznego albo totalitarnego, on bronił wartości ludzkich, był po stronie dobra i prawdy oraz zwykłych ludzi, ofiar okrutnego pochodu dziejów” – mówi krytyk literacki i teoretyk literatury, profesor Krzysztof Dybciak w rozmowie z Katarzyną Wójcik.

14.02.2019

Wyniki naboru do programu „Literatura” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Literatura”.

14.02.2019

Polsko-węgierskie dni translatorskie w Budapeszcie

Warsztaty tłumaczenia literatury węgierskiej na polski oraz spotkania z pisarzami węgierskimi i tłumaczami znalazły się w programie translatorskich dni polsko-węgierskich, które rozpoczęły się wczoraj w Budapeszcie.

14.02.2019

Książka na receptę. Recepta na sukces

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces” to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. 

13.02.2019

Wyniki naboru do programu „Czasopisma” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Czasopisma”.

13.02.2019

Wyniki naboru do programu „Promocja czytelnictwa” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

13.02.2019

Polskie stoisko na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej [zdjęcia i relacja]

Dziś polskie stoisko na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej odwiedziły dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum. Pracownicy Biura Polskiego w Tajpej, które koordynuje udział Polski w targach, przybliżyli im historię naszego kraju i najciekawsze propozycje z zakresu literatury dziecięcej.

13.02.2019

Zgłoszenia do Nagrody im. Jana Długosza


Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, której celem jest popularyzacja i nagradzanie dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój nauki i kultury.

13.02.2019

50 lat temu odszedł Kazimierz Wierzyński

„Miewam czasem złudzenia, że żyłem kilka razy, że na moje życie złożyło się kilka egzystencji, że każda z nich była inna i że nie wiadomo, jak wszystkie zjednoczyły się w nieprzerwany ciąg moich 70 lat” – pisał Kazimierz Wierzyński w Pamiętniku poety. Autor Laur olimpijskiego odszedł 50 lat temu.

12.02.2019

"Pamiętnik poety" Kazimierza Wierzyńskiego w Dwójce

W przeddzień 50. rocznicy śmierci Kazimierza Wierzyńskiego Program Drugi Polskiego Radia w audycji "Głosy z przeszłości" przypomina fragmenty jego gawęd wygłaszanych na początku lat 60-tych w Radiu Wolna Europa.

12.02.2019

Ruszyły 22. Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej [relacja i zdjęcia]

Dziś w Tajpej rozpoczęły się Taipei International Book Exhibition 2019, czyli 22 edycja międzynarodowych targów książki w Tajpej, jedna z największych i najważniejszych tego rodzaju imprez w Azji Wschodniej. Gościem honorowym tegorocznej edycji są Niemcy. Nie zabrakło także polskiego stoiska, na którym znaleźć można czołowe publikacje naszych autorów literatury dziecięcej, katalog Instytutu Książki New Books From Poland i książki katalogowe.

12.02.2019

Zgłoszenia do konkursu "Piórko" dla debiutujących pisarzy

Piszesz amatorsko książki dla dzieci i chowasz je do szuflady? A może wieczorami wymyślasz dla swoich dzieci historie, których słuchają z zapartym tchem i otwartymi buziami? Jeśli tak, nie zwlekaj i wyślij swoje prace na konkurs literacki Biedronki Piórko. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze tylko przez dwa tygodnie – do 26 lutego br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.

11.02.2019

Życiowe rozłamania Wierzyńskiego

Trzynastego lutego obchodzić będziemy 50 rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego, jednego z największych polskich poetów XX wieku. Dzięki uprzejmości Państwowego Instytutu Wydawniczego prezentujemy fragment Pamiętnika poety w opracowaniu Pawła Kądzieli, niezwykłej autobiografii, która – jak pisał jej autor – „jeśli nie ma być autobiografią, może być tylko pamiętnikiem wierszy”.

11.02.2019

Konkurs literacki o twórczości Zdzisława Beksińskiego

Do końca marca dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać prace na konkurs literacki "Opowiedz o Zdzisław Beksiński", zorganizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, w tym szkice Beksińskiego.

08.02.2019

„Kołtuneriada” Piotra Zaremby w Trójce

Co by było, gdyby pani Dulska ze swoją rodziną żyła dzisiaj? I co by było, gdyby zamiast najstarszego syna Zbyszka miała… córkę? Na te pytania w swoim słuchowisku Kołtuneriada postara się odpowiedzieć Piotr Zaremba. Premiera w radiowej Trójce w niedzielę 10 lutego o godz. 20.00.

08.02.2019
Tagi: Twórczość

Lutowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Lutowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

08.02.2019

Remont PiMBP w Skarżysku już wiosną

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę remontu budynku biblioteki. Prace mają się rozpocząć już wczesną wiosną. Modernizacja zostanie dofinansowana kwotą niespełna 900 tysięcy złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

08.02.2019

Festiwal Literacki „Autorzy i książki”

Spotkania z pisarzami, sejmik poetycki, a także wystawy i warsztaty literackie dla najmłodszych złożą się na rozpoczęty w czwartek 3. Festiwal Literacki „Autorzy i książki” w Białymstoku. Ma on podsumowywać to, co wydarzyło się w literaturze w Podlaskiem w minionym roku.

07.02.2019

Tadeusz Dąbrowski stypendystą szwajcarskiej fundacji Landis & Gyr

Autor siedmiu tomów wierszy (ostatnio Środek wyrazu) oraz powieści Bezbronna kreska otrzymał prestiżowe stypendium twórcze w Szwajcarii.

07.02.2019

167 nowych przekładów polskich książek na języki obce!

Wczoraj rozstrzygnęliśmy drugi nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. W najbliższym czasie Instytut Książki wesprze 167 tłumaczeń na języki obce. Najwięcej z nich, bo aż sześć, to książki duetu Piotr Socha i Wojciech Grajkowski. Zagraniczni czytelnicy poznają również pięć powieści Olgi Tokarczuk, nie zabraknie jednak także przekładów literatury młodzieżowej, klasyki, esejów i biografii, a polska literatura będzie obecna na całym świecie: od Albanii po Zjednoczone Emiraty Arabskie.

07.02.2019

Apel o wsparcie festiwalu literackiego Patrząc na Wschód i Festiwalu Powsinóg

Organizatorzy festiwalu Patrząc na Wschód i Festiwalu Powsinóg zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe do wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie zaś zainteresowanych reportażem, wszystkich tych, którym Wschód jest bliski. Apel dotyczy dwóch nieszablonowych imprez organizowanych na wsi, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą: festiwalu literackiego Patrząc na Wschód (organizowanego w dniach 14-17 sierpnia 2019 r.) oraz festiwalu podróżniczego Festiwal Powsinóg (organizowanego w dniach 2-4 maja 2019 r.).

07.02.2019

Literacki luty w Big Book Cafe

Centrum literackie na Mokotowie otrzymało właśnie Wdechę – nagrodę magazynu „Co Jest Grane” dla miejsca roku. Jury najważniejszych stołecznych nagród wyróżniło Big Book Cafe za rozmach i intensywność wydarzeń, za oryginalne stand-upy, spektakle, warsztaty i pokazy, a także za wegetariańską kuchnię i gościnność wobec psów. Luty to kolejny miesiąc równie intensywnych działań przy Dąbrowskiego 81.

06.02.2019

Ogłoszenie wyników dla drugiego naboru ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w 2018 roku

Informujemy, że został rozstrzygnięty drugi nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. Ocenione oferty zostały przysłane do 31 października 2018.

06.02.2019

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska beletrystyka, książki historyczne, biografie, książki dla dzieci i do nauki języka, a także ciekawe spotkania autorskie czekają w najbliższych dniach na gości polskiego stoiska na rozpoczętych w środę XXVI Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku. Stoisko narodowe organizują wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się w mińskiej hali wystawowej BelExpo.

06.02.2019

Warsztaty literackie z polskimi baśniami na Węgrzech

W dniach 24.01-02.02.2019 odbył się cykl trzech zajęć poświęconych polskim baśniom. Pomysł lekcji zrodził się z rozmów ze szkołami, które przyłączyły do szkolnych klubów polsko-węgierskich. Patronem Wonderland Festival, w ramach którego zorganizowano cykl, był Instytut Książki

06.02.2019

Różewicz razy dwa

Już jutro i w najbliższą niedzielę odbędą się spotkania poświęcone twórczości Tadeusza Różewicza. W czwartkowym, które organizuje wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza, weźmie udział prof. Janusz Degler, zaś w niedzielę w Stawisku gościł będzie Janusz Drzewucki.

06.02.2019

Transatlantyk po raz piętnasty – zapraszamy do zgłaszania kandydatur!

W tym roku Transatlantyk, doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą, świętuje mały jubileusz. Już po raz piętnasty zapraszamy do zgłaszania kandydatur.

05.02.2019

Lutowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Lutowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Jerzym W. Borejszą i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

05.02.2019

Ruszyły zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2019

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2019. Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

05.02.2019

Drugie Życie Książki 2019 – poznaliśmy harmonogram

Drugie Życie Książki, akcja wielkiej bezpłatnej wymiany książek, rusza po raz ósmy. W ubiegłym roku podczas czternastu edycji aż 1500 osób wymieniło się imponującą liczbą ponad 10 000 książek, a regały do wymiany książek pojawiły się w kolejnych miejscach.

04.02.2019

Otwarcie nowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach [relacja i zdjęcia]

W Świątkach otwarto dziś Gminną Bibliotekę Publiczną. Budowę budynku o powierzchni ponad 660 metrów kwadratowych dofinansowano na kwotę 2 000 000 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

04.02.2019

"Ferdydurke" wśród dzieł wartych przetłumaczenia na fiński

Powieść Witolda Gombrowicza "Ferdydurke" znalazła się na liście uznanych światowych pozycji literatury pięknej, które nigdy nie ukazały się w języku fińskim. Zbiór tytułów, które "należałoby przetłumaczyć na fiński" opublikował wczoraj dziennik "Helsingin Sanomat".

04.02.2019

Czytelnicy wybierają Książki Roku 2018

Ruszyła kolejna edycja największego literackiego plebiscytu w Polsce – w zeszłym roku czytelnicy oddali w nim ponad 117 tysięcy głosów!  Już po raz czwarty internauci wybiorą Książki Roku 2018 lubimyczytać.pl – głosować można do końca lutego.

01.02.2019

Otwarcie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej w obiektywie Daniela Bednarza

W środę w Kolbuszowej otwarto Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Modernizację i adaptację budynku dawnej synagogi na potrzeby odziału oraz automatyzację procesu wypożyczeń w MiPBP dofinansowano na kwotę 1 992 674 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

01.02.2019

„Czytaj” – nowy elektroniczny magazyn o książkach

Serwis Readlist.pl wydał w grudniu pierwszy numer pisma „Czytaj!”. Można go pobrać bezpłatnie, również w czytnikowych wersjach EPUB i MOBI.

01.02.2019

Spotkanie z „Panem Tadeuszem” i Billem Johnstonem w Nowym Jorku

Już w najbliższy czwartek o 19.30 w nowojorskiej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej odbędzie się spotkanie z Billem Johnstonem, autorem najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Spotkanie poświęcone będzie wyzwaniom podczas tłumaczenia arcydzieła Mickiewicza i kulturowemu znaczeniu poematu.

01.02.2019

Siedem lat temu zmarła Wisława Szymborska

Napisała tylko około 350 wierszy, zapewniły jej one w 1996 roku literacką Nagrodę Nobla - 1 lutego przypada siódma rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Krakowskie Forum Kultury i Fundacja Wisławy Szymborskiej organizują cykl wydarzeń Portrety z pamięci poświęconych poetce. 

01.02.2019

Warsztaty dla tłumaczy w Tel Awiwie [zdjęcia i relacja]

W Tel Awiwie ruszyły warsztaty dla tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski. Otworzyli je dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie Joanna Hofman i dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Warsztaty prowadzi uznana tłumaczka literatury polskiej na język hebrajski Miriam Borenstein, która czytelnikom w Izraelu przybliżyła między innymi arcydzieło Bolesława Prusa Lalka.

31.01.2019

Renesans Czapskiego

Józef Czapski nie jest w Polsce postacią powszechnie znaną. Jego najważniejsze książki i cykle obrazów, bo przede wszystkim uważał się za malarza, powstały w czasach komunizmu. A wtedy Czapski był niecenzuralny. Nie dość, że był związany z paryską „Kulturą”, to jeszcze w swojej najgłośniejszej książce Na nieludzkiej ziemi opisywał poszukiwania polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w Katyniu. Niestety, nie miał szansy dotrzeć do odbiorców w wolnej Polsce. Zmarł w roku 1993, w słusznym wieku 96 lat. Ale może teraz polscy czytelnicy wreszcie go odkryją, bo zdarzało się już przecież, że droga do Warszawy wiodła przez Nowy Jork.

31.01.2019

Ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Pierwszego lutego ruszają zgłoszenia do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – najstarszej nagrody literackiej w polskiej fantastyce, której laureatami byli m.in. Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski i Łukasz Orbitowski.

30.01.2019

Otwarcie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej [relacja i zdjęcia]

W Kolbuszowej otwarto dziś Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Modernizację i adaptację budynku byłego muzeum (dawnej synagogi) na potrzeby Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej oraz automatyzację procesu wypożyczeń w MiPBP dofinansowano na kwotę 1 992 674 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

30.01.2019

"Niezapomniana. Twórczość Doroty Terakowskiej" – konferencja naukowa

Pracownia Literatury dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Niezapomniana. Twórczość Doroty Terakowskiej" w 15. rocznicę śmierci pisarki.

29.01.2019

Instytut Książki wsparł rumuński przekład „Końca świata w Breslau” Marka Krajewskiego

Niedawno ukazało się tłumaczenie Końca świata w Breslau Marka Krajewskiego na język rumuński. Przekład Cristiny Godun wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

29.01.2019

Rozszerzona ekspozycja w Muzeum Witolda Gombrowicza

Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać… w wannie. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert Piazzola Electro Tango w wykonaniu SawarS Tango Project. Wśród wykonawców m.in. Gombrowicz.  

28.01.2019

Biblioteka na dworcu w Nurcu-Stacji już wiosną!

Gmina Nurzec-Stacja (pow. siemiatycki) przejęła od kolei zrujnowany dworzec PKP. Po remoncie będzie znowu służyć podróżnym, ale przede wszystkim stanie się siedzibą biblioteki gminnej, a z czasem też Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury. Remont budynku dofinansowano na kwotę 808 672 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.
 

28.01.2019

Wystawa „Co czyta Poznań” i spotkanie z Maciejem Płazą

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19 w Galerii Atanazego czynna jest wystawa Co czyta Poznań 2018, która prezentuje najchętniej wypożyczane w ubiegłym roku książki. Organizatorzy zachęcają, aby na tablicy wypisywać tytuły publikacji, których lektura zrobiła w ubiegłym roku największe wrażenie. Prócz wystawy już jutro w Bibliotece będzie gościł Maciej Płaza, pierwszy polski laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

28.01.2019

Ewa Lipska z Nagrodą im. Jerzego Turowicza

W sobotę 26 stycznia Ewa Lipska otrzymała Nagrodę im. Jerzego Turowicza za tomik Pamięć operacyjna, a także za całokształt twórczości. Nagrodę w imieniu Fundacji wręczyła Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza.

25.01.2019

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego

W czwartek 10 stycznia Muzeum Niepodległości w Warszawie zainaugurowało Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego. Zgodnie z założeniem będą to cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów.

24.01.2019

Czytelnicy autorami sukcesu

Portal lubimyczytac.pl ruszył z akcją „Czytelnicy autorami sukcesu”. Poproszono sześcioro pisarzy o przeczytanie „z zaskoczenia” opinii zamieszczonych w serwisie. Bez wcześniejszej znajomości ich treści, pochlebnych, entuzjastycznych i oczywiście tych negatywnych. Nagrano bardzo spontaniczne reakcje, które przez kolejne dni będą prezentowane na stronie.

23.01.2019

Poznaliśmy laureatów nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz siedemnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Nagrodzone tytuły to: Wyspa Węży Małgorzaty Szejnert (Znak), Patria Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), Hotel Bristol Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz Polska Wschodnia Adama Bujaka (Biały Kruk).

23.01.2019

„Zagubiona dusza” Tokarczuk i Concejo w finale Nagrody Sorcières

Association des librairies Sorcières (ASLJ; stowarzyszenie niezależnych księgarni specjalizujących się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, zrzeszające 52 księgarnie z całej Francji) oraz Association des bibliothécaires de France (ABF; Francuskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy) ogłosiły listę 30 tytułów nominowanych do Nagrody Sorcières przyznawanej od 1986 roku.

23.01.2019

„Asymetria” Adama Zagajewskiego w finale National Book Critics Circle Awards 2018

Tom Asymetria Adama Zagajewskiego w tłumaczeniu Clare Cavanagh znalazł się wśród finalistów National Book Critics Circle Awards 2018 w dziedzinie poezji.

23.01.2019

Facebookowa grupa kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ma już 3000 członków!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to nie tylko „Pierwsze wiersze dla…”, broszura „Książką połączeni” i Wyprawka Czytelnicza – nasza grupa facebookowa Mała książka - wielki człowiek ma już 3000 członków!

23.01.2019

Nocny stolik #12. Piotr Zaremba: Jestem pasjonatem kryminałów

Piotr Zaremba, pisarz, historyk i publicysta, opowiada o fascynacji Stephenem Kingiem i książkami historycznymi, wyznaje, dlaczego czasem sięga po młodzieżowe fantasy, tłumaczy, jak przygotowuje się do pracy nad powieścią historyczną i dlaczego wzorzec literatury odnajduje w sagach rodzinnych.

22.01.2019

Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel nominowani do ERBD Literature Prize

W dziesiątce nominowanych w drugiej edycji nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju znalazły się angielskie przekłady Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk i Lala Jacka Dehnela. Obydwie powieści przetłumaczyła laureatka zeszłorocznej Nagrody Transatlantyk, Antonia Lloyd-Jones. Drugi z nich ukazał się przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

22.01.2019

Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Kraków właśnie otworzył nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do młodych pisarzy z Miast Literatury UNESCO z całego świata! Twórcy z 28 miast, między innymi Edynburga, Melbourne, Pragi czy Seattle mogą aplikować o pobyt w naszym mieście!

22.01.2019

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej Zakopanego

Burmistrz Miasta Zakopane po raz trzeci organizuje konkurs na Nagrodę Literacką Zakopanego. Autorzy i wydawcy mogą zgłaszać pozycje wydane w 2018 roku. Gatunek literacki jest dowolny, jedyne kryterium kwalifikacyjne to tematyka tatrzańska i zakopiańska.

21.01.2019

Powstał Katalog Inicjatyw Czytelniczych

Katalog Inicjatyw Czytelniczych to internetowa, ogólnodostępna baza podstawowych danych o najważniejszych inicjatywach proczytelniczych w Polsce, o ich organizatorach i wydarzeniach, prowadzonych w latach 2017-2019 cyklicznie bądź też po raz pierwszy.

21.01.2019

Nagroda dla Alissy Valles, tłumaczki Ryszarda Krynickiego

W trakcie dorocznej konwencji The Modern Language Association (MLA), która odbyła się w dniach 3-6 stycznia w Chicago, poinformowano, że amerykańska poetka Alissa Valles otrzymała nagrodę Aldo and Jeanne Scaglioni Prize za przekład tomu „Nasze życie” („Our Life Grows”) Ryszarda Krynickiego, który ukazał się nakładem New York Review Books przy wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.01.2019

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach

Do końca grudnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1713, tj. o 100 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie działa 599 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1114 klubów dla dorosłych.

21.01.2019

„Portrety z pamięci” – cykl wydarzeń poświęconych Wisławie Szymborskiej

Pierwszego lutego rusza cykl „Portrety z pamięci” poświęcony Wisławie Szymborskiej. W ramach cyklu zaplanowano wystawę fotografii, pokaz filmu i wieczór poetycki.
 

21.01.2019

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w 700 bibliotekach

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a w warsztatach międzypokoleniowych wzięły udział tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazując, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.

18.01.2019

Prof. Jacek Leociak tegorocznym laureatem Nagrody im. K. Wyki

Prof. Jacek Leociak – pracownik Instytutu Badań Literackich PAN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN – został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Wyróżnienie za osiągnięcia m.in. w dziedzinie eseistyki wręczono dziś w Krakowie.

18.01.2019

Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

 „Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami.

17.01.2019

Zgłoszenia do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM, zapraszają do zgłaszania kandydatur do kolejnej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda w obu kategoriach – im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia – zostanie przyznana po raz piąty.

17.01.2019

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli o promocji czytelnictwa nie tylko wśród najmłodszych

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Katarzyną Wasiutyńską, odpowiadającą w Instytucie Książki za kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. Z rozmowy dowiecie się m.in. dlaczego projekt bookstartowy Instytutu Książki jest wyjątkowy na skalę europejską oraz jak staramy się zachęcać dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania.

16.01.2019

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” podbija biblioteki – 25 tys. nowych czytelników

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęliśmy projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

15.01.2019

Stanisław Wyspiański na znaczku Poczty Polskiej

Z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego Poczta Polska wydała znaczek z autoportretem artysty, który dziś wszedł do obiegu.

15.01.2019

Przedszkolak w bibliotece

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w bibliotece? Spacer po obowiązkową lekturę szkolną… poszukiwanie podniszczonej okładki w rzędach starych regałów… Twoje dziecko dziś wyniesie z takiej wizyty zupełnie inne wspomnienia.

15.01.2019

Kraków świętuje 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego

150 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański – najbardziej wszechstronny artysta Młodej Polski: dramaturg, poeta, malarz, grafik, autor "Wesela". Żył zaledwie 38 lat, ale pozostawił po sobie ogromną spuściznę. W Krakowie zaplanowano wiele wydarzeń związanych z urodzinami Wyspiańskiego, który całe swoje życie i twórczość poświęcił rodzinnemu miastu.

14.01.2019

Rozstrzygnięcie konkursu "Książkowy GURU"

Informujemy, że 14.01.2019 r. Jury ustaliło werdykt w konkursie "Książkowy Guru" dla klubowiczów z Dyskusyjnych Klubów Książki, który zakończył się 7.01.2019 r. o godzinie 23:59.

14.01.2019

Instytut Książki wsparł arabski przekład „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza

Niedawno ukazało się tłumaczenie Zniewolonego umysłu na język arabski. Przekład klasycznego eseju Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.01.2019

Instytut Książki w EURead!

Instytut Książki został przyjęty w poczet członków EURead, stowarzyszenia skupiającego organizacje promujące czytelnictwo w Unii Europejskiej.

14.01.2019

Jubileusz Joanny Papuzińskiej [relacja i zdjęcia]

W piątek 11 stycznia w Bibliotece na Koszykowej odbył się uroczysty jubileusz z okazji osiemdziesiątych urodzin profesor Joanny Papuzińskiej. Uroczystość przebiegła w sympatycznej, rodzinnej atmosferze. Wzięli w niej udział przyjaciele pani profesor, przedstawiciele środowiska literackiego, bibliotekarskiego, dziennikarskiego, a także jej uczniowie. Wszyscy zgodnie podkreślali, że miała i nadal ma ogromny wpływ na całe pokolenia twórców. Nie zabrakło urodzinowego tortu i uroczystego toastu.

14.01.2019

Zgłoszenia do VIII edycji Nagrody Orfeusza

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu zaprasza osoby reprezentujące wydawnictwa, instytucje kultury, agencje artystyczne, organizacje i stowarzyszenia twórcze, portale i media zajmujące się literaturą oraz sztuką do zgłaszania książek do VIII edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom roku 2018.

14.01.2019

Ferie z książką w wielkopolskich bibliotekach pedagogicznych

Biblioteki Pedagogiczne w Wielkopolsce zachęcają dzieci i młodzież do spędzenia tegorocznych ferii z książką. Specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowano między innymi w Poznaniu, Pile, Lesznie, Rawiczu, Pile, Koninie i Kaliszu.

14.01.2019

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Identitas

Jury Nagrody Identitas 11 stycznia roku ogłosiło nominacje do jej tegorocznej edycji. Nominowano Marka Cichockiego za Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii ( Teologia Polityczna), Wiesława Helaka za Nad Zbruczem (Arcana), Dawida Junga za Glosy (Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za Czego chcą od nas biedni Niemcy (Volumen) oraz Monikę Śliwińską, za Wyspiański. Dopóki starczy życia (Iskry). Laureata poznamy 7 marca.

11.01.2019

„Wołyń ‘43” Grzegorza Motyki ze wsparciem Instytutu Książki

W Rosji ukazało się niedawno tłumaczenie książki Wołyń ’43 Grzegorza Motyki. Przekład autorstwa Walentiny Wiendiejewej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

10.01.2019

243 sztuki zgłoszono do 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Dwieście czterdzieści trzy sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w tegorocznej, dwunastej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Nazwisko laureata ogłoszone zostanie 26. maja podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

10.01.2019

Nominacje do Bestsellerów Empiku

Ogłoszono nominacje do 20. edycji nagród Empiku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 13 lutego podczas gali Bestsellerów Empiku 2018.

09.01.2019

Jubileusz Joanny Papuzińskiej w najbliższy piątek

W piątek 11 stycznia w Bibliotece na Koszykowej odbędzie się uroczysty jubileusz z okazji osiemdziesiątych urodzin profesor Joanny Papuzińskiej, 
 

09.01.2019

Instytut Książki wsparł węgierski przekład „Króla” Szczepana Twardocha

Na Węgrzech ukazało się tłumaczenie Króla w przekładzie Gábora Körnera. Wydanie powieści Szczepana Twardocha wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.01.2019

Małgorzata Rejmer z Paszportem „Polityki” w kategorii Literatura

Małgorzata Rejmer została laureatką 26. edycji Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura. W pozostałych kategoriach wyróżniono Joannę Kulig, Martę Górnicką, Dianę Lelonek, Aleksandra Nowak, Dawida Podsiadłę oraz studio panGenerator. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda. Nazwiska laureatów za 2018 r. ogłoszono we wtorek w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

08.01.2019

Nagroda Found in Translation Award – zgłaszanie kandydatów

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają do zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji nagrody FOUND IN TRANSLATION AWARD, przyznawanej autorowi/autorce najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski. Do zgłoszenia kwalifikują się przekłady, które ukazały się w formie książkowej w 2018 roku.

08.01.2019
Tagi: Twórczość

Styczniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Styczniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

08.01.2019

Odszedł Edgar Hilsenrath

W niedzielę 30 grudnia w szpitalu w Wittlich w Niemczech zmarł Edgar Hilsenrath, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych pisarzy niemieckich żydowskiego pochodzenia, autor Nazisty i fryzjera oraz Fuck America. Miał 92 lata.

07.01.2019

Nocny stolik #11. Janusz Drzewucki: Cieszę się, że zdarza mi się jeszcze lektura zachłanna

Janusz Drzewucki, poeta, krytyk literacki, redaktor miesięcznika „Twórczość”, opowiada między innymi o skomplikowanej przygodzie z Borgesem, powieściach, które go w ostatnim czasie zachwyciły, Wacławie Berencie, który zasłużył na Nagrodę Nobla, i książce, którą przeczytał w dwadzieścia cztery godziny z przerwą na sen.

07.01.2019

Styczniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Styczniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Wojciechem Góreckim, pożegnanie z redakcją Tomasza Łubieńskiego i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.01.2019

Nowy program w TVP Kultura: „Herbert – Mosty”

Trzeciego stycznia w TVP Kultura odbyła się premiera nowego cyklu poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. W pierwszym odcinku wystąpili m.in. Gaba Kulka i Agnieszka Żulewska.

04.01.2019

Nowy cykl w TVP Kultura – „Powidoki”

Siódmego stycznia TVP Kultura zainauguruje cykl, w którym Barbara Schabowska i prof. Piotr Nowak rozmawiać będą o ważnych książkach z dziedziny filozofii i socjologii. W pierwszym odcinku punktem wyjścia będą dzieła Hannah Arendt.

04.01.2019

Sto bibliotek na Stulecie

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ufundował 100 jednakowych zestawów bibliotecznych dla ośrodków oświatowych działających w skupiskach Polaków poza granicami Polski.

04.01.2019

Nagroda Literacka Gdynia po raz czternasty

Prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek – ogłasza XIV edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka GDYNIA dla najlepszych książek ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski. Wydane w 2018 roku książki można zgłaszać do 31 stycznia roku 2019.

04.01.2019

Islandia gościem honorowym II Gdańskich Targów Książki

„Trwają przygotowania do Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 29-31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nowością w tym roku jest zaproszenie gościa z zagranicy i w tym roku będzie to Islandia. Trwa przyjmowanie zgłoszeń i ustalanie listy zaproszonych autorów. Już dziś wiemy, że udział weźmie 80 wystawców i odbędzie się blisko 50 spotkań, warsztatów i dyskusji” – przekazał Bibliotece Analiz Paweł Szopowski, organizator gdańskiej imprezy.

03.01.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Ewy Katarzyny Moloniewicz i Abela Antolína Murcii Soriana. Wydanie książki Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

03.01.2019

Nagroda Gombrowicza po raz czwarty

Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłaszają czwartą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ogłaszają. Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku. Zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą do końca stycznia.

03.01.2019

Ruszyła kolejna edycja Nagrody Magellana

Wystartowała jedenasta edycja konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”. Celem konkursu organizowanego przez “Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest wyłonienie najbardziej wartościowych publikacji turystycznych wydanych w minionym roku kalendarzowym.

03.01.2019

Zgłoszenia do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Organizatorzy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2018 informują, że zgłoszenia do tegorocznej 10. edycji Nagrody przyjmowane są do 15 stycznia – decyduje data stempla pocztowego.

02.01.2019

Pożegnanie Tomasza Łubieńskiego z redakcją „Nowych Książek”

Po dwudziestu latach sprawowania funkcji redaktora naczelnego „Nowych Książek” Tomasz Łubieński odchodzi na emeryturę.

02.01.2019

Wszystkiego najlepszego w 2019 roku!

Wszystkiego najlepszego i wielu wspaniałych lektur w Nowym Roku życzy Państwu zespół Instytutu Książki.

02.01.2019

Salon Ilustratorów w Poznaniu

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza artystów do udziału w Salonie Ilustratorów 2019 towarzyszącym Poznańskim Targom Książki, które odbędą się w dniach 1-3 marca przyszłego roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

02.01.2019

Rynek bibliofilski w odwrocie

W tym roku rynek bibliofilski wypadł gorzej niż inne dziedziny rynku sztuki. „Przyczyną jest brak … towaru. Od kilkunastu lat w ‘Rzeczpospolitej’ ostrzegałem, że białe kruki są na wyczerpaniu. I stało się. Kolekcjonerzy nie musza si wyprzedawać, wiec nie ma czym handlować”, napisał Janusz Miliszkiewicz, ekspert rynku sztuki, w „Podsumowaniu roku 2018” – w tekście zatytułowanym „Mamy hossę na rynku sztuki” zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” 27 grudnia.

02.01.2019
Tagi: Amos Oz

Pożegnanie Amosa Oza

Izrael pożegnał w poniedziałek Amosa Oza. Trumnę ze zwłokami pisarza wystawiono w centrum kultury Zawta w Tel Awiwie. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin w mowie pożegnalnej podkreślił m.in., że Oz „pisał o nas wszystkich”, a jego książki są zarówno osobiste, jak i uniwersalne.

31.12.2018

Rok 2018 w księgarniach historycznych

Monografie, syntezy, albumy, biografie, wspomnienia związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości - zdominowały rynek książki historycznej w mijającym roku. Czytelnicy otrzymali również wiele wydawnictw źródłowych.

31.12.2018

Konkursy na najlepszą książkę Poznańskich Targów Książki 2019

Wydawnictwo Naukowe UAM zaprasza do udziału w kolejnych edycjach konkursów towarzyszących Poznańskim Targom Książki 2019, które odbędą się w dniach od 1 do 3 marca 2019 roku w Poznaniu.

28.12.2018
Tagi: Amos Oz

Zmarł Amos Oz

Dziś odszedł Amos Oz, jeden z najwybitniejszych prozaików II połowy XX i początku XXI wieku. Od wielu lat wymieniano go jako jednego głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. O śmierci pisarza poinformowała na Twitterze jego córka Fania Oz-Salzberger.

28.12.2018

„Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka po chińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Tajwanie ukazało się tłumaczenie Króla Maciusia Pierwszego w przekładzie Wei-Yun Lin-Góreckiej. Wydanie książki Janusza Korczaka wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.12.2018
Tagi: Julian Tuwim

65 lat temu zmarł Julian Tuwim

Sześćdziesiąt pięć lat temu - 27 grudnia 1953 roku - zmarł w Zakopanem Julian Tuwim. Ostatniego dnia życia na kawiarnianej serwetce poeta zapisał swoje ostatnie zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą...”.

27.12.2018

Književni plamen dla Adama Zagajewskiego

W Podgoricy ogłoszono, że Adam Zagajewski zostanie laureatem prestiżowej nagrody „Književni plamen“ (Płomień literacki), która będzie wręczona na początku 2019 roku.

25.12.2018

Odszedł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk, który współpracował m.in. z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą. Ostatnio był stałym felietonistą tygodnika „Polityka”, który poinformował na swojej stronie internetowej o jego odejściu.

25.12.2018

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli o promocji czytelnictwa nie tylko wśród najmłodszych

Zapraszamy do lektury wywiadu z Katarzyną Wasiutyńską z Instytutu Książki na temat zachęcania Polaków do czytania książek. Z rozmowy dowiecie się m.in. dlaczego akcja „Mała książka – wielki człowiek” jest wyjątkowa na skalę europejską oraz jak postępują rodzice, którym zależy na przyszłości swoich dzieci.

24.12.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady tekstów E. M. Forstera, Alana Hollinghursta, Juliana Barnesa i fragment nowego tłumaczenia Ulissesa w przekładzie Macieja Świerkockiego trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

21.12.2018

Warsztaty translatorskie w Tel Awiwie

Trwa nabór na warsztaty dla młodych i początkujących tłumaczy literatury polskiej na język hebrajski. Projekt realizują wspólnie Instytut Książki w Krakowie i Instytut Polski w Tel Awiwie.

21.12.2018

Wesołych Świąt!

Miłości, dobra i radości na nadchodzący czas Bożego Narodzenia życzy Państwu zespół Instytutu Książki.

21.12.2018

„Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie tomu Piosenka o zależnościach i uzależnieniach w przekładzie Michaela Alexy. Wydanie książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

20.12.2018

Premiera „Wielkiej improwizacji” Wojciecha Tomczyka w sobotę radiowej Dwójce

„Holoubek był kibicem Cracovii, rozmowa z Dejmkiem o roli w Dziadach mogła odbyć się na stadionie - powiedział PAP Wojciech Tomczyk, laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala. Premiera jego słuchowiska Wielka improwizacja odbędzie się w radiowej Dwójce w sobotę.

20.12.2018

Ponad 100 tysięcy „Biegunów” Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie poinformowało, że tegoroczny nakład polskiego wydania Biegunów przekroczył właśnie 100 tys. egz.

20.12.2018

Przedszkolak w bibliotece

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w bibliotece? Spacer po obowiązkową lekturę szkolną… poszukiwanie podniszczonej okładki w rzędach starych regałów… Twoje dziecko dziś wyniesie z takiej wizyty zupełnie inne wspomnienia.

19.12.2018

„Morfina” Szczepana Twardocha po chorwacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie powieści Szczepana Twardocha Morfina. Przekład Emilio Nuicia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.12.2018

„Herbert 3.0”. Muzycy w hołdzie wielkiemu poecie w radiowej Trójce

W sobotę 22 grudnia o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej znakomici artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne – AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs, Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski – zaśpiewają wiersze Zbigniewa Herberta.

19.12.2018

Wojciech Tomczyk odebrał „Skrzydła Dedala”

Wojciech Tomczyk odebrał we wtorek Nagrodę Literacką Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala” za sztuki teatralne zebrane w tomie Dramaty. Nagrodzono go za „odwagę zmierzenia się z dramatycznymi tematami historii współczesnej”.

18.12.2018

Książka tygodnia: Północ i Południe Marka A. Cichockiego

Zbiór esejów Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii to niezwykle cenna książka nawiązująca do najdonioślejszych dokonań rodzimej eseistyki. Marek A. Cichocki tropi w niej powinowactwa między kulturą polską i stanowiącą dla niej absolutny fundament kulturą śródziemnomorską, zarówno w jej klasycznym, jak i chrześcijańskim wymiarze.

18.12.2018

Zdigitalizowane XIX-wieczne serie literackie w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zakończyła przedsięwzięcie związane z digitalizacją części XIX-wiecznych publikacji. Kolekcja Polskie serie literackie w XIX wieku dostępna jest teraz w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.

18.12.2018

Wat kontra Cat-Mackiewicz. Piętnasty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Aleksandra Wata i Stanisława Cata-Mackiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

18.12.2018

„List z tamtego świata” Kornela Makuszyńskiego w Teatrze Telewizji

Spektakl List z tamtego świata Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz będzie można zobaczyć w Teatrze Telewizji 7 stycznia 2019 r. To historia o rodzinie i o tym, co perspektywa odziedziczenia dużych pieniędzy robi z ludźmi - mówi reżyserka.

17.12.2018

Uczczono stulecie polskiego księgarstwa

W sobotę 15 grudnia Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza uczciły stulecie polskiego księgarstwa. Jubileusz stulecia księgarstwa 1918-2018 odbył się w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

17.12.2018

„Krivoklat” Jacka Dehnela po ukraińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Ukrainie ukazało się tłumaczenie powieści Jacka Dehnela Krivoklat w przekładzie Andrija Bondara. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

17.12.2018

W Budapeszcie odbył się wieczór literacki poświęcony Mickiewiczowi

Wieczór literacki poświęcony Adamowi Mickiewiczowi z okazji nadania jego imienia jednemu z parków w III dzielnicy w Budapeszcie zorganizowała w piątek ambasada RP na Węgrzech.

17.12.2018

Jedenasta edycja Nagrody Magellana

Wystartowała jedenasta edycja konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne”. Celem konkursu organizowanego przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest wyłonienie najbardziej wartościowych publikacji turystycznych wydanych w minionym roku kalendarzowym.

14.12.2018

„Kosmos” Witolda Gombrowicza po bułgarsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Bułgarii ukazało się tłumaczenie Kosmosu w przekładzie Kateriny Kokinovej. Wydanie dzieła Witolda Gombrowicza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.12.2018

Jakub Małecki zaprasza do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Przy tej okazji mieliśmy okazję porozmawiać z autorem, on sam zaś zachęcił do czytania w Dyskusyjnych Klubach Książki.

14.12.2018

W niedzielę w Krakowie odbędzie się 600. Salon Poezji

Jedenastu poetów, muzycy, aktorzy spotkają się w niedzielę w samo południe na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, by razem z Anną Dymną i tłumem bywalców świętować 600. Krakowski Salon Poezji. „Moje chwile wolności” – to temat przewodni jubileuszowego spotkania.

13.12.2018

Finał akcji Czytaj PL i „Upoluj swoją książkę”. Poznaliśmy „Ambasadorów Czytaj PL” i „Krzewicieli Inkunabułów”

Czytaj PL, największa w Polsce (i najpewniej na świecie) akcja promująca czytelnictwo, ponownie zakończyła się wielkim sukcesem. 95 tysięcy – tyle książek przeczytali w tym roku jej uczestnicy, a aż 1200 osób wzięło udział w konkursach na najlepszego Ambasadora akcji oraz Krzewiciela Inkunabułów. Nagrodzono osoby, które w  najbardziej kreatywny i niebanalny sposób zarażały innych miłością do książek, a swoją „receptą” na promocję czytelnictwa  podzieliły się z nami w mediach społecznościowych.

13.12.2018

Piotr Karski w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie [zdjęcia]

Na przełomie listopada i grudnia w Moskwie odbyły się Międzynarodowe Targi Książki Non/fiction. Instytut Książki zorganizował polskie stoisko na imprezie, a także wsparł wizytę ilustratora i autora książek Piotra Karskiego. Pierwszego grudnia projektant poprowadził warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Moskwie.

13.12.2018

Poznaliśmy laureatów konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY [relacja i zdjęcia]

Beneficio, Wszystko widzę jako sztukę, Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości oraz Jak ziarnka piasku – to tytuły książek-laureatów 31 edycji konkursu Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY dla publikacji dla dzieci i młodzieży. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nagrodę główną otrzymała Małgorzata Narożna. Wyniki tegorocznej edycji konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się w środę w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

12.12.2018

Inauguracja kwartalnika kulturalnego „Napis” w Warszawie

Promowanie wartościowych utworów literackich to jeden z wielu celów kwartalnika kulturalnego „Napis”, którego inauguracja odbyła się w środę w Big Book Cafe w Warszawie. Pierwszy numer wraz z trzema publikacjami, m.in. o twórczości Marka Nowakowskiego, udazał się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy.

12.12.2018

Instytut Książki wsparł szwedzki przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Szwecji ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Tomasa Håkansona. Wydanie książki Pawła Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.12.2018

Premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii „Dzieje Józefa Zakrzewskiego” Łobodowskiego

Już w najbliższy wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbędzie się premiera pierwszego krajowego wydania tetralogii Dzieje Józefa Zakrzewskiego Józefa Łobodowskiego, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Test. O twóroczości Łobodowskiego porozmawiają Ewa Łoś, Anna Nasalska i Paweł Libera.

12.12.2018

Przekłady Dehnela, Mickiewicza i Zagajewskiego nominowane do PEN Award for Poetry in Translation

Wczoraj ogłoszono nominacje do nagród PEN America. W kategorii „Poezja w przekładzie” wśród dziesięciu wyróżnionych pozycji znalazły się aż trzy przekłady dzieł polskich autorów: zbiór wierszy Jacka Dehnela Aperture w tłumaczeniu Karen Kovacik, Asymmetry Adama Zagajewskiego i Pan Tadeusz: The Last Foray in Lithuania w przekładzie Billa Johnstona. Ostatnią z pozycji wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

MKiDN i MSZ podpisały porozumienie w sprawie promocji polskiej kultury za granicą

Porozumienie MKiDN i MSZ ma na celu wprowadzenie zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który we wtorek w Warszawie, wspólnie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, wziął udział w uroczystości podpisania umowy.

11.12.2018

„Jesteście państwo kwintesencją republiki osób czytających”. Szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w Hotelu ibis Styles odbyła się druga część szkolenia dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać wykładów publicysty i historyka Wojciecha Stanisławskiego (opowiedział o najciekawszych książkach minionego roku), dziennikarza i krytyka literackiego Marcina Kubego (przybliżył najważniejsze zjawiska prozatorskie) i specjalisty z Instytutu Książki Jakuba Pacześniaka (przybliżył najważniejsze zjawiska poetyckie). Szkolenie otworzył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

11.12.2018

Wojciech Tomczyk ze Skrzydłami Dedala

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2018 roku otrzymał Wojciech Tomczyk, autor sztuk teatralnych opublikowanych w zbiorze Dramaty.

11.12.2018

„Rok myśliwego” Czesława Miłosza po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Roku myśliwego w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie dzieła Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.12.2018

Książka Tygodnia. „My się chyba znamy” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Poczynając od roku 1990 i tomu Nenia i inne wiersze, w twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego choroba jest tematem, który wybija się na pierwszy plan. Świetnie widać to w wyborze My się chyba znamy. 111 wierszy, w którym obok stu znanych utworów znajdziemy jedenaście nowych. Tkaczyszyn-Dycki niezwykle konsekwentnie opowiada świat w stanie zagrożenia, gdzie rozprzężone zmysły mogą zwodzić na manowce, a jedynym lekiem na przypadłości psychiczne są kolejne, kanalizujące psychotyczne epizody, wiersze.

11.12.2018

Stulecie księgarstwa

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza organizują „Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018”. Odbędzie się on w sobotę 15 grudnia o godz. 15. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

10.12.2018

Spotkanie z Jakubem Małeckim otworzyło szkolenie dla moderatorów DKK [relacja i zdjęcia]

Dziś o 19.30 w Hotelu ibis Styles odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, które poprowadził prof. Krzysztof Koehler, historyk literatury i poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Dyskusja dotyczyła warsztatu pisarskiego prozaika, tego, jak to się stało, że twórca jeszcze kilka lat temu znany wyłącznie sympatykom fantastyki został autorem bestsellerowej prozy obyczajowej, i dlaczego porzucił stabilną pracę w bankowości na rzecz pisania.

10.12.2018

„Biblioteka jest ogniskiem czytelniczej choroby”. Ranking Bibliotek 2018 w obiektywie Daniela Bednarza

Dwudziestego ósmego listopada w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie. Prezentujemy krótką relację filmową z gali.

10.12.2018

Izabela Morska (Filipiak) laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Pisarka i eseistka Izabela Morska (Filipiak) została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Łodzi, kończącej w niedzielę XII Festiwal Puls Literatury.

10.12.2018

Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Od 1 grudnia do 31 stycznia 2019 roku można zgłaszać swoje propozycje do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

10.12.2018

Jerzy Kochanowski uhonorowany Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

10.12.2018

Grudniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Grudniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Krzysztofem Lipką i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.12.2018

Odeszła tłumaczka Irena Lewandowska

W środę odeszła Irena Lewandowska, tłumaczka z języka rosyjskiego, autorka przekładów książek m.in. Michaiła Bułhakowa, braci Strugackich, Wieniedikta Jerofiejewa, Bułata Okudżawy, Aleksandra Sołżenicyna oraz Anny Politkowskiej. Miała 87 lat.

07.12.2018
Tagi: czytaj PL

Podsumowanie akcji Czytaj PL

07.12.2018

Edukacja na ekranie?

Współczesna telewizja oferuje kanały i programy dla każdej grupy wiekowej. Również dla dzieci. Część z nich służy celom jedynie rozrywkowym, natomiast część edukacyjno-rozrywkowym. I nie ma nic złego w tym, żeby czerpać cenną i sprawdzoną wiedzę z programów telewizyjnych. Jednak wszystko należy robić z umiarem. Wielu umiejętności i wartości nie zaczerpniemy z filmów. Pamiętajmy, telewizja może wspomóc edukację, ale jej nie zastąpi.

06.12.2018

Szkolenie dla moderatorów DKK

Już w najbliższy poniedziałek i wtorek odbędzie się szkolenie dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie otworzy spotkanie z Jakubem Małeckim, jednym z najchętniej czytanych autorów przez dorosłych klubowiczów, a drugiego dnia moderatorzy będą mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów na temat współczesnej literatury, pozyskiwania środków i promocji klubów.

06.12.2018

„Solaris” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Słuchacze Trójki w plebiscycie „Sto książek na Stulecie Niepodległości” swoją ulubioną polską powieścią minionego stulecia wybrali „Solaris”. Od trzeciego grudnia na antenie PR3 Polskiego Radia można posłuchać jej fragmentów. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Książki.

06.12.2018

Czy można sprowadzić literaturę do wzoru?

Czy da się sprowadzić literaturę do matematycznego wzoru, wykresu, tabelki czy prostego schematu? Brzmi to jak bluźnierstwo? A jednak akademicy dowiedli, że literaturę sprowadzić można do sześciu prostych haseł.

05.12.2018

„Esej o duszy polskiej” Ryszarda Legutki po rumuńsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Eseju o duszy polskiej w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie dzieła Ryszarda Legutki wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.12.2018

Oświadczenie Instytutu Książki dotyczące listu otwartego twórców książek dla dzieci w sprawie zasad finansowania spotkań autorskich

Oświadczenie Instytutu Książki dotyczące listu otwartego twórców książek dla dzieci w sprawie zasad finansowania spotkań autorskich

05.12.2018
Tagi: Twórczość

Grudniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Grudniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

05.12.2018

Rejmer, Drenda, Zawada. Poznaliśmy nominowanych do Paszportów „Polityki”

Ósmego stycznia poznamy laureatów 26. edycji Paszportów „Polityki”. Wczoraj ogłoszono nominacje do nagrody. W kategorii Literatura uzyskali je Małgorzata Rejmer, Olga Drenda i Łukasz Zawada.

04.12.2018

„Najważniejsze, że literatura jest ciągle tematem dyskusji”. Zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w obiektywie Daniela Bednarza

Dwudziestego trzeciego listopada w warszawskim hotelu Mercure odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Przy tej okazji zapytaliśmy koordynatorów między innymi o to, jaką rolę pełnią w programie DKK, czym są kluby książki i jaką rolę pełnią one dla ich członków.

04.12.2018

Zmarł pisarz Andriej Bitow

W wieku 81 lat zmarł w Moskwie pisarz i jeden z założycieli rosyjskiego PEN Clubu Andriej Bitow - poinformowała w poniedziałek na Facebooku rosyjska krytyczka literacka Galina Józefowicz.

04.12.2018

Maria Janion z Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

Maria Janion uhonorowana została w poniedziałek Nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Jej dzieło to metafizyka kultury - mówił prezes PEN Adam Pomorski. Metodą twórczą Janion jest „rozwibrowywanie niepokoju” - powiedziała badaczka romantyzmu Dorota Siwicka.

04.12.2018

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku rusza dziś cykl spotkań z literaturą faktu

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Inicjatywa rusza już dziś o godzinie 18.00 rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow (Gombrowicz. Ja, geniusz) i Mirosławem Wlekłym (Tu byłem. Tony Halik). W styczniu do Gdańska przyjadą Jan Błaszczak i Marcin Borchardt.

03.12.2018

Siergiej Moreino z Nagrodą im. Andrieja Biełego za przekład „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada” Miłosza

Tłumacz Siergiej Moreino 29 listopada został uhonorowany jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Rosji, Nagrodą im. Andrieja Biełego.

03.12.2018

„Projekt Herbert” w środę w Muzeum Literatury w Warszawie

W środę 5 grudnia w Muzeum Literatury w Warszawie o godzinie 19.00 odbędzie premiera cyklu filmów krótkometrażowych „projekt Herbert”, inspirowanych utworami autora „Pana Cogito”. „Projekt Herbert” to przedsięwzięcie realizowane przez Teatr Polonistyki UW im. Eligiusza Szymanisa oraz Klub Filmowy im. Jolanty Słobodzian. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Książki.

03.12.2018

100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi [relacja i zdjęcia]

W niedzielę 2 grudnia zakończyły się trwające od czwartku 29 listopada XXVII Targi Książki Historycznej w klimatycznej scenerii Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W Targach wzięło udział ponad 200 wystawców z Polski oraz z Białorusi i Ukrainy. Wczoraj odbył się także organizowany przez Instytut Książki panel "100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi". W dyskusji poprowadzonej przez Krzysztofa Cieślika wzięli udział profesorowie Włodzimierz Suleja i Wiesław Wysocki.

03.12.2018

Małgorzata Szejnert AuTORytetem w plebiscycie MediaTory

Dziennikarka i reporterka Małgorzata Szejnert odebrała w sobotę główną nagrodę 12. Plebiscytu MediaTory - statuetkę AuTORytet 2018. Studenci dziennikarstwa z całej Polski docenili ją za rzetelność i profesjonalizm. Ode mnie już nic nie zależy, ale od was wszystko – powiedziała młodym adeptom dziennikarstwa Szejnert.

01.12.2018

100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku [relacja i zdjęcia]

Dziś w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się panel „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” organizowany przez Instytut Książki. W dyskusji przeprowadzonej w ramach XXVII Targów Książki Historycznej wzięły udział historyczka, prof. Dobrochna Kałwa, zajmująca się kulturową historią kobiet, Anna Kowalczyk, autorka książki Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich, a także Joanna Puchalska, autorka książek Polki, które zadziwiły świat i Polki, które zmieniły wizerunek kobiety.

30.11.2018

„Księgi Jakubowe” na liście stu najlepszych książek roku francuskiego „Lire”

Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w przekładzie Maryli Laurent znalazły się na liście stu najlepszych książek roku magazynu „Lire”. Wśród wyróżnionych książek znalazło się jedynie piętnaście przekładów.

30.11.2018

„Barbarzyńca w ogrodzie” Herberta po portugalsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Brazylii ukazało się tłumaczenie klasycznego zbioru esejów Zbigniewa Herberta Barbarzyńca w ogrodzie w przekładzie Henryka Siewierskiego. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

30.11.2018

Herbert i Szymborska w środę w cyklu „Literatura u Mehoffera”

Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura u Mehoffera” odbędzie się w środę 5 grudnia, o godz. 18.00 w Domu Mehoffera (ul. Krupnicza 26, Kraków). Tym razem będzie to czytanie korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta z książki Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie.

30.11.2018

Wydawnictwo Karakter z Piórem Fredry 2018

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” 2018. Wczoraj, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Książka Roku „Pióro Fredry 2018” wręczono Wydawnictwu Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera w opracowaniu graficznym Przemysława Dębowskiego.

30.11.2018

Nocny stolik #10. Wojciech Chmielarz: Nie wstydzę się literatury rozrywkowej

Pisarz Wojciech Chmielarz opowiada o zasługach Marka Krajewskiego dla polskiego kryminału, podziwie dla Zygmunta Miłoszewskiego, pisarzach, którzy poszerzają granice literatury gatunkowej, a także o tym, dlaczego słuszne poglądy szkodzą kryminałom.

29.11.2018

Adolf Juzwenko laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia [relacja i zdjęcia]

Adolf Juzwenko, historyk, wieloletni dyrektor Ossolineum – Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Juzwenko odebrał dziś nagrodę podczas uroczystej gali organizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”. Do lauru nominowani byli także Aleksandra Hnatiuk, Piotr Kłoczowski, Wiera Meniok i Fundacja „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza” oraz Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki.

29.11.2018

Targi Książki Historycznej otwarte. Wręczono Nagrody KLIO

„Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku książki naukowej” nazwał prezydent Andrzej Duda Targi Książki Historycznej w liście skierowanym do ich uczestników. List odczytano w czwartek, podczas oficjalnej inauguracji targów, które odbywać się będą do niedzieli na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas otwarcia wręczono także Nagrody KLIO.

29.11.2018

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” w przedszkolach

Co by się stało, gdyby bohaterowie znani z antologii „Pierwsze wiersze dla…" – wydanej przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka –  wielki człowiek" –  wyszli z kart książki i rozeszli się po świecie? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć podczas niecodziennych spotkań z najmłodszymi w przedszkolach. Zobaczcie, czy się udało!

29.11.2018

„Bez dobrych relacji rodzinnych nie zatrzymamy spadku czytelnictwa” – dyrektor Instytutu Dariusz Jaworski w „Rzeczpospolitej”

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się dodatek poświęcony Rankingowi Bibliotek 2018. Przy okazji kolejnej edycji Rankingu dziennik opublikował również wywiad Marcina Kubego z dyrektorem Instytutu Książki, Dariuszem Jaworskim.

29.11.2018

Ruszyły Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction w Moskwie [relacja i zdjęcia]

W Moskwie rozpoczęły się w środę 20. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction. Gościem honorowym jubileuszowej edycji targów są Włochy, ale osobny program przedstawi Polska. Zaprezentowane zostaną między innymi rosyjskie przekłady Rozmów z katem i reportaży Hanny Krall. Polskie stoisko na Non/fiction organizuje Instytut Książki przy wsparciu Instytutu Polskiego w Moskwie.

29.11.2018

Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza na webinarium zatytułowane „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku". Webinarium odbędzie się dziś o godz 19.00, poprowadzi je dr Elżbieta Zarych.

28.11.2018

Ranking Bibliotek 2018 – poznaliśmy zwycięzców [relacja i zdjęcia]

Dziś w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, ósmej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów – Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki, i Marcina Piaseckiego, redaktora zarządzającego „Rzeczpospolitej”. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Sianowie. Tuż za nią uplasował się Barcin, który od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce przypadło bibliotece w Oświęcimiu.

28.11.2018

Instytut Książki na XXVII Targach Książki Historycznej

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W sobotę i niedzielę będzie można wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych organizowanych przez Instytut Książki: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”. Serdecznie zapraszamy!

28.11.2018

Andrzej Peciak nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia

Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki i pomysłodawca serii książek „W kręgu paryskiej Kultury”, znalazł się w gronie pięciorga nominowanych do przyznawanej przez „Rzeczpospolitą” Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Do wyróżnienia nominowano także Wierę Mieniok, Aleksandrę Hnatiuk, Piotra Kłoczowskiego i Adolfa Juzwenko. Laureata poznamy jutro o godzinie 16.00 podczas uroczystej gali.

28.11.2018

Wystawa rękopisu „Pana Tadeusza” w Wilnie

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości w Pałacu Władców w Wilnie została otwarta we wtorek wystawa Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz". Rękopis Pana Tadeusza, przechowywany na stałe w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu pod czujnym okiem konserwatorów, dopiero po raz drugi jest prezentowany poza granicami Polski i po raz pierwszy na Litwie.

27.11.2018

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Non/fiction w Moskwie

W środę 28 listopada w moskiewskim Domu Artysty rozpoczynają się 20. Międzynarodowe Targi Książki Non/fiction. Na tej najważniejszej na rosyjskim rynku książki imprezie o charakterze branżowym spodziewanych jest 300 wystawców z 20 państw i ponad 30 000 odwiedzających – profesjonalistów z branży i miłośników książki. Polskie stoisko na Non/fiction organizuje Instytut Książki przy wsparciu Instytutu Polskiego w Moskwie.

27.11.2018

Konkurs "Książkowy GURU"

Zapraszamy członków Dyskusyjnych Klubów Książki do udziału w konkursie „Książkowy Guru”. Do wygrania czytniki e-booków, pakiety książek papierowych i elektronicznych. Konkurs trwa od 26.11.2018 r. do 07.01.2019 r. (do 23:59). Celem konkursu jest zebranie danych o fabule książek, niezbędnych do prac badawczych nad systemem rekomendacji książek opartym na algorytmach sztucznej inteligencji.

27.11.2018

Wrocławskie Targi Dobrych Książek od czwartku w Hali Stulecia

Dwudziesta siódma edycja Targów Dobrych Książek zbliża się wielkimi krokami. Największe w mieście święto książek ponownie odbędzie się w Hali Stulecia, gdzie w tym roku zgromadzi się ponad stu sześćdziesięciu wystawców. Po raz pierwszy impreza będzie mieć gościa honorowego – Węgry. Organizatorzy przygotowali także nowy wieczorny cykl spotkań w klubie Proza (Salon Zdobywców – laureaci nagród literackich) oraz przedłużyli godziny otwarcia targów. Wśród atrakcji znajdzie się ponad sto spotkań z autorami, jak również liczne warsztaty oraz dwie wystawy. Już po raz drugi imprezie towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego.    

27.11.2018

Herbert w Pradze po czesku

Czworo czeskich poetów czytało w poniedziałek wiersze Zbigniewa Herberta. Spotkanie zorganizowane przy współudziale Instytutu Polskiego w Pradze kończyło jubileuszowy rok Herberta.

27.11.2018

W czwartek ruszają Targi Książki Historycznej

Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Na imprezie nie zabraknie także Instytutu Książki, który organizuje dwa panele dyskusyjne: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”.

26.11.2018

Słowo od tłumacza #11. „Tłumaczenie wypełnia mnie radością. Nie chciałbym, żeby wszyscy pisarze brzmieli w przekładzie jednakowo” – wywiad z Andrijem Pawłyszynem

Andrij Pawłyszyn, tłumacz literatury polskiej na język ukraiński opowiada o młodzieńczej fascynacji Lemem i późniejszej Lecem, o tym, że nigdy nie uczył się języka polskiego, o przyjaźni z Tadeuszem Andrzejem Olszańskim, tłumaczeniu Zbigniewa Herberta i Brunona Schulza, swym późnym debiucie i misji, która mu przyświeca.

26.11.2018

Poznaliśmy nominacje do Nagrody KLIO 2018

Dziś w samo południe w Sali Kinowej Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie poznaliśmy książki nominowane do Nagrody KLIO, a także szczegóły tegorocznych XXVII Targów Książki Historycznej.

26.11.2018

Już w środę Ranking Bibliotek po raz ósmy!

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Przed nami ósma już edycja rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek. Tegorocznych laureatów poznamy już w środę.

26.11.2018

Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Profesor Andrzej Friszke został laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Ufundowane przez Uniwersytet Łódzki wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł wręczono w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej.

26.11.2018

„A niech to gęś kopnie” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017!

Książka A niech to gęś kopnie Marty Guśniowskiej i Roberta Romanowicza (ilustracje) została  uhonorowana Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej polskiej książki dla dzieci 2017. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka. Podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków Marta Guśniowska i Robert Romanowicz odebrali statuetki Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych z rąk Andrzej Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

23.11.2018

„Sól ziemi” Józefa Wittlina po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W najbliższy czwartek w Wielkiej Brytanii ukaże się tłumaczenie klasycznej powieści Józefa Wittlina Sól ziemi w przekładzie Patricka Johna Cornessa. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.11.2018
Tagi: DKK

Zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w warszawskim hotelu Mercure odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki, który we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi od ponad 10 lat prowadzi program DKK. Poprowadził je koordynator DKK z Instytutu Książki, Dariusz Kawa.

23.11.2018

„Dziady” w Muzeum Literatury im. Janki Kupały w Mińsku

Z okazji zbliżającej się 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza w Muzeum Janki Kupały w Mińsku odbyło się w czwartek widowisko teatralne pt. Dziady. Minuta mocy, połączone z czytaniem dzieł wieszcza.

23.11.2018

W poniedziałek konferencja prasowa XXVII Targów Książki Historycznej

26 listopada w Sali Kinowej Zamku Królewskiego – Muzeum w Warszawie o godz. 12 odbędzie się konferencja prasową XXVII Targów Książki Historycznej.

22.11.2018

O wierszach Herberta w budapeszteńskim metrze w głównym wydaniu „Wiadomości”

We wczorajszym głównym wydaniu „Wiadomości” pojawił się materiał poświęcony akcji Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie „Wiersze w metrze”, która potrwa do 20 grudnia. Od wtorku pasażerowie budapeszteńskiego metra mogą przeczytać fragmenty dziesięciu wierszy Zbigniewa Herberta.

22.11.2018

„Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych w prestiżowej serii NYRB Classics ukazało się tłumaczenie Na nieludzkiej ziemi w przekładzie laureatki tegorocznej nagrody Transatlantyk, Antonii Lloyd-Jones. Wydanie dzieła Józefa Czapskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

22.11.2018

Targi Książki w Londynie – przedłużenie akwizycji

Uprzejmie informujemy o przedłużeniu przyjmowania zgłoszeń do udziału w stoisku kolektywnym polskich wydawców na Międzynarodowych Targach Książki w Londynie (12-14 marca 2019).

22.11.2018

Nagroda Jana Michalskiego dla Olgi Tokarczuk

Les livres de Jakob, czyli Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk we francuskim tłumaczeniu Maryli Laurent wyróżniono Nagrodą im. Jana Michalskiego. Polska pisarka pokonała w wyścigu o wyróżnienie Yuvala Noaha Harariego (Homo Deus: Krótka historia jutra) oraz Jeana Rolina (Le Traquet kurde). Laur przyznano w Szwajcarii po raz dziewiąty.

22.11.2018

Sejm upamiętnił Isaaca Bashevisa Singera w 40. rocznicę otrzymania Nagrody Nobla

W środę Sejm przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą Isaaca Bashevisa Singera w 40. rocznicę otrzymania Nagrody Nobla, doceniając jego wielki wkład „na rzecz polskiej i światowej kultury, jego wrażliwość i oryginalność myśli”, przyjął.

21.11.2018

„Książeczka o człowieku” Romana Ingardena po serbsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Serbii ukazało się tłumaczenie Książeczki o człowieku w przekładzie wybitnej tłumaczki z języka polskiego na serbski Ljubicy Rosić. Wydanie dzieła Romana Ingardena wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.11.2018

Instytut Książki na EUROLIS Seminar 2018

W najbliższy piątek Instytut Książki będzie gościem międzynarodowego seminarium EUROLIS Seminar 2018 odbywającego się w Londynie. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone dobrym praktykom, dzięki którym biblioteki mogą dotrzeć ze swoją ofertą do nowych grup odbiorców. Czołowi eksperci z różnych krajów europejskich podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na temat najlepszych strategii dla bibliotek.

21.11.2018

Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” z udziałem Polonii w Moskwie

Przedstawiciele Polonii w Moskwie odczytali we wtorek wieczorem fragmenty Pana Tadeusza po polsku i w rosyjskim przekładzie podczas akcji promującej literaturę mniejszości narodowych. Polski epos narodowy doczekał się w Rosji pięciu tłumaczeń.

21.11.2018

Poznaliśmy nominacje do Pióra Fredry

Pięć książek wydanych w tym roku zostało nominowanych w konkursie edytorskim Pióro Fredry. Zwycięzca zostanie ogłoszony 29 listopada podczas inauguracji 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

20.11.2018

Witold Bagieński i Andrzej Chwalba wśród laureatów konkursu na najlepsze książki historyczne roku

Witold Bagieński za książkę Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961 oraz Andrzej Chwalba za książkę Wielka wojna Polaków. 1914-1918 znaleźli się wśród laureatów konkursu „Książka Historyczna Roku” na najlepsze publikacje poświęcone dziejom Polski w XX wieku. Wyniki ogłoszono dziś podczas uroczystej gali w siedzibie TVP w Warszawie.

20.11.2018

Wiersze Zbigniewa Herberta w budapeszteńskim metrze

Kilkaset plakatów z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta pojawiło się we wtorek w wagonach budapeszteńskiego metra. Akcję "Wiersze w metrze", która potrwa do 20 grudnia, zainaugurowali przedstawiciele Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

20.11.2018

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o Herbercie w budapeszteńskim metrze: „Wchodzimy z polską literaturą wysoką w przestrzeń codzienności”

- Akcjami promocji polskiej literatury, w budapeszteńskim i londyńskim metrze, wchodzimy z polską literaturą wysoką w przestrzeń codzienności - powiedział dziś PAP dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Literatura zawsze domagała się swojej obecności w szerszym wymiarze - dodał.

20.11.2018

Polska Sekcja IBBY ogłosiła nominacje do Książki Roku 2018

Ogłoszono nominacje do nagrody w 31. edycji konkursu Książka Roku 2018. Nowością jest liczba nominowanych książek – po dziesięć w każdej kategorii, natomiast, już zupełnie tradycyjnie, zestawienie stanowi crème de la crème polskiego rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży ostatniego roku. Werdykt zostanie ogłoszony w trakcie uroczystej gali 12 grudnia w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie.

20.11.2018

Laureata literackiego Nobla wybierze nowy Komitet Noblowski

Nowy Komitet Noblowski, składający się z pięciu członków Akademii Szwedzkiej oraz pięciu ekspertów zewnętrznych, wybierze laureatów literackiego Nobla w latach 2019-2020 - podał w poniedziałek sekretarz Akademii Anders Olsson.

19.11.2018

Sonety Mickiewicza po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Wielkiej Brytanii ukazało się tłumaczenie sonetów Adama Mickiewicza w przekładzie Charlesa S. Kraszewskiego. Dwujęzyczne wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.11.2018

Listopadowa Warszawska Premiera Literacka dla Marka Bieńczyka

W środę 21 listopada o godzinie 17.00 w warszawskim Klubu Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 Markowi Bieńczykowi wręczona zostanie Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę listopada 2018 roku. Nagrodzonym tytułem jest „Kontener” - według krytyków „najbardziej osobista” książka autora.

16.11.2018

„Arka czasu” Marcina Szczygielskiego po rosyjsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rosji ukazało się tłumaczenie Arki czasu w przekładzie Asi Furman. Wydanie książki Marcina Szczygielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.11.2018

Nocny stolik #9. Włodzimierz Kowalewski: Fikcja mnie odstręcza

Włodzimierz Kowalewski, prozaik, krytyk literacki i nauczyciel opowiada o powieściach, nad którymi obecnie pracuje, o Zbigniewie Herbercie jako pokoleniowym idolu i autorytecie, fascynacji Żeromskim i Julianem Wołoszynowskim, zanikającym etosie pisarza-mędrca, wrażeniu, jakie zrobiło na nim w młodości Na wspak Jorisa-Karla Huysmansa, literaturze uciekającej od ważnych tematów i o tym, czego brakuje w polskiej literaturze po 1989 roku.

16.11.2018

Do zbiorów Ossolineum trafił pierwszy egzemplarz specjalnego wydania kroniki Galla Anonima

Pierwszy egzemplarz kolekcjonerskiego wydania kroniki Galla Anonima trafił w czwartek do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Księga została wydana w nakładzie 966 egzemplarzy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

16.11.2018

Przyznano National Book Awards

Po raz 69. przyznano jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie: National Book Awards. Zwycięzcami zostali: Sigrid Nunez, Jeffrey C. Stewart, Justin Phillip Reed, Elizabeth Acevedo i Yoko Tawada. W tym roku do wyróżnienia w kategorii Przekład nominowana była Olga Tokarczuk za powieść Bieguni, której tłumaczenie na język angielski autorstwa Jennifer Croft wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

Szkolenie dla moderatorów

Instytut Książki zaprasza moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na dedykowane im szkolenie, które odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2018 r. w Warszawie.

15.11.2018

„W morze” Piotra Karskiego po hiszpańsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie książki W morze! w przekładzie Katarzyny Mołoniewicz i Abela Murcii Sorriano. Wydanie książki Piotra Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

W przyszłym roku ruszają Poznańskie Targi Książki

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapowiedziały zorganizowanie nowej imprezy pod nazwą „Poznańskie Targi Książki”, której pierwsza edycja odbędzie się w dniach 1-3 marca przyszłego roku. To nowa formuła, ale oparta na wieloletnich doświadczeniach organizowanych w Poznaniu dwóch imprez specjalistycznych: Targów „Pegazik”, czyli Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, oraz Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Mające dwudziestoletnią tradycję imprezy organizowane są w ostatnich latach przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

15.11.2018

Nagroda Iberoamerykańska za Esej wręczona

Trzynastego listopada w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia I Nagrody Iberoamerykańskiej za Esej.

14.11.2018

„Solaris” Stanisława Lema zwycięzcą plebiscytu Trójki „100 książek na stulecie niepodległości”

Akcja radiowej Trójki to największa tego rodzaju akcja zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat” Gustawa  Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Partnerem plebiscytu był Instytut Książki

14.11.2018

„100 książek na 100-lecie niepodległości”. Dziś dowiemy się, które książki Polacy kochają najbardziej

W specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” o godzinie 21.00 poznamy dziś wyniki plebiscytu „100 książek na 100-lecie niepodległości” ogłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia. Gośćmi Mariusza Cieślika będą Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki (który był partnerem akcji), literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski i Marcin Kube z „Rzeczpospolitej”.

14.11.2018

Ewa Sonnenberg i Adam Wiedemann w klubie Proza

Ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Salon Silesiusa” to spotkanie z dwoma autorami – Ewą Sonnenberg i Adamem Wiedemannem, którzy wezmą udział w dyskusji o przyznawaniu nagród literackich.

14.11.2018

Ponad dwa miliony czytelników na Międzynarodowych Targach Książki w Szardży

Międzynarodowe Targi Książki w Szardży, będące świętem czytelnictwa i kultury, przyciągnęły w tym roku 2,23 mln odwiedzających. Podczas 37. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Szardży (SIBF), trzeciej co do wielkości imprezy poświęconej celebracji słowa pisanego na świecie, ustanowiono także kolejny rekord. Tegoroczna impreza, której hasłem przewodnim była "Opowieść w listach", była prawdziwą gratką dla miłośników książek, którzy mieli dostęp do 20 mln książek w jednym miejscu.

14.11.2018

Warszawskie Targi Książki Artystycznej już za 10 dni

W ostatni weekend listopada, odbędzie się trzecia edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. To jedyne w Polsce targi książki stworzone z myślą o prawdziwych miłośnikach druku i wydawcach, dla których forma jest równie ważna, co treść.

13.11.2018

Słowo od tłumacza. „Zatrzymałem się na tydzień w Warszawie. I od tego się zaczęło” – wywiad z Lorenzem Pompeem

Lorenzo Pompeo, tłumacz literatury polskiej na język włoski opowiada, jak zaczęła się jego przygoda z literaturą polską, o wyzwaniach podczas tłumaczenia Brunona Schulza i Stanisława Lema, a także zdradza, że marzy mu się tłumaczenie Wiesława Myśliwskiego.

13.11.2018

Konkurs „Zostań krzewicielem inkunabułów”

Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Kultury”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Kultury” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL. Włączając się w nią czynnie można stać się właścicielem czytnika ebooków, smartfona, czy czytelniczej koszulki z limitowanej serii. Ale wśród „Krzewicieli Kultury” nie ma przegranych – każdy uczestnik otrzyma kod z rabatem 40 procent na ebooki.

13.11.2018

Herbert kontra Miłosz. Dziesiąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

13.11.2018

Historia polskiej literatury po angielsku ukazuje się dziś w Kanadzie

Sześćdziesięciu autorów o 100 latach polskiej literatury po 1918 roku - dziś w Toronto odbędzie się premiera książki Being Poland: A New History of Polish Literature and Culture since 1918, historii polskiej literatury współczesnej.

13.11.2018

Spotkanie z Arturem Grabowskim w Krakowie

Dziś w Kawiarni Literackiej w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne książki Am. Dziennik z drugiej strony oraz tomu poezji Wersje Artura Grabowskiego. Poprowadzi je Joanna Oparek.

12.11.2018

Kossak-Szczucka, Makuszyński, Reymont i Żeromski z pośmiertnymi Orderami Orła Białego

Zofia Kossak-Szczucka, Kornel Makuszyński, Władysław Reymont i Stefan Żeromski znaleźli się w gronie pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował w ten sposób 25 wybitnych Polaków „zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP”.

11.11.2018

Festiwal Niepodległa z Instytutem Książki [relacja i zdjęcia]

Instytut Książki promował dziś czytelnictwo wsród najmłodszych podczas Festiwalu Niepodległa. W ogromnym namiocie na dziedzinach Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu od godziny 13 do 18 całe rodziny mogły ciekawie spędzić czas oglądając przedstawienia, biorąc udział w konkursach, grach i zabawach, malując mural i odwiedzając nasz kącik czytelniczy.

11.11.2018

Instytut Książki zaprasza na wspólne świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

11.11.2018

Wiesław Helak z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Wiesław Helak odebrał wczoraj Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za Nad Zbruczem – epicką opowieść o trzech pokoleniach polskiego ziemiaństwa z Kresów. „W tej przejmującej powieści świat ziemian przemija na oczach czytelnika" – mówił przewodniczący jury prof. Maciej Urbanowski.

09.11.2018

Cała prawda o czytaniu – premiera spotu Czytaj PL

Do fanów najszybszego rapera świata – MC Silka dotarła smutna wiadomość. Twórca odciął się od rzeczywistości, od dłuższego czasu nie wychodzi z domu, nie reaguje na wiadomości od przyjaciół. Siedzi zamknięty w pokoju i… czyta książki. To na szczęście tylko klip promocyjny akcji Czytaj PL, w którym wystąpił jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich raperów. Film promuje największą w Polsce, i najpewniej także na świecie, akcję promującą czytelnictwo.

09.11.2018

Nocny stolik #8. Anna Kańtoch: Mam słabość do książek o morderstwach na wrzosowisku

Pisarka Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, opowiada o książkach, które zrobiły na niej wrażenie w ostatnich latach, milicyjnych kryminałach czytanych w dzieciństwie, długu wobec Agathy Christie, J. R. R. Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego, a także wyjawia, przez które arcydzieło polskiej literatury nie była w stanie przebrnąć.

08.11.2018

Powstaje nowa biblioteka w Brzegu Dolnym

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym otrzymała dofinansowanie na wyposażenie nowego budynku w kwocie 776.799 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Centrum Edukacyjne połączone z wypożyczalnią książek i czytelnią ma zostać otwarte w czerwcu 2019 roku.

08.11.2018

Nicolas Mathieu z Nagrodą Goncourtów

Najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką przyznano w środę pisarzowi Nicolasowi Mathieu za Leurs enfants apres eux (A dzieci ich po nich), „fresk polityczny i społeczny, powieść dydaktyczną o dorastaniu” – poinformowało jury.

08.11.2018

„Pan Tadeusz” w nowym włoskim przekładzie ze wsparciem Instytutu Książki

Dziś w Wenecji ukazał się nowy, drugi w historii przekład Pana Tadeusza. Poemat, który przetłumaczył polonista Silvano De Fanti, opublikowało wydawnictwo Marsilio z Wenecji. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.11.2018

Odszedł Tadeusz A. Kisielewski

W niedzielę 4 listopada zmarł politolog Tadeusz Antoni Kisielewski, autor bestsellerowej książki Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego oraz prac z zakresu stosunków międzynarodowych.

07.11.2018

Twoja ulubiona postać literacka z dzieciństwa. Sonda Instytutu Książki [wideo]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie były jednym z wydarzeń, podczas których Instytut Książki promuje ogólnopolską kampanię czytelniczą „Mała książka, wielki człowiek”. Przy tej okazji przeprowadziliśmy sondę na temat ulubionych postaci literackich z dzieciństwa.

07.11.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft znalazły się w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation. Tłumaczki nominowano za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa przekłady ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

07.11.2018

Listopadowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Listopadowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Arkadiuszem Morawcem i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

„Literatura na Świecie” po raz 25. uhonorowała tłumaczy

„Literatura na Świecie” przyznała doroczne nagrody translatorskie. Laureatami za 2017 rok zostali Zbigniew Machej, Magdalena Pytlak, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Magdalena Siwiec i Leszek Engelking. W tym roku jury nie wyróżniło żadnego przekładu w kategorii proza. Wydawcą periodyku jest Instytut Książki.

07.11.2018
Tagi: Twórczość

Listopadowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Listopadowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

Wolne Lektury Fest po raz drugi

Już pod koniec listopada w Warszawie w Centrum Artystycznym Sztukarnia odbędzie się druga edycja Wolne Lektury Fest. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do rozmów o domenie publicznej, wolnych licencjach, digitalizacji zasobów kultury oraz udostępnianiu ich w internecie.

06.11.2018

Instytut Książki na Festiwalu Niepodległa

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

06.11.2018

Polacy wybierają projekt oprawy największej Biblii w kraju

Dwudziestego szóstego października o godzinie 14.00 w na Targach Książki w Krakowie odbyła się premiera Biblii Królów, inspirowanej księgami z czasów Bolesława Chrobrego. To jedyna taka Biblia w Polsce z kanonami Euzebiusza i oryginalnym przekładem Jakuba Wujka spisanym uwspółcześnioną czcionką o kroju „karolińskiej”.

06.11.2018

Trzynaście tysięcy Wyprawek Czytelniczych rozdanych trzylatkom!

Od września już ponad trzynaście tysięcy trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

06.11.2018

„Czytanie prowadzi do dobra”. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o akcji Czytaj PL w Radiu RDC

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski gościł wczoraj w Radiu RDC, gdzie opowiedział o największej akcji promującej czytelnictwo – „Czytaj PL”, a także skierowanej do nastolatków odsłonie Czytaj PL, czyli „Upoluj książkę”. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

06.11.2018

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie 2019 – nabór do końca listopada

Rusza ósma edycja programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Operatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.