Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

„Arka czasu” Marcina Szczygielskiego po rosyjsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rosji ukazało się tłumaczenie Arki czasu w przekładzie Asi Furman. Wydanie książki Marcina Szczygielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.11.2018

Nocny stolik #9. Włodzimierz Kowalewski: Fikcja mnie odstręcza

Włodzimierz Kowalewski, prozaik, krytyk literacki i nauczyciel opowiada o powieściach, nad którymi obecnie pracuje, o Zbigniewie Herbercie jako pokoleniowym idolu i autorytecie, fascynacji Żeromskim i Julianem Wołoszynowskim, zanikającym etosie pisarza-mędrca, wrażeniu, jakie zrobiło na nim w młodości Na wspak Jorisa-Karla Huysmansa, literaturze uciekającej od ważnych tematów i o tym, czego brakuje w polskiej literaturze po 1989 roku.

16.11.2018

Do zbiorów Ossolineum trafił pierwszy egzemplarz specjalnego wydania kroniki Galla Anonima

Pierwszy egzemplarz kolekcjonerskiego wydania kroniki Galla Anonima trafił w czwartek do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Księga została wydana w nakładzie 966 egzemplarzy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

16.11.2018

Przyznano National Book Awards

Po raz 69. przyznano jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie: National Book Awards. Zwycięzcami zostali: Sigrid Nunez, Jeffrey C. Stewart, Justin Phillip Reed, Elizabeth Acevedo i Yoko Tawada. W tym roku do wyróżnienia w kategorii Przekład nominowana była Olga Tokarczuk za powieść Bieguni, której tłumaczenie na język angielski autorstwa Jennifer Croft wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

Szkolenie dla moderatorów

Instytut Książki zaprasza moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki na dedykowane im szkolenie, które odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2018 r. w Warszawie.

15.11.2018

„W morze” Piotra Karskiego po hiszpańsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie książki W morze! w przekładzie Katarzyny Mołoniewicz i Abela Murcii Sorriano. Wydanie książki Piotra Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.11.2018

W przyszłym roku ruszają Poznańskie Targi Książki

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapowiedziały zorganizowanie nowej imprezy pod nazwą „Poznańskie Targi Książki”, której pierwsza edycja odbędzie się w dniach 1-3 marca przyszłego roku. To nowa formuła, ale oparta na wieloletnich doświadczeniach organizowanych w Poznaniu dwóch imprez specjalistycznych: Targów „Pegazik”, czyli Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży, oraz Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Mające dwudziestoletnią tradycję imprezy organizowane są w ostatnich latach przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

15.11.2018

Nagroda Iberoamerykańska za Esej wręczona

Trzynastego listopada w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia I Nagrody Iberoamerykańskiej za Esej.

14.11.2018

„Solaris” Stanisława Lema zwycięzcą plebiscytu Trójki „100 książek na stulecie niepodległości”

Akcja radiowej Trójki to największa tego rodzaju akcja zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat” Gustawa  Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Partnerem plebiscytu był Instytut Książki

14.11.2018

„100 książek na 100-lecie niepodległości”. Dziś dowiemy się, które książki Polacy kochają najbardziej

W specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” o godzinie 21.00 poznamy dziś wyniki plebiscytu „100 książek na 100-lecie niepodległości” ogłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia. Gośćmi Mariusza Cieślika będą Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki (który był partnerem akcji), literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski i Marcin Kube z „Rzeczpospolitej”.

14.11.2018

Ewa Sonnenberg i Adam Wiedemann w klubie Proza

Ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Salon Silesiusa” to spotkanie z dwoma autorami – Ewą Sonnenberg i Adamem Wiedemannem, którzy wezmą udział w dyskusji o przyznawaniu nagród literackich.

14.11.2018

Ponad dwa miliony czytelników na Międzynarodowych Targach Książki w Szardży

Międzynarodowe Targi Książki w Szardży, będące świętem czytelnictwa i kultury, przyciągnęły w tym roku 2,23 mln odwiedzających. Podczas 37. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Szardży (SIBF), trzeciej co do wielkości imprezy poświęconej celebracji słowa pisanego na świecie, ustanowiono także kolejny rekord. Tegoroczna impreza, której hasłem przewodnim była "Opowieść w listach", była prawdziwą gratką dla miłośników książek, którzy mieli dostęp do 20 mln książek w jednym miejscu.

14.11.2018

Warszawskie Targi Książki Artystycznej już za 10 dni

W ostatni weekend listopada, odbędzie się trzecia edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. To jedyne w Polsce targi książki stworzone z myślą o prawdziwych miłośnikach druku i wydawcach, dla których forma jest równie ważna, co treść.

13.11.2018

Słowo od tłumacza. „Zatrzymałem się na tydzień w Warszawie. I od tego się zaczęło” – wywiad z Lorenzem Pompeem

Lorenzo Pompeo, tłumacz literatury polskiej na język włoski opowiada, jak zaczęła się jego przygoda z literaturą polską, o wyzwaniach podczas tłumaczenia Brunona Schulza i Stanisława Lema, a także zdradza, że marzy mu się tłumaczenie Wiesława Myśliwskiego.

13.11.2018

Konkurs „Zostań krzewicielem inkunabułów”

Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Kultury”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Kultury” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL. Włączając się w nią czynnie można stać się właścicielem czytnika ebooków, smartfona, czy czytelniczej koszulki z limitowanej serii. Ale wśród „Krzewicieli Kultury” nie ma przegranych – każdy uczestnik otrzyma kod z rabatem 40 procent na ebooki.

13.11.2018

Herbert kontra Miłosz. Dziesiąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

13.11.2018

Historia polskiej literatury po angielsku ukazuje się dziś w Kanadzie

Sześćdziesięciu autorów o 100 latach polskiej literatury po 1918 roku - dziś w Toronto odbędzie się premiera książki Being Poland: A New History of Polish Literature and Culture since 1918, historii polskiej literatury współczesnej.

13.11.2018

Spotkanie z Arturem Grabowskim w Krakowie

Dziś w Kawiarni Literackiej w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne książki Am. Dziennik z drugiej strony oraz tomu poezji Wersje Artura Grabowskiego. Poprowadzi je Joanna Oparek.

12.11.2018

Kossak-Szczucka, Makuszyński, Reymont i Żeromski z pośmiertnymi Orderami Orła Białego

Zofia Kossak-Szczucka, Kornel Makuszyński, Władysław Reymont i Stefan Żeromski znaleźli się w gronie pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował w ten sposób 25 wybitnych Polaków „zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP”.

11.11.2018

Festiwal Niepodległa z Instytutem Książki [relacja i zdjęcia]

Instytut Książki promował dziś czytelnictwo wsród najmłodszych podczas Festiwalu Niepodległa. W ogromnym namiocie na dziedzinach Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu od godziny 13 do 18 całe rodziny mogły ciekawie spędzić czas oglądając przedstawienia, biorąc udział w konkursach, grach i zabawach, malując mural i odwiedzając nasz kącik czytelniczy.

11.11.2018

Instytut Książki zaprasza na wspólne świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

11.11.2018

Wiesław Helak z Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza

Wiesław Helak odebrał wczoraj Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za Nad Zbruczem – epicką opowieść o trzech pokoleniach polskiego ziemiaństwa z Kresów. „W tej przejmującej powieści świat ziemian przemija na oczach czytelnika" – mówił przewodniczący jury prof. Maciej Urbanowski.

09.11.2018

Cała prawda o czytaniu – premiera spotu Czytaj PL

Do fanów najszybszego rapera świata – MC Silka dotarła smutna wiadomość. Twórca odciął się od rzeczywistości, od dłuższego czasu nie wychodzi z domu, nie reaguje na wiadomości od przyjaciół. Siedzi zamknięty w pokoju i… czyta książki. To na szczęście tylko klip promocyjny akcji Czytaj PL, w którym wystąpił jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich raperów. Film promuje największą w Polsce, i najpewniej także na świecie, akcję promującą czytelnictwo.

09.11.2018

Nocny stolik #8. Anna Kańtoch: Mam słabość do książek o morderstwach na wrzosowisku

Pisarka Anna Kańtoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, opowiada o książkach, które zrobiły na niej wrażenie w ostatnich latach, milicyjnych kryminałach czytanych w dzieciństwie, długu wobec Agathy Christie, J. R. R. Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego, a także wyjawia, przez które arcydzieło polskiej literatury nie była w stanie przebrnąć.

08.11.2018

Powstaje nowa biblioteka w Brzegu Dolnym

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzegu Dolnym otrzymała dofinansowanie na wyposażenie nowego budynku w kwocie 776.799 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Centrum Edukacyjne połączone z wypożyczalnią książek i czytelnią ma zostać otwarte w czerwcu 2019 roku.

08.11.2018

Nicolas Mathieu z Nagrodą Goncourtów

Najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką przyznano w środę pisarzowi Nicolasowi Mathieu za Leurs enfants apres eux (A dzieci ich po nich), „fresk polityczny i społeczny, powieść dydaktyczną o dorastaniu” – poinformowało jury.

08.11.2018

„Pan Tadeusz” w nowym włoskim przekładzie ze wsparciem Instytutu Książki

Dziś w Wenecji ukazał się nowy, drugi w historii przekład Pana Tadeusza. Poemat, który przetłumaczył polonista Silvano De Fanti, opublikowało wydawnictwo Marsilio z Wenecji. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.11.2018

Odszedł Tadeusz A. Kisielewski

W niedzielę 4 listopada zmarł politolog Tadeusz Antoni Kisielewski, autor bestsellerowej książki Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego oraz prac z zakresu stosunków międzynarodowych.

07.11.2018

Twoja ulubiona postać literacka z dzieciństwa. Sonda Instytutu Książki [wideo]

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie były jednym z wydarzeń, podczas których Instytut Książki promuje ogólnopolską kampanię czytelniczą „Mała książka, wielki człowiek”. Przy tej okazji przeprowadziliśmy sondę na temat ulubionych postaci literackich z dzieciństwa.

07.11.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft znalazły się w ścisłym finale Warwick Prize for Women in Translation. Tłumaczki nominowano za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa przekłady ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

07.11.2018

Listopadowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Listopadowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Arkadiuszem Morawcem i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

„Literatura na Świecie” po raz 25. uhonorowała tłumaczy

„Literatura na Świecie” przyznała doroczne nagrody translatorskie. Laureatami za 2017 rok zostali Zbigniew Machej, Magdalena Pytlak, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Magdalena Siwiec i Leszek Engelking. W tym roku jury nie wyróżniło żadnego przekładu w kategorii proza. Wydawcą periodyku jest Instytut Książki.

07.11.2018
Tagi: Twórczość

Listopadowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Listopadowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.11.2018

Wolne Lektury Fest po raz drugi

Już pod koniec listopada w Warszawie w Centrum Artystycznym Sztukarnia odbędzie się druga edycja Wolne Lektury Fest. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do rozmów o domenie publicznej, wolnych licencjach, digitalizacji zasobów kultury oraz udostępnianiu ich w internecie.

06.11.2018

Instytut Książki na Festiwalu Niepodległa

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

06.11.2018

Polacy wybierają projekt oprawy największej Biblii w kraju

Dwudziestego szóstego października o godzinie 14.00 w na Targach Książki w Krakowie odbyła się premiera Biblii Królów, inspirowanej księgami z czasów Bolesława Chrobrego. To jedyna taka Biblia w Polsce z kanonami Euzebiusza i oryginalnym przekładem Jakuba Wujka spisanym uwspółcześnioną czcionką o kroju „karolińskiej”.

06.11.2018

Trzynaście tysięcy Wyprawek Czytelniczych rozdanych trzylatkom!

Od września już ponad trzynaście tysięcy trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

06.11.2018

„Czytanie prowadzi do dobra”. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski o akcji Czytaj PL w Radiu RDC

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski gościł wczoraj w Radiu RDC, gdzie opowiedział o największej akcji promującej czytelnictwo – „Czytaj PL”, a także skierowanej do nastolatków odsłonie Czytaj PL, czyli „Upoluj książkę”. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

06.11.2018

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie 2019 – nabór do końca listopada

Rusza ósma edycja programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Operatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

06.11.2018

Książka tygodnia: „O kulturze i rewolucji” Bronisława Wildsteina

Zbiór tekstów Bronisława Wildsteina O kulturze i rewolucji to rozpisany na wiele wariacji gatunkowych traktat o przemianach cywilizacyjnych, jakie w ciągu ostatniego półwiecza zmieniły oblicze Starego Kontynentu, rujnując aksjologiczne fundamenty, na których wznoszony był dotąd gmach Europy i tych części świata, na które promieniowała kultura europejska.

05.11.2018

Instytut Książki wsparł rosyjskie wydanie „Historii myśli socjologicznej” Szackiego

W Rosji ukazało się tłumaczenie pierwszego tomu Historii myśli socjologicznej Jerzego Szackiego w przekładzie Aleksieja Wasiljewa, Wiktorii Fiedorowej, Aliny Urazbekowej i Natalii Wilertiaczych. Wydanie tej klasycznej pozycji wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.11.2018

Czy przekładu można się nauczyć?

Podziwiamy słowa Szekspira czy raczej Barańczaka? Co decyduje o jakości przekładu – lekkie pióro czy porządnie wyszlifowany warsztat? Jak to wygląda w przypadku tekstów naukowych i źródłowych? Czym ich tłumaczenie różni się od przekładu powieści? Między innymi te zagadnienia będą tematem spotkania, które odbędzie się 16 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Pileckiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.

05.11.2018

„Przesłanie Pana Cogito”, „Pan Tadeusz” i „Oktostychy” w londyńskim metrze

Od 5 do 18 listopada pasażerowie londyńskiego metra będą mogli czytać fragmenty Przesłania Pana Cogito Zbigniewa Herberta w tłumaczeniu Alissy Valles, Oktostychów Jarosława Marka Rymkiewicza w tłumaczeniu Marka Kazmierskiego, a także nowego przekładu Pana Tadeusza autorstwa Billa Johnstona, laureata nagród Transatlantyk i Found in Translation przyznawanych przez Instytut Książki. Przy okazji organizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu Ambasady RP w Londynie akcji uruchomiliśmy także stronę BooksFromPoland.pl, na której można znaleźć informacje o przekładach literatury polskiej na język angielski z ostatnich lat.

05.11.2018

Janusz Drzewucki w Krakowie pod Gruszką

Ósmego listopada odbędzie się spotkanie z Januszem Drzewuckim, autorem książki Lekcje u Różewicza. Spotkanie poprowadzi prof. Wojciech Ligęza.

05.11.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady opowiadań Raymonda Carvera, Leonardo Sciascii, Josepha Conrada, Antonia Tabucchiego i Petra Šabacha trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

02.11.2018

„Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki Nakarmić kamień w przekładzie Heleny Stachovej, wybitnej tłumaczki literatury polskiej na język czeski, która w swym dorobku ma około 200 przekładów, w tym tłumaczenia takich gigantów literatury polskiej jak Gombrowicz, Lem czy Mrożek. Wydanie dzieła Bronki Nowickiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

02.11.2018

Polacy we Lwowie odsłonili nagrobek klasyka Stefana Grabińskiego

Polacy we Lwowie zebrali się w piątek na Cmentarzu Janowskim, gdzie obchodzili Dzień Zaduszny. Po uroczystej mszy odsłonięto pomnik nagrobny Stefana Grabińskiego - przedwojennego pisarza, klasyka literatury grozy, nazywanego też twórcą horroru kolejowego. Zgodnie z tradycją polscy lwowiacy modlili się za wszystkich zmarłych oraz za dusze pokutujące w czyśćcu.

02.11.2018

Aleksandra Hnatiuk odbierze Nagrodę im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich

Uroczystość wręczenia Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich odbędzie się w czwartek 8 listopada o godzinie 18.00 w Auli Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Nagrodę odbierze Aleksandra Hnatiuk, a laudacje wygłoszą Bogumiła Berdychowska, Małgorzata Szejnert i Ireneusz Krzemiński. Uroczystość będzie prowadzić i Nagrodę wręczy Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu.

02.11.2018

Herling-Grudziński kontra Kruczkowski. Dziewiąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Leona Kruczkowskiego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

02.11.2018

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2019

Fundacja im. Roberta Boscha zaprasza do wzięcia udziału w konkursie o Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.

31.10.2018

Masłowska, Małecki i Żulczyk na Toronto International Festival of Authors [zdjęcia]

W tegorocznym festiwalu Toronto International Festival of Authors wzięło udział troje pisarzy z Polski. Byli oni gośćmi spotkania Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Gospodarzem wieczoru była prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, a spotkanie poprowadziła pisarka, Ewa Stachniak. Instytut Książki był partnerem festiwalu wraz z Konsulatem Generalnym RP w Toronto.

31.10.2018

Czytaj PL – relacja z konferencji prasowej [wideo i zdjęcia]

Największa w Polsce akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada, wczoraj zaś odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca jej start. W konferencji wzięli udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, dyrektor marketingu platformy Woblink Paweł Polański i Urszula Chwalba z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

31.10.2018

Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości: gra, lekcje, wydawnictwa

Już po raz trzynasty Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość – imprezę związaną ze świętem 11 listopada. Jej główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości” w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP.

31.10.2018

Polska Półka w Wielkiej Brytanii

Polska Półka to projekt dla brytyjskich bibliotek, w ramach którego mogą one otrzymać i włączyć do swojego księgozbioru dzieła polskich autorów. Podczas inauguracji w kolejnych placówkach odbywają się także wydarzenia towarzyszące. Projekt realizowany jest przez Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Londynie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie.

31.10.2018

27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek już za miesiąc

Dwudziesta siódma edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się, podobnie jak rok temu, w Hali Stulecia. Po raz pierwszy w tym roku impreza będzie mieć gościa honorowego: Węgry. Imprezie towarzyszył będzie także dodatkowy cykl spotkań w klubie Proza zatytułowany „Salon Zdobywców”.

30.10.2018

Piotr Karski w Newcastle. Wystawa „What Can You See Deep in the Sea?”

W sobotę  27 października  w National Centre For Children's Books „Seven Stories” w Newcastle upon Tyne została otwarta wystawa Piotra Karskiego zatytułowana „What Can You See Deep in the Sea?”. Na wystawie zaprezentowane zostały trójwymiarowe obiekty, które powstały na podstawie prac  wykonanych przez dzieci w trakcie warsztatów poświęconych książce W morze, prowadzonych przez dwa ostatnie tygodnie przez Piotra Karskiego w Seven Stories.

30.10.2018

Zeskanuj, pobierz, Czytaj PL – już od 2 listopada!

Największa w Polsce – i najpewniej także na świecie – akcja promująca czytelnictwo powraca już 2 listopada. W tegorocznej edycji w 500 miastach i miejscowościach pojawią się darmowe wypożyczalnie e-booków dostępne dla każdego. Będzie można z nich skorzystać m.in. na przystankach, w bibliotekach i instytucjach kultury. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

30.10.2018

Przekonaj do czytania! Konkurs w czasopismach „Victor” i „Victor Junior”

Dziś rusza konkurs „Przekonaj do czytania” organizowany przez czasopisma „Victor” i „Victor Junior”. Patronem merytorycznym konkursu jest Instytut Książki.

30.10.2018

300 milionów złotych i 446 bibliotek w ramach programu Infrastruktura Bibliotek

Infrastrukturę Bibliotek uruchomiono w 2011 roku. Od początku programu – realizowanego od 2015 roku jako Priorytet 2 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – z budżetu państwa przeznaczono na dofinansowania łącznie 300 milionów złotych i wsparto aż 446 bibliotek. Instytut Książki jest operatorem priorytetu.

30.10.2018

Maja Wolny uhonorowana Nagrodą Herkulesa Poirot

Maja Wolny otrzymała prestiżową belgijską nagrodę literacką Hercule Poirotprijs. Po raz pierwszy wyróżnienie trafiło do autora z Polski. Pisarkę uhonorowano w kategorii „debiut kryminalny” za thriller Księgobójca, który wiosną ukazał się w przekładzie na język niderlandzki w Belgii i Holandii.

29.10.2018

Dwutomowy wybór tekstów Janusza Korczaka po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ukazało się tłumaczenie dwutomowego wyboru tekstów Janusza Korczaka, How to Love a Child and Other Selected Works, w przekładzie Benjamina Paloffa, Danuty Borchardt i Seana Bye’a, Julii Sherwood, Alissy Valles, Marty Dziurosz i Anny Zaranko. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

29.10.2018

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego ogłosiło programy Ministra na rok 2019

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło dziś 29 programów Ministra na 2019 rok. Instytut Książki jest instytucją zarządzającą programami: „Partnerstwo dla książki”, „Literatura”, „Czasopisma” i „Promocja czytelnictwa”.

29.10.2018

Filia Biblioteczna w Górze otwarta!

Nowa siedziba biblioteki w Górze, znajdująca się w narożniku boiska szkolnego, została oddana do użytku czytelników. Budowę dużego, przestronnego jednokondygnacyjnego budynku dofinansowano na kwotę 423 300 złotych. Powstał on w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

29.10.2018

Muzeum Literatury „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi”

Dziś w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w dniu urodzin autora Pana Cogito, odbędzie się wernisaż wystawy W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi. 1924-1998. Wernisażowi będzie towarzyszyć spektakl Aria pożegnalna.

29.10.2018

Weronika Gogola laureatką Nagrody Conrada

Weronika Gogola, autorka debiutanckiej powieści Po trochu, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Zwycięską książkę wybrali wspólnie z kapitułą internauci, którzy do północy 27 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się wczoraj w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gala zakończyła 10. Festiwal Conrada. Instytut Książki jest partnerem nagrody.

28.10.2018

Poczytaj mi, tato. Dlaczego mężczyźni powinni czytać dzieciom? [relacja i zdjęcia]

W piątkowej dyskusji o roli ojca we wpajaniu dzieciom nawyku czytania rozmawiali prof. Krzysztof Biedrzycki, Maria Deskur i Rafał Witek. Panel Instytutu Książki w ramach 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie poprowadził Krzysztof Cieślik.

27.10.2018

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach? [relacja i zdjęcia]

O polskich i szwedzkich doświadczeniach w sferze wspierania czytelnictwa wśród najmłodszych rozmawiali wczoraj Włodzimierz Albin, Maria Deskur, Helena Gomer, Tomasz Makowski, Martin Widmark i Katarzyna Wasiutyńska. Poprowadzona przez pisarkę i tłumaczkę Katarzynę Tubylewicz dyskusja odbyła się w ramach 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

26.10.2018

Nowakowski kontra Bratny. Ósmy odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Marka Nowakowskiego i Romana Bratnego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

26.10.2018

Monika Bobako laureatką Nagrody im. Jana Długosza

Monika Bobako odebrała w czwartek w Krakowie Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki w 2017 roku. Jury doceniło książkę Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej. W ścisłym finale znalazła się publikacja Instytutu Książki i Instytutu Literacki Kultura, czyli Kultura. Narodziny pisma, przygotowana przez Pawła Kłoczowskiego, Stanisława Mancewicza i Marka Żebrowskiego.

25.10.2018

Tajemniczy, uzbrojony i niebezpieczny? Kim jest dziś w Polsce agent literacki [relacja i zdjęcia]

Zawód agenta literackiego wciąż znany jest w Polsce bardzo słabo, owiany tajemnicą bądź obrosły nieporozumieniami. Jak wygląda on na co dzień? Co trzeba zrobić, by sprzedać prawa do zagranicznego tytułu w Polsce, a co – by wypromować polskiego pisarza za granicą? Między innymi o tym rozmawiali dziś podczas panelu organizowanego przez Instytut Książki na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie: Agnieszka Urbanowska, redaktorka i specjalistka ds. projektów międzynarodowych w Instytucie, a także agenci Anna Rucińska i Piotr Wawrzeńczyk.

25.10.2018

22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie rozpoczęte – zapraszamy na nasze stoisko!

615 wystawców z 20 krajów zaprezentuje swoją ofertę podczas krakowskich Międzynarodowych Targów Książki. Gościem honorowym będzie Szwecja, a my zapraszamy na stoisko A19, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie i wydawane przez nas książki. W czwartek i piątek organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy. Instytut wspiera także stoisko Świadomych Wydawców (D19).

25.10.2018

Ranking Bibliotek po raz ósmy!

W 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. Przed nami ósma już edycja rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek.

25.10.2018

Trzy dowody na to, że czytanie to zabawa, która uczy

Mali chłopcy mówią, że zostaną strażakiem lub poszukiwaczem skarbów. Dziewczynki często chcą być lekarką lub tancerką. Skąd biorą inspirację? Jak rozwijają swoje zainteresowania? Dlaczego wspólne czytanie jest ważne dla rozwoju dziecka i co tak naprawdę daje dziecku literatura? W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przypominamy trzy niepodważalne korzyści płynące z dziecięcej miłości do książek.

24.10.2018

„Modlitwa o deszcz” Wojciecha Jagielskiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Słowacji ukazało się tłumaczenie reportażu Modlitwa o deszcz w przekładzie Michaly Benešovej. Wydanie książki Wojciech Jagielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

24.10.2018

Czytanie w ciąży – fakty i mity

Czytanie nienarodzonemu dziecku – to wymysł hollywoodzkich scenarzystów czy potwierdzony naukowo wkład w rozwój malucha? Przy okazji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obalamy 5 mitów na temat czytania w czasie ciąży.

23.10.2018

22. Międzynarodowe Targi Książki już w czwartek!

615 wystawców z 20 krajów zaprezentuje swoją ofertę podczas rozpoczynających się w czwartek w Krakowie Międzynarodowych Targów Książki. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna edycja ma być bardziej komfortowa dla zwiedzających i dla czytelników. Gościem honorowym targów będzie Szwecja, co dla czytelników oznacza dużą dawkę kryminałów i literatury dziecięcej.

23.10.2018

Nocny stolik #7. Grzegorz Uzdański: Ciotka mnie strasznie zdenerwowała kiedyś, bo powiedziała, że Adam Mickiewicz i „Pan Tadeusz” nawet nie mogą podskoczyć „Onieginowi”

Grzegorz Uzdański, prozaik, muzyk, nauczyciel filozofii i etyki, a także autor strony „Nowe wiersze sławnych poetów”, opowiada o swoim uwielbieniu dla Ursuli Le Guin i Virginii Woolf, stereotypowym postrzeganiu komiksów, bardzo dobrej, ale chybionej literaturze, o książkach, które powinni przeczytać wszyscy, i o tych, o których nie potrafi powiedzieć, czy są świetne, czy jednak grafomańskie.

23.10.2018

8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku w połowie kwietnia

Termin przyszłorocznej 8. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku został ostatecznie wyznaczony na weekend 12-14 kwietnia 2019 roku.

23.10.2018

Rozpoczął się 10. Festiwal Conrada

Spotkania z autorami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku - to niektóre z punktów programu 10. jubileuszowego Festiwalu Conrada w Krakowie, który rozpoczął się wczoraj.

22.10.2018

Helena Stachová z Nagrodą Państwową Ministra Kultury

Minister kultury Antonín Staněk na Nowej Scenie Teatru Narodowego w Pradze wręczył wczoraj Nagrody Państwowe Ministra Kultury Republiki Czeskiej. Wśród uhonorowanych znalazła się Helena Stachová, wybitna tłumaczka literatury polskiej na język czeski, która w swym dorobku ma około 200 przekładów, w tym tłumaczenia takich gigantów literatury polskiej jak Gombrowicz, Lem czy Mrożek.

22.10.2018

Instytut Książki na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Międzynarodowe Targi Książki zbliżają się wielkimi krokami. Na jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń na rynku książki nie może zabraknąć Instytutu. W tym roku będzie nas można znaleźć na stoisku A19, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie, a także wydawane przez nas książki. W czwartek i piątek organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy.

22.10.2018

Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie

W najbliższą sobotę i niedzielę w Krakowie będzie można wziąć udział w spotkaniach ze szwedzką poetką Linn Hansén, laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom Przejdź do historii.

22.10.2018

Jasnowidze 2018 – międzynarodowy konkurs na projekt książki

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza do udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, Jasnowidze 2018. Tegoroczna edycja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

22.10.2018

Rabka Festival na Targach Książki w Krakowie

Rabka Festival, laureat konkursu „Książka Roku IBBY 2017” w kategorii „propagowanie czytelnictwa”, podczas Targów Książki w Krakowie organizuje w czwartek warsztaty, do których zaprasza dzieci. Projekt Rabka Festival organizowany jest w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2018 Instytutu Książki.

19.10.2018

Otwarcie zmodernizowanej i rozbudowanej biblioteki w Nowy Dworze Mazowieckim

W środę 17 października, odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej biblioteki w Nowym Dworze Mazowieckim. Rozbudowę dofinansowano na kwotę 2 milionów złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

19.10.2018

Konferencja „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Biblioteką Główną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje w dniach 25-26 października 2018 r. konferencję poświęconą wykorzystaniu przestrzeni  bibliotecznej. Będzie to IV edycja konferencji Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje.

19.10.2018

Wańkowicz kontra Białoszewski. Siódmy odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Melchiora Wańkowicza i Mirona Białoszewskiego. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

19.10.2018
Tagi: czytaj PL

„Upoluj swoją książkę”: zakończyliśmy rekrutację szkół i Ambasadorów

Już 2 listopada rozpocznie się kolejna edycja akcji Czytaj PL, w ramach której blisko 7000 nośników na terenie całego kraju zamieni się w wirtualne biblioteki dające bezpłatny dostęp do 12 bestsellerów.

19.10.2018

Bunda i Chwin laureatami pierwszej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”

W Centrum św. Jana w Gdańsku ogłoszono w czwartek laureatów I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nagrodę ustanowiły władze województwa pomorskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecia samorządu wojewódzkiego.

18.10.2018

Polskie echa. Jak Hiszpanie czytają Polaków?

W najbliższy wtorek w Instytucie Cervantesa w Krakowie (Kanoniczna 12) odbędzie się spotkanie pod hasłem Polskie echa. Jak Hiszpanie czytają Polaków?. Instytut Książki jest jednym z jego organizatorów.

18.10.2018

Justyna Bednarek z nagrodą Koziołka Matołka

Książka Pan Kardan i przygoda z vetustasem Justyny Bednarek została uhonorwana 25. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego - poinformowała w czwartek Mariola Talewicz, wicedyrektor organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

18.10.2018

„Z książką zdrowiej!” – do szpitali trafi 50 tys. książek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały w środę w Warszawie porozumienie „Z książką zdrowiej!”. o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne około 50 tys. książek.

18.10.2018

50 bibliotek w stolicy w ramach akcji „Mirabelka”

Ponad 50 bibliotek z Warszawy bierze aktywny udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. To właśnie biblioteki mieszczące się w stolicy mają możliwość organizacji warsztatów najbliżej prawdziwych wydarzeń i miejsca, w którym rosła tytułowa Mirabelka. W jaki sposób stolica zaprasza do udziału w mirabelkowej akcji Lustra Biblioteki?

17.10.2018

Olga Tokarczuk w Wielkiej Brytanii

W Anglii ukazała się niedawno czwarta powieść nagrodzoną tegoroczną Międzynarodową Nagrodą Bookera Olgi Tokarczuk. Prowadź swój pług przez kości umarłych w tłumaczeniu laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones wydała oficyna Fitzcarraldo Editions. Pisarkę można spotkać dziś i jutro w Cambridge i Londynie, gdzie jest gościem dwu ważnych brytyjskich festiwali literackich. Instytut Książki dofinansował wizytę autorki Biegunów w Wielkiej Brytanii.

17.10.2018

Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Do 30 listopada 2018 r. trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona w dwóch kategoriach: za przekład dzieła oraz za całokształt twórczości translatorskiej. Laureatów poznamy 11-13 kwietnia 2019 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w Tłumaczeniu”.

17.10.2018

Anna Burns z Nagrodą Bookera

Powieść Milkman północnoirlandzkiej pisarki Anny Burns została nagrodzona we wtorek prestiżową nagrodą literacką Man Booker 2018. „Żadne z nas nigdy nie czytało wcześniej czegoś takiego” - zachwycał się przewodniczący jury Kwame Anthony Appiah. 56-letnia Burns jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która otrzymała Bookera.

17.10.2018

John Maxwell Coetzee otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Laureat Nagrody Nobla i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy John Maxwell Coetzee odbierze 23 października w Katowicach doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

16.10.2018

„M.U.Z.Y.K.A.” po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki M.U.Z.Y.K.A. w przekładzie Ondřeja Blabolila. Wydanie pozycji autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.10.2018

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?

W piątek 26 października na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie odbędzie się dyskusja pod tytułem „Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?”. Organizują ją Ambasada Szwecji, Polska Izba Książki i Instytut Książki.

16.10.2018

Polscy autorzy nominowani do Nagrody im. Astrid Lindgren

Jedenastego października podczas Targów Książki we Frankfurcie przewodniczący jury Boel Westin ogłosił listę nominowanych do Nagrody im. Astrid Lindgren 2019 (ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award). W gronie wyróżnionych znaleźli się polscy autorzy książek dziecięcych, a także kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom.

16.10.2018

Wręczono doroczne nagrody miesięcznika „Teatr”

Maja Kleczewska laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Anna Seniuk i Andrzej Kłak z Nagrodami im. Aleksandra Zelwerowicza, a Zygmunt Malanowicz uhonorowany nagrodą specjalną „Teatru” - w poniedziałek w Instytucie Teatralnym w Warszawie wręczono laury miesięcznika „Teatr”. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki

15.10.2018

Słowo od tłumacza. „Bardzo literacki język nie pasuje do Prusa” – wywiad z Miriam Borenstein

Miriam Borenstein, tłumaczka z języka polskiego na język hebrajski, opowiada o tym, jak to się stało, że postanowiła tłumaczyć literaturę polską na język hebrajski, o największych trudnościach podczas przekładania Lalki Prusa, specyfice języka hebrajskiego, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

15.10.2018

Laureat Nagrody Transatlantyk Bill Johnston w Krakowie

Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND, będzie gościem sesji „Pan Tadeusz” w XXI wieku. Wokół nowego przekładu poematu Mickiewicza na język angielski, która odbędzie się 19 października 2018 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz spotka się także z czytelnikami w księgarni Massolit Books.

15.10.2018

„Drzewa” Piotra Sochy na Frankfurter Buchmesse

Podczas czwartego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Piotr Socha wziął udział w spotkaniu promocyjnym Drzew, pięknej książki ilustrowanej, którą stworzył w duecie z Wojciechem Grajkowskim.

15.10.2018

„Czytanie na śniadanie” w Dwójce ze wsparciem Instytutu Książki

Od ósmego października do końca roku na antenie radiowej Dwójki można posłuchać audycji literackiej „Czytanie na śniadanie”, która powstaje dzięki wsparciu Instytutu Książki. Audycja emitowana jest w paśmie muzyczno-informacyjno-publicystycznym „Poranek Dwójki” od poniedziałku do piątku o godzinie 9.50.

15.10.2018

28 tysięcy czytelników na Śląskich Targach Książki

W niedzielę 14 października zakończyły się 4. Śląskie Targi Książki. Targi trwały od piątku i wzięło w nich udział ponad 180 wystawców oraz blisko 150 autorów.

15.10.2018

Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

Pisarka z Gwadelupy Maryse Condé została laureatką Nagrody Literackiej Nowej Akademii, czyli alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury.

14.10.2018

Angelus dla Macieja Płazy!

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za  powieść Robinson w Bolechowie. Płaza jest pierwszym polskim laureatem tego wyróżnienia. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

12.10.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk nominowane do Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft zostały nominowane do Warwick Prize for Women in Translation za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa tłumaczenia ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.10.2018

Polska książka obrazkowa na Frankfurter Buchmesse

Podczas trzeciego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Maria Deskur, dyrektor zarządzająca Wydawnictwa Egmont, przedstawiła zagranicznym wydawcom najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów książek dziecięcych, a także najciekawsze książki dla dzieci i najważniejsze oficyny wydawnicze.

12.10.2018

Masłowska, Małecki i Żulczyk na festiwalu literackim w Toronto

W tegorocznym festiwalu literackiego w Toronto, Toronto International Festival of Authors, weźmie udział troje pisarzy z Polski. Będą oni gośćmi spotkania Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Gospodarzem wieczoru będzie prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, a spotkanie poprowadzi pisarka, Ewa Stachniak. Partnerami Festiwalu są Instytut Książki oraz Konsulat Generalny RP w Toronto.

12.10.2018

Teofrasty wręczone

Jedenastego października po raz dziesiąty  redakcja magazynu „Charaktery” przyznała Nagrody Teofrasta autorom najlepszych polskich książek psychologicznych. Nagrody Specjalne Teofrast Superstar w tym roku otrzymali prof. Robert Cialdini i prof. Jerzy Brzeziński.

12.10.2018

Konwicki kontra Iwaszkiewicz. Szósty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Tadeusza Konwickiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

12.10.2018

Trwa akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości”!

Osiemnastego września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

12.10.2018

Uładzimir Arłou laureatem nagrody literackiej im. Giedroycia

Pisarz, poeta i historyk Uładzimir Arłou został zwycięzcą siódmej edycji nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez białoruski PEN Club i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich.

11.10.2018

21. Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

W dniach od 20 – 22 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się 21. Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

11.10.2018

Ukazała się książka „O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci” Marii Gorzechowskiej

Ukazało się pierwsze wydanie twórczości niezwykle zasłużonej dla Polski i utalentowanej Marii Gorzechowskiej, O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci. Jej wiersze przeleżały w szufladzie ponad 70 lat, a teraz wydała je oficyna Marruda przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez program Literatura. Utworom towarzyszą ręcznie przygotowane malarskie ilustracje Anny Rudnickiej-Litwinek.

11.10.2018

Prof. Marek A. Cichocki na Frankfurter Buchmesse. Polska w Europie: między Wschodem a Zachodem czy Północą a Południem?

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie odbyła się dyskusja poświęcona zbiorowi esejów Marka A. Cichockiego Północ i Południe.

11.10.2018

Wybór wierszy Juliana Kornhausera w Stanach Zjednoczonych ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych ukazało się tłumaczenie wierszy wybranych Juliana Kornhausera, I'm Half of Your Heart: New and Selected Poems, 1967―2017 w przekładzie Piotra Florczyka. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.10.2018

Przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk w finale National Book Award

Przekład Biegunów Olgi Tokarczuk znalazł się w ścisłym finale prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award. Wraz z czterema innymi pozycjami został nominowany w kategorii książek tłumaczonych na angielski. Laureata poznamy 14 listopada. Tłumaczenie Biegunów autorstwa Jennifer Croft powstało dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

11.10.2018

„Literatura kobiet” w Krakowie

Dziewiętnastego października o godzinie 18.00 w Księgarni Pod Globusem odbędzie się spotkanie „Literatura kobiet – osobny czy wspólny pokój? Nagrody, rynek, przekłady”  .

10.10.2018

„Trylogia husycka” Sapkowskiego ukaże się po angielsku

Brytyjski wydawca Gollancz i amerykański Orbit zakupiły prawa do wydania przekładu Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. Cykl przełoży tłumacz Wiedźmina, David French.

10.10.2018

„Czarnoksiążnik” i „Przodownicy lektury” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Do końca roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia będzie można posłuchać dwóch audycji literackich – „Czarnoksiążnika” i „Przodowników lektury” – które powstają przy wsparciu Instytutu Książki.

10.10.2018

Dziś ruszyły Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie! [zdjęcia]

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Na targach nie mogło zabraknąć Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli.

10.10.2018

Dwa miliony złotych dla Biblioteki Publicznej w Krotoszynie

Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie otrzymała 2 miliony złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020,  będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Kwota zostanie przeznaczona na inwestycje wewnątrz budynku, w tym zamontowanie windy.

10.10.2018

Książka tygodnia: „Wiara” Anny Kańtoch

Zadziwiające, jak wiele może się wydarzyć w jednej niedużej dolnośląskej miejscowości w ciągu kilku wiosenno-letnich miesięcy 1986 roku: zagadkowe morderstwa młodych, nieznanych w okolicy kobiet, tajemnicze zniknięcia trzech poprzednich miejscowych proboszczów i protesty hipisów przeciwko powstającej w pobliżu wioski elektrowni jądrowej. Tę gęstą jak upalne lipcowe powietrze atmosferę w Rokitnicy podkręcają echa katastrofy czarnobylskiej i pojawiający się co jakiś czas napis na drzwiach kościoła: „zło przyjdzie ze wschodu”.

10.10.2018

Już 550 bibliotek w akcji Lustra Biblioteki

Do odkrywania międzypokoleniowych wartości w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Lustra Biblioteki włączyło się już ponad 550 bibliotek z całej Polski. Liczba placówek organizujących warsztaty w ramach obchodów stulecia niepodległości ciągle rośnie – wzrastają także nowe drzewa łączące Polskę.

10.10.2018

Wczoraj rozpoczął się Warszawski Festiwal Herbertowski

- Zbigniew Herbert i Tadeusz Różewicz mieli ze sobą więcej wspólnego, niż przyjęło się uważać, na przykład potrzebę ciągłego redefiniowania siebie - mówili uczestnicy wtorkowego spotkania pt. „Herbert poeta”, które otworzyło Warszawski Festiwal Herbertowski.

09.10.2018

Jutro ruszają Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie!

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Co roku bierze w nim udział około 300 tysięcy odwiedzających. Wśród nich nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczną się jutro i potrwają do niedzieli.

09.10.2018

„Pan Tadeusz” po angielsku. Spotkanie z tłumaczem Billem Johnstonem, laureatem Nagrody Transatlantyk

Gościem tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji Literackich będzie w sobotę Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski. Johnston to także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Hamkało.

09.10.2018

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od ponad 11 lat jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Do końca sierpnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1688, tj. o 75 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie w Polsce działa 584 kluby dla dzieci i młodzieży oraz 1104 kluby dla dorosłych.

09.10.2018

Nagroda główna 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania dla Barbary Sadurskiej

We Wrocławiu przyznano nagrody Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za utwór Pełnia. Wręczono również wyróżnienia w konkursie translatorskim.

09.10.2018

Odszedł Oleg Pawłow, laureat nagrody Angelusa

W wieku 48 lat zmarł w poniedziałek rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” za Opowieści z ostatnich dni. O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.

08.10.2018
Tagi: Czytaj PL

Emce kwadrat Ambasadorem akcji Czytaj PL!

Do grona Ambasadorów akcji Czytaj PL i jej szkolnej odsłony „Upoluj swoją książkę” dołączyło Emce kwadrat!

08.10.2018

Ignacy Karpowicz ze Śląskim Wawrzynem Literackim 2017

W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2017 najwięcej głosów oddano na powieść „Miłość” Ignacego Karpowicza. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w najbliższy piątek podczas 4. Śląskich Targów Książki.

08.10.2018

Nocny Stolik #6. Wojciech Chmielewski: Czytam w dość przypadkowy sposób

Prozaik Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego oraz Nagrody im. Cypriana Norwida, opowiada o pierwszej fascynacji Dickensem, pisarskim wypaleniu Salingera, miłości do Saula Bellowa, namiętnej lekturze Marka Nowakowskiego, Kazimierza Orłosia i Kornela Filipowicza, o współczesnych pisarzach, którym kibicuje, książkach, które mocno przeżył, a także zdradza, jakie pytanie zadaje sobie, gdy pisze.

08.10.2018

Czytanie wrażeniowe – sposób na uwagę dziecka

Jak utrzymać uwagę malucha na książce? Jak sprawić, by wspólne czytanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla jego rozwoju? I jak samemu zaangażować się w ten codzienny, rodzinny rytuał? O wyzwaniach, z którymi mierzy się wielu rodziców, opiekunów, dziadków czy nauczycieli opowiada Małgorzata Swędrowska, autorka metody czytania wrażeniowego.

07.10.2018

Nike dla Marcina Wichy

Dziś wieczorem w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 22. wręczono Nagrodę Literacką „Nike”. Jury – podobnie jak dzień wcześniej czytelnicy – uhonorowało Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy.

05.10.2018

Akcja CZYTAJ PL 2018 zbliża się wielkimi krokami!

Na początek mamy świetną wiadomość dla uczniów szkół średnich, którzy chcą promować czytanie wśród swoich znajomych. W ramach drugiej edycji projektu „Upoluj swoją książkę” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy tysiąc darmowych koszulek z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów.

05.10.2018

Katalog „Poland – History Worth Knowing” po raz pierwszy w historii

Instytut Książki z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotował po raz pierwszy specjalny katalog „Poland – History Worth Knowing”. Katalog zostanie zaprezentowany na targach książki Frankfurter Buchmesse. Przybliża on najciekawsze z punktu widzenia wydawców i czytelników zagranicznych pozycje dotyczące historii Polski.

05.10.2018

Śląskie Targi Książki już za tydzień

Czwarte Śląskie Targi Książki rozpoczynają się w przyszły piątek. Impreza odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.

05.10.2018

„Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia w Chorwacji ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie książki Ufam. Śladany Świętej Siostry Faustyny w przekładzie Goran Andrijanicia. Wydanie dzieła Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.10.2018

Broniewski kontra Tuwim. Piąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

04.10.2018

„Literatura pisana przez kobiety ma mocną pozycję w literaturze polskiej”. Prof. Krzysztof Koehler przybliża katalogi Instytutu Książki

We wtorek podczas śniadania prasowego odbyła się prezentacja trzech katalogów Instytutu Książki: „New Books from Poland 2018”, „The Polish Book Market 2018 i „Poland – History Worth Knowing”. Katalogi zostaną zaprezentowane na zbliżających się targach książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszym branżowym wydarzeniu w świecie wydawniczym.

04.10.2018

Ruszyło głosowanie na Książkę Historyczną Roku

Jury konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 26 książek, które wezmą udział w III etapie zmagań konkursowych. Pierwszego października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl ruszyło głosowanie internetowe w dwóch kategoriach.

04.10.2018

Październikowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Październikowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Jerzym Limonem i ponad sto recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

03.10.2018

Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Podczas lipcowego posiedzenia ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council – Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych) ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie redukcji stawek VAT na publikacje elektroniczne i postanowili przenieść ten temat na obrady w październiku br. Podczas posiedzenia Rady w dniu 2.10.2018 roku ta długo oczekiwana decyzja została nareszcie podjęta.

03.10.2018

Macedońskie wydanie „Ostatniej miłości” Elizy Orzeszkowej ze wsparciem Instytutu Książki

W Macedonii ukazało się tłumaczenie Ostatniej miłości w przekładzie Iliji Trajkowskiego. Wydanie powieści Elizy Orzeszkowej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

02.10.2018

Słowo od tłumacza. „Tłumaczenie daje tekstowi podwójne życie. Przekład to czuła lektura” – wywiad z Isabelle Macor

Isabelle Macor, tłumaczka z języka polskiego na język francuski, opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z polszczyzną i dlaczego nauczyła się szybko języka polskiego, o fascynacji prozą Isaaca Singera, spotkaniu z Tadeuszem Różewiczem, przekładach polskiej poezji, trudnościach z tłumaczeniem Krzysztofa Siwczyka, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

02.10.2018

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas

Fundacja Identitas rozpoczęła we wrześniu br. rejestrację zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas. Przyjmowanie zgłoszeń trwać będzie do 10 października 2018 roku (o terminowym zgłoszeniu decyduje data stempla pocztowego). Począwszy od roku 2014 Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie, w okresie jesienno-zimowym, najlepszej polskiej książce poprzedniego roku. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu i piśmiennictwa historycznego, a także do trzech nagród specjalnych.

02.10.2018

W piątek rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Hasłem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu, jest „Władza”. Festiwal poświęcony będzie krótkim formom i oddziaływaniu literatury na inne dziedziny sztuki, a jego głównym punktem będzie lektura opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy.

02.10.2018

New Books from Poland 2018

Dziś podczas śniadania prasowego swoją premierę miał katalog „New Books from Poland 2018”, który zaprezentowany zostanie zagranicznym wydawcom podczas zbliżających się targów książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszego branżowego wydarzenia w świecie wydawniczym. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, profesor Krzysztof Koehler i specjalista ds. współpracy z zagranicą Mateusz Adamski przedstawili ponadto dwa inne katalogi: „The Polish Book Market 2018”, przybliżający realia polskiego rynku wydawniczego, a także – przygotowany po raz pierwszy w historii – katalog „Poland – History Worth Knowing”.

02.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak 2018

Kapituła pod przewodnictwem Adama Szostkiewicza ogłosiła listę pięciu książek nominowanych do tegorocznego lauru. W finale znaleźli się Karolina Bednarz, Ewa Wanat, Tomasz Owsiany, a także dwa duety rozmówców: Jakub Winiarski i Piotr Ibrahim Kalwas oraz abp Światosław Szewczuk i Krzysztof Tomasik.

01.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Conrada

Znamy już tytuły, które staną przed szansą zdobycia tegorocznej Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Kapituła konkursu wytypowała Mikrotyki Pawła Sołtysa, Florydę Grzegorza Bogdała, Po trochu Weroniki Gogoli, Nieczułość Martyny Bundy oraz Hajstry Adama Robińskiego. Tegorocznego laureata poznamy 28 października, podczas ostatniego dnia Festiwalu Conrada.

01.10.2018

Biblioteka w Zambrowie już niedługo jak nowa!

Trwa remont Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przeprowadzany w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont odbywa się dzięki dotacji na 654 400 zł, którą biblioteka otrzymała w ramach priorytetu.

01.10.2018

Jennifer Croft odebrała Found in Translation Award za przekład „Biegunów”

Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu „Biegunów” Olgi Tokarczuk, nagrodzonego Bookerem i nominowanego do amerykańskiej The National Book Award, odberała w czwartek Found in Translation Award, przyznawaną tłumaczom przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

01.10.2018

Nagroda Buriana dla Jarosława Mikołajewskiego i Andrzeja Jagodzińskiego

Poeta Jarosław Mikołajewski i wybitny tłumacz z języków czeskiego i słowackiego Andrzej Sławomir Jagodziński odebrali w Ołomuńcu Nagrodę Václava Buriana, jedno z najcenniejszych poetyckich wyróżnień przyznawanych w Europie Środkowej.

28.09.2018

„Kultura. Narodziny pisma” w finale Nagrody im. Jana Długosza 2018!

Jury Konkursu, w składzie prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, ogłosiło nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza. W ścisłym finale znalazła się publikacja Instytutu Książki i Instytutu Literacki Kultura, czyli Kultura. Narodziny pisma, przygotowana przez Pawła Kłoczowskiego, Stanisława Mancewicza i Marka Żebrowskiego.

28.09.2018

„Chcemy zaprosić dzieci do świata literackiego”. Kampania „Mała Książka – wielki człowiek” w radiowej Czwórce

Wczoraj na antenie Czwartego Programu Polskiego Radia w audycji Stacja Kultura gościł Łukasz Jarocki. Rzecznik Instytutu Książki opowiedział prowadzącej Katarzynie Dydo o dotychczasowym przebiegu kampanii i o jej drugiej odsłonie.

28.09.2018

Akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości” trwa!

Przed dziesięcioma dniami Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

28.09.2018

Hłasko kontra Tyrmand. Czwarty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się dwie nietuzinkowych postaci polskiej powojennej sceny literackiej: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

28.09.2018

Rumuńskie wydanie „Historii literatury polskiej” Czesława Miłosza ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Historii literatury polskiej w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie pracy Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.09.2018

Krakowski Festiwal Grozy już 20 października

20 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się szósta edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy Kfason. Jak co roku miłośnicy gatunku będą mogli spotkać się z polskimi twórcami grozy.

27.09.2018

„Wzgórze psów” ukaże się w Rosji!

Bestseller autorstwa Jakuba Żulczyka ukaże się na przełomie 2019 i 2020 roku w Rosji, nakładem wydawnictwa AST z St.Petersburga. Instytut Książki wspierał promocję autora i powieści podczas licznych targów zagranicznych, między innymi we Frankfurcie i Londynie.

27.09.2018

Kulisy produkcji spotu promującego kampanię „Mała książka – wielki człowiek”

Jeden scenariusz, dwoje celebrytów, trzy wersje montażowe, cztery dni zdjęciowe, pięcioro małych aktorów i milion spraw do załatwienia. Mniej więcej tak wyglądała praca nad produkcją spotu „Mała książka – wielki człowiek”. A szczegóły? Poniżej.

27.09.2018

Dziesiąty Międzynarodowy Dzień Tłumacza już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 10. Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji w niedzielę o 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się spotkanie pod hasłem „Zaśpiewaj w tłumaczeniu” z Carlosem Marrodánem Casasem, Filipem Łobodzińskim, Renatą Putzlacher i Stanisławem Waszakiem. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

27.09.2018

Wzrost czytelnictwa w bibliotekach biorących udział w priorytecie Infrastruktura Bibliotek

„Liczba osób korzystających z bibliotek zwiększyła się o 18% w stosunku do stanu przed przystąpieniem do programu. Nowe, wyremontowane i dobrze wyposażone biblioteki przyciągają mieszkańców” – mówi Joanna Odolska, zajmująca się priorytetem Infrastruktura bibliotek 2016-2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

27.09.2018

„Obiecanki” Agnieszki Świętek najlepszym polskim albumem komiksowym

Na zakończonym 16 września 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody festiwalowe. Za najlepszy polski album komiksowy minionego roku uznano Obiecanki Agnieszki Świętek. Statuetki powędrowały również do najlepszego wydawcy (Non Stop Comics), doktora humoris causa i autorów krótkich form.

26.09.2018

„Mała Książka – wielki człowiek” w obiektywie Daniela Bednarza

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” została zainaugurowana w minionym tygodniu. Około 100 tysięcy wyjątkowych Wyprawek Czytelniczych trafi do trzylatków. Kampanię rozpoczęła oficjalna konferencja prasowa z udziałem ministra kultury i dziedzictwa naukowego prof. Piotra Glińskiego, dyrektor Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, a także ambasadorów kampanii: Joanny Koroniewskiej-Dowbor i Macieja Dowbora.

26.09.2018

Książka tygodnia: Marian Sworzeń „Czarna ikona - Biełomor”

Ikona, to wedle ikonopisów, okno na Tamtą Rzeczywistość. Osoby Boskie, jak i postacie świętych, są zawsze przedstawiane z naturalnym dostojeństwem i niewymuszoną gracją. Ale być może najważniejsze jest piękno, które nie zniewala, a raczej zaprasza do kontemplacji. Marian Sworzeń ma tego świadomość. Czytając Czarną ikonę, zaglądamy niejako przez okno w odmienną rzeczywistość: to, co zdawało się nieść światło, skrywało w sobie w istocie terror. Marian Sworzeń, przyglądając się budowie, a przede wszystkim literaturze dotyczącej Kanału Białomorsko-Bałtyckiego imienia Stalina, tworzy esej, który rozsadza ramy gatunkowe.

26.09.2018

Jennifer Croft odbierze jutro nagrodę Found in Translation

Jutro w Dweck Center w Centralnej Bibliotece Brooklińskiej w Nowym Jorku odbędzie się wręczenie nagrody Found in Translation przyznawanej przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Laur odbierze Jennifer Croft, autorka przekładu Biegunów Olgi Tokarczuk, nagrodzonego prestiżową Man Booker International Prize.

26.09.2018

„Gra na wielu bębenkach” Olgi Tokarczuk po szwedzku ze wsparciem Instytutu Książki

W Szwecji ukazało się tłumaczenie Gry na wielu bębenkach w przekładzie Jana Henrika Swahna. Wydanie zbioru opowiadań Olgi Tokarczuk wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

26.09.2018

Wojciech Chmielewski z Nagrodą im. Cypriana Norwida

Wojciech Chmielewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii literatura za powieść Belweder gryzie w rękę. W innych kategoriach triumfowali: multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, aktor Marian Opania oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a za „Dzieło życia” wyróżniono pianistę Piotra Palecznego. Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie.

25.09.2018

Joanna Koroniewska-Dowbor ambasadorką kampanii „Mała książka - wielki człowiek”: „Książki były dla mnie cudownym, idealnym światem, do którego chciałabym jako rodzic dążyć”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ruszyła pełną parą. W ubiegły wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział także wspaniali ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

25.09.2018

„Toksymia” Małgorzaty Rejmer we włoskim przekładzie

Debiutancka powieść Małgorzaty Rejmer Toksymia ukazała się właśnie w przekładzie Francesca Annicchiarico nakładem oficyny La Parlesia z Maddaloni. Instytut Książki wsparł tłumaczenie fragmentu książki w ramach programu Sample Translations ©Poland.

25.09.2018

Festiwal im. Zygmunta Haupta po raz czwarty w Gorlicach

Festiwal im. Zygmunta Haupta, święto literatury i sztuki, ale przede wszystkim wydarzenie, które ma pomagać zachować w pamięci i czynić aktualną twórczość patrona Festiwalu, odbędzie się w dniach 27-30 września. W programie czwartej edycji festiwalu znalazły się spotkania autorskie, monograficzne i tematyczne, koncert, pokaz filmu biograficznego, spektakl inspirowany twórczością Haupta oraz czytanie jego prozy.

24.09.2018

Wyprawki Czytelnicze – gdzie można je znaleźć?

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Gdzie można taką Wyprawkę dostać?

24.09.2018

XXV Forum Wydawców we Lwowie za nami

XXV Forum Wydawców zakończyło się w niedzielę. Polska literatura budziła ogromne zainteresowanie zarówno na samych targach, jak i na towarzyszącym im festiwalu literackim. Podczas ostatniego dnia lwowskich Międzynarodowych Targów Książki z publicznością spotkali się Wojciech Miłoszewski i Jacek Dukaj.

24.09.2018

Festiwal „Świat Książki” w Pilźnie z udziałem polskich autorów

W Pilźnie zakończył się w sobotę zorganizowany tam po raz pierwszy międzynarodowy festiwal  "Świat Książki". Wśród zagranicznych gości znaleźli się polscy autorzy przekładani na język czeski: Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł, a także piszący po czesku ksiądz Jerzy Czendlik. 

24.09.2018

Odznaczenia Gloria Artis w dziedzinie literatury

22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta otrzymało z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego najwyższe odznaczenia przyznawane w dziedzinie kultury – medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się 22 września na Zamku Królewskim podczas inauguracji I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich. 

24.09.2018

Instytut Książki wsparł rumuński przekład „Farb wodnych” Lidii Ostałowskiej

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Farb wodnych w przekładzie Cristiny Godun. Wydanie reportażu Lidii Ostałowskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.09.2018

Finał XXV Forum Wydawców we Lwowie [relacja i zdjęcia]

Dziś ostatni dzień jubileuszowego XXV Forum Wydawców we Lwowie. W sobotę 22 września na targach i towarzyszącym im festiwalu literackim odbyło się kilkanaście wydarzeń z udziałem polskich autorów, którzy pojawili się we Lwowie na zaproszenie Instytutu Książki.

21.09.2018

Trzeci dzień XXV Międzynarodowych Targów Książki we Lwowie [relacja i zdjęcia]

XXV Forum Książki, jedne z największych międzynarodowych targów książki na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim, rozpoczęły się w środę. Wśród wystawców znalazł się Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie i Narodowym Centrum Kultury przygotował cieszące się ogromną popularnością polskie stoisko.

21.09.2018

Prof. Piotr Gliński o kampanii „Mała Książka – wielki człowiek”: „Dziękuję Instytutowi Książki, że tę kampanię rozpoczął”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” już ruszyła. We wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wziął udział także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

21.09.2018

Instytut Książki wsparł macedoński przekład „Uwikłania” Zygmunta Miłoszewskiego

W Macedonii ukazało się tłumaczenie Uwikłania w przekładzie Filipa Dimiewskiego. Wydanie powieści Zygmunta Miłoszewskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.09.2018

Reymont kontra Słonimski. Trzeci odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W 2018 roku mija sto lat od tego wydarzenia. Program „Pojedynki stulecia" przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności. W jego trzeciej odsłonie starli się Władysław Reymont i Antoni Słonimski.

21.09.2018
Tagi: Granda

Poznański Festiwal Kryminału GRANDA rusza już dziś

Norwesko-brytyjsko-polska plejada autorów uświetni czwartą edycję Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA, który startuje już dziś. Od 21 do 23 września w stolicy Wielkopolski odbędą się spotkania m.in. z Rachel Abbott i Jørnem Lierem Horstem. Polskich gwiazd również nie zabraknie.

20.09.2018

Maciej Dowbor, ambasador kampanii „Mała Książka – wielki człowiek”: „Czytanie uszlachetnia, daje przyjemność i olbrzymią satysfakcję”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” już ruszyła. We wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział także wspaniali ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

20.09.2018

Dziś Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Zapraszamy do bibliotek!

Dwudziesty września to ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Od 2013 roku tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z okazji tego wielkiego święta małych ludzi zapraszamy do wizyty w bibliotekach. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowaliśmy 70 tysięcy wyjątkowych Wyprawek Czytelniczych, które można odebrać w 3000 bibliotek i filii bibliotecznych.

20.09.2018

13. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów w Gdańsku

Od 5 października do 4 listopada potrwają tegoroczne Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. To trzynasta edycja imprezy.

20.09.2018

Gombrowicz kontra Dołęga-Mostowicz. Drugi odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura!

TVP Kultura z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym ścierają się życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy i ludzi kultury XX wieku. W pierwszym odcinku o rząd dusz Polaków walczyli Sienkiewicz z Żeromskim. W kolejnej odsłonie programu doszło do arcyciekawego starcia dwóch wielkości dwudziestolecia międzywojennego: Witolda Gombrowicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

20.09.2018

Rafał Kocot z konsulatu RP: „Obecność Polski będzie widoczna”. Trwa XXV Forum Książki we Lwowie

Wczoraj we Lwowie rozpoczęło się XXV Forum Książki, jedne z największych międzynarodowych targów książek na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim. Wśród wystawców jest polski Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie przygotował polskie stoisko.

20.09.2018

Afera Kryminalna już na początku października!

Tegoroczna edycja festiwalu Afera Kryminalna, której gwiazdą będzie autorka licznych bestsellerów Tess Gerritsen, odbędzie się w dniach 4-6 października. Weźmie w niej udział dziewięć bibliotek z województwa pomorskiego. Organizatorzy zapraszają do Bolszewa, Gdańska, Łęczyc, Redy, Rumi, Sopotu, Tczewa i Wejherowa.

19.09.2018

XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie rozpoczęte

Dziś rozpoczęły się XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie. Zagości na nich ponad 1000 autorów, w tym silna literacka reprezentacja Polski. Polskie stoisko organizują wspólnie Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Kijowie i Narodowym Centrum Kultury.

19.09.2018

„Księgi Jakubowe” nominowane do prestiżowej Prix Femina!

Rok 2018 zdecydowanie należy do Olgi Tokarczuk. Po prestiżowej Man Booker International Prize, którą w maju uhonorowano Biegunów i nominacji za tę powieść do National Book Award w kategorii literatury tłumaczonej, tym razem do ważnego literackiego lauru we Francji nominowano Księgi Jakubowe.

19.09.2018

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” szeroko komentowana w mediach

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rusza pełną parą. Wczoraj oficjalnie inaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa naukowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, a także ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor. Start kampanii głośno komentowały ogólnopolskie media.

19.09.2018
Tagi: Książkomat

Książkomat w Krakowie na Rajskiej

Od wtorku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie działa książkomat, przypominający wyglądem paczkomat do odbioru przesyłek. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze. Czytelnik najpierw przez internet zamawia wybrany tytuł, a potem czeka na e-mail z informacją, że książkę może już odebrać.

18.09.2018

Druga edycja „Upoluj swoją książkę” już w listopadzie

Drugiego listopada rusza druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy Patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do akcji Instytutu Książki, Krakowskim Biura Festiwalowego i platformą e-bookowej Woblink.com zapraszamy 1000 szkół średnich. Potrwa ona do 30 listopada.
 

18.09.2018

Prof. Piotr Gliński: „Społeczeństwa cywilizują się przez to, że czytają”. Relacja z konferencji prasowej poświęconej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Dziś w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W konferencji wzięli udział: wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, a także ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor. Wszyscy zgodnie podkreślali pożytki płynące ze wspólnego czytania z dziećmi, wyrażając nadzieję, że tak szeroko zakrojona kampania przyczyni się do poprawy stanu czytelnictwa w Polsce.

18.09.2018

Rodzic też człowiek

Coraz więcej rodziców dostrzega korzyści ze wspólnego czytania z dzieckiem. Jednak czy puszczanie bajek najmłodszym faktycznie jest takie złe? O tym, jak w pędzącym świecie znaleźć czas zarówno dla dziecka, jak i dla siebie, opowiada mama dwuletniej Zuzi.

18.09.2018

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” po raz ósmy w Częstochowie

Już po raz ósmy w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. To święto literatury i zjawisk okołoliterackich. Podczas siedmiu dni imprezy będzie można spotkać wielu polskich autorów, zobaczyć ciekawe wystawy, filmy i performanse, usłyszeć niekonwencjonalne wykonania muzyczne i – zakochać się w literaturze na nowo.

18.09.2018

„Mała książka – wielki człowiek”: konferencja prasowa z okazji startu drugiej odsłony kampanii!

O godzinie 9.00 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W konferencji biorą udział: wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotr Gliński i dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Przedstawimy także ambasadorów kampanii, którymi zostali Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

17.09.2018

Instytut Książki partnerem Trójkowej akcji „100 książek na 100-lecie niepodległości”

We wtorek 18 września Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

17.09.2018

Książka tygodnia: „Dobranoc Auschwitz” Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego

Śmierć była normą, a nie nieszczęściem. Dzieci, które nauczyły się chować przed doktorem Mengele, nie płakały z bólu, gdy były poddawane eksperymentom, ani z żalu po mordowanych na ich oczach najbliższych. Wiedziały, że za płacz się umiera. To właśnie one są bohaterami reportażu Dobranoc, Auschwitz autorstwa Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego.

17.09.2018

Instytut Książki na lwowskich Międzynarodowych Targach Książki

W środę 19 września rozpoczynają się XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie (Forum Wydawców) oraz towarzyszący im XIII Lwowski Festiwal Literacki. Wydarzenie to jest drugą po kijowskim „Książkowym Arsenale” największą na Ukrainie imprezą związaną z książkami. Zagości na nich ponad 1000 autorów, w tym silna literacka reprezentacja Polski.

17.09.2018

Zmarła Szarlota Pawel

Siódmego września zmarła Szarlota Pawel, graficzka, malarka i rysowniczka i legenda polskiego komiksu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

17.09.2018

Rafał Kosik laureatem Nagrody im. Jerzego Żuławskiego

Rafał Kosik został laureatem Nagrody Głównej tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Wyróżniono go za powieść Różaniec. Obok Kosika uhonorowano także Annę Kańtoch (Złote Wyróżnienie za Niepełnię) i Pawła Majkę (Srebrne Wyróżnienie za Wojny przestrzeni).

17.09.2018

Odszedł Tadeusz Drewnowski

W wieku 91 lat zmarł polonista i krytyk literacki Tadeusz Drewnowski. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 19 września o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach

17.09.2018

Joanna Czeczott z Nagrodą Fundacji im. Kościelskich

W sobotę Joanna Czeczott została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za 2018 rok. Nagrodzono ją za książkę Petersburg, Miasto Snu.

14.09.2018

W Niemczech ukazał się przekład „Handlarza wspomnień” Stanisława Strasburgera

W Niemczech ukazało się tłumaczenie książki Handlarz wspomnień w przekładzie Simone Falk. Wydanie pozycji autorstwa Stanisława Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.09.2018

Poznaliśmy program Bruno Schulz Festiwal

Siódma edycja Bruno Schulz Festiwal odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu. Jej głównym tematem będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy. Poznaliśmy właśnie program imprezy.

14.09.2018

Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award za „Biegunów”

W tym roku po raz pierwszy od 35 lat najważniejsza amerykańska nagroda literacka National Book Award zostanie przyznana także w kategorii literatury tłumaczonej. Na liście dziesięciu nominowanych pozycji znalazła się powieść Olgi Tokarczuk Bieguni.

14.09.2018

Nocny stolik #5. Jakub Małecki: Do dzisiaj książka kojarzy mi się z wielką przygodą

Pisarz Jakub Małecki opowiada o fascynacji Lemem, o tym, czego oczekuje od literatury, jakiego gatunku nie lubi, do którego z pisarzy napisał list pod wpływem lektury, dlaczego podał się kiedyś za reportera „Newsweeka”, o czytaniu jako źródle przyjemności, a także zdradza, jak brzmi największy komplement, którym obdarza książki innych autorów.

13.09.2018

Instytut Książki wsparł rosyjski przekład książki „W góry!” Piotra Karskiego

W Rosji ukazało się tłumaczenie książki W góry w przekładzie Iriny Szestopalowej. Wydanie pozycji autorstwa Piotra Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

13.09.2018

Remont biblioteki w Mieszkowie zakończony

Zakończył się remont biblioteki w Mieszkowie przeprowadzony w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont przeprowadzono dzięki półtoramilionowej dotacji, którą w ramach priorytetu otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

13.09.2018

Jakobe Mansztajn i Wiesław Waszkiewicz w Klubie Proza

Drugą połowę września we Wrocławskim Domu Literatury otworzą dwa długo wyczekiwane spotkania literackie. Po blisko dziesięcioletnim okresie literackiego milczenia wraca do czytelników z nową powieścią pt. Tak blisko Wiesław Waszkiewicz. Z kolei gościem pierwszego powakacyjnego spotkania z cyklu Salon Silesiusa będzie poeta Jakobe Mansztajn.

13.09.2018
Tagi: Angelus

Czytelnicy po raz piąty przyznają Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Znamy już finałową siódemkę książek nominowanych w 13. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jedna z nich otrzyma także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowioną, by uhonorować pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Wręczenie obu nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 13 października.

12.09.2018

„Proszę mnie przytulić” po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Proszę mnie przytulić w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie książki Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.09.2018

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” w przekładzie Antonii Lloyd-Jones

Dziś ukazało się angielskie tłumaczenie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych w przekładzie laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones.

12.09.2018

Siódma edycja Bruno Schulz Festiwal już w październiku

Tematem wiodącym siódmej edycji Bruno Schulz Festiwal, która odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu, będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy.

11.09.2018

Otwarcie zmodernizowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach

W czwartek 6 września, odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach. Rozbudowę dofinansowano na kwotę 1 136 814 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

11.09.2018

Słowo od tłumacza. „Język polski to w moim życiu piękny wypadek” – wywiad z Huang Shan

Huang Shan, tłumaczka z języka polskiego na język chiński, opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z polszczyzną, o pięknym wypadku, jakim było odkrycie Sienkiewicza, tłumaczeniowych planach i marzeniach, a także Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

11.09.2018

„Pojedynki stulecia” – nowy program literacki w TVP Kultura

W czwartki od 6 września TVP Kultura zaprasza na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym będą się ścierać życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

11.09.2018

Książka tygodnia: antologia "Inne światy"

Historia w naszych czasach też podlega ekonomii popkultury. Istnieją epoki atrakcyjniejsze, pakiety skojarzeń bardziej pociągające, sposoby na pokazanie treści historycznych uważane za lepsze niż inne, trafiające w serca większej liczby odbiorców; przynajmniej do kolejnego obrotu koła czasu. W taką żyłę, nerw z trendami, trafił ostatnio Jakub Różalski. „Inne światy” to antologia inspirowana jego obrazami.

11.09.2018

Miasteczko Książek na poznańskim Chwaliszewie

Od 21 do 23 września na poznańskim Chwaliszewie po raz pierwszy powstanie Miasteczko Książek organizowane przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Na kiermaszu będą gościć także inne znane wydawnictwa.

10.09.2018

Marcin Wicha z Gombrowiczem

Marcin Wicha został laureatem trzeciej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (wyd. Karakter).

10.09.2018

#cojaczytam: konkurs dla uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy

Fundacja Nowoczesna Polska ogłosiła konkurs dla uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy #cojaczytam. Celem konkursu jest zaangażowanie młodzieży do promocji czytelnictwa w swoim lokalnym środowisku.

10.09.2018

Ogłoszono finalistów Nagrody Literackiej Nike 2018

Poznaliśmy finałową siódemkę 22. edycji Nagrody Literackiej Nike 2018.

08.09.2018

Strefa dla Dzieci – Narodowe Czytanie 2018

Przerwy w czytaniu tegorocznej lektury wypełniają warsztaty dla najmłodszych. W Strefie dla Dzieci czekają bajkowe puzzle, kolorowanki, rebusy, kącik młodego czytelnika, fotobudka, gry podwórkowe i gimnastyka dla języka pod okiem logopedy. Instytutu Książki przygotował m.in. konkursy z książkowymi nagrodami dla najmłodszych czytelników.

08.09.2018

Trwa Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego [fotorelacja]

Powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei" - tak prezydent Duda mówił o "Przedwiośniu" Żeromskiego inaugurując w sobotę, w Warszawie, Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. W tym roku akcja ma rekordowy zasięg - jest prowadzona w 2930 miejscach.

07.09.2018

„Planeta Lem" – nowy dom dla literatury i języka w Krakowie

W Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi. Budowę Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem" w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu ogłosiło Miasto Kraków podczas konferencji prasowej w dniu 6 września 2018 r. Konferencji towarzyszyło ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję Centrum.

07.09.2018

Konkurs literacki Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy

Z dniem 3 września 2018 r. wystartował ogólnopolski konkurs na powieść bądź zbiór opowiadań. Organizatorami konkursu są Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy. Główną nagrodą w konkursie jest publikacja książki w serii Proza nieobca Wydawnictwa Warstwy.

06.09.2018

Notesy z wizerunkiem Stefana Żeromskiego do wygrania na Booklips.pl!

Portal Booklips.pl wspólnie z Instytutem Książki przygotował z okazji Narodowego Czytania 2018 konkurs, w którym nagrodą jest 15 notesów ze Stefanem Żeromskim na okładce. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest arcydzieło Żeromskiego Przedwiośnie.

06.09.2018
Tagi: Angelus

Znamy finalistów Angelusa

Wśród siedmiu książek, spośród których zwycięska zostanie ogłoszona 13 października tego roku, znalazły się aż cztery autorstwa pisarek i pisarzy polskich, a także po jednej z Czech, Niemiec i Węgier.

06.09.2018

Wybornik literacki

Coraz więcej publikacji, coraz więcej kolorowych książek z pięknymi okładkami. Ale co wybrać? Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu przygotowała Wybornik literacki – sorter książek z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

06.09.2018

„Ruch Muzyczny” pod egidą PWM

Od września bieżącego roku „Ruch Muzyczny” nie będzie wydawany przez Instytut Książki. Czasopismo trafi pod egidę Państwowego Wydawnictwa Muzycznego.

06.09.2018

Wrześniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Wrześniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. Znajdziemy w nim między innymi rozmowy z Jerzym Jarniewczem i Rafałem Wiśniewskim, ponad 100 recenzji i prezentację nowej edycji pism Zygmunta Krasińskiego. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

06.09.2018

Narodowe Czytanie i wystawa w Bibliotece Śląskiej

Choć głównym wydarzeniem z okazji Narodowego Czytania 2018, będzie lektura Przedwiośnia w Ogrodzie Saskim, to akcja obejmuje całą Polskę. Jak co roku do akcji przyłączyła się także Biblioteka Śląska. Ósmego września w śląskiej książnicy będzie mozna na nowo poznać powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także 44 teksty Antologii Niepodległości.

06.09.2018

Konkurs #cojaczytam

Fundacja Nowoczesna Polska organizuje konkurs dla uczniów, którzy lubią czytać i chcą zachęcać do czytania innych. W ramach konkursu należy zaplanować i przeprowadzić kampanię promującą czytelnictwo w szkole, bibliotece lub w innym miejscu.

05.09.2018

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już w sobotę w Ogrodzie Saskim!

8 września 2018 r. zapraszamy do Ogrodu Saskiego w Warszawie na wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Inauguracji wydarzenia towarzyszyć będzie występ Natalia Sikora, Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa oraz Zespołu Politechniki Warszawskiej, The Engineers Band, którzy zaprezentują swoją interpretację utworu „Nim przyjdzie wiosna” Czesława Niemena. 
 

05.09.2018

Instytut Książki wsparł węgierski przekład „Pszczół” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

Na Węgrzech ukazało się tłumaczenie Pszczół w przekładzie Viktorii Kellermann. Wydanie książki Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.09.2018

Jagodziński z Nagrodą Václava Buriana, Mikołajewski z nominacją

Już pod koniec września poznamy laureata trzeciej edycji poetyckiej Nagrody Václava Buriana. Wśród nominowanych znalazł się polski poeta i tłumacz Jarosław Mikołajewski, a nagrodę specjalną za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odbierze wybitny bohemista Andrzej Jagodziński

05.09.2018

Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki

Już w najbliższy piątek rozpocznie się festiwal literacki „Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki”. Wśród gości imprezy znaleźli się Andrzej Stasiuk, Krzysztof Siwczyk i Marcin Sendecki. Całość uświetni koncert Agi Zaryan. Festiwal potrwa do niedzieli.

04.09.2018

„Narzeczona Schulza” po ukraińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Ukrainie ukazało się tłumaczenie Narzeczonej Schulza w przekładzie Wiery Meniok. Wydanie książki Agaty Tuszyńskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

04.09.2018

CzytaMy. „Młodego człowieka trzeba zachęcić do czytania sposobem. Nie może zabraknąć czasu dla dziecka” – wywiad z Hirkiem Wroną

Hirek Wrona, dziennikarz telewizyjny i radiowy, opowiada o swoich pierwszych fascynacjach książkowych, dorastaniu wśród książek, czytaniu córce, a także zdradza, co jego zdaniem jest najważniejsze, by zachęcić dzieci do czytania.

04.09.2018

„Księgi Jakubowe” najlepszą europejską powieścią według magazynu „Transfuge”

Francuski magazyn kulturalny „Transfuge” przyznał swoje coroczne nagrody literackie. W kategorii „Najlepsza powieść europejska” triumfowały Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

04.09.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady Upadku i Obcego Alberta Camusa, trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

04.09.2018

Próba komisarza Mortki – mobilna gra miejska w Warszawie

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wilanów, Wydawnictwo Marginesy i Wydawnictwo Czarne zapraszają na mobilną grę miejską inspirowaną prozą Wojciecha Chmielarza „Próba komisarza Mortki”. Początek już w najbliższy piątek o godzinie 17:00.
 

03.09.2018

Noc Opowiadań Iberyjskich już w najbliższy weekend

14. Międzynarodowy Festiwalu Opowiadania odbędzie się już na początku października, a w ramach jego zapowiedzi organizatorzy zapraszają na NOI, czyli Noc Opowiadań Iberyjskich.

03.09.2018
Tagi: Twórczość

Wrześniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Wrześniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

03.09.2018

Książka tygodnia: "minimum" Urszuli Zajączkowskiej

Za czasów mitologicznych drzewa umiały mówić. Mówiła, a raczej śpiewała gałąź na dziobie statku Argonautów. Gadał wróżebnie święty dąb w Dodonie. Drzewa miały człowiekowi niejedno do powiedzenia. Nic dziwnego: mieszkały w nich driady, które nieraz wolały ludzi od natrętnych satyrów. Potem drzewa zamilkły. Zamilkła cała przyroda. Urszula Zajączkowska, poetka i botaniczka – reprezentantka nauk przyrodniczych, a więc nieludzkich – należy do tych, którzy udzielają jej głosu.

03.09.2018
Tagi: Józef Roth

W Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Rotha

Na fasadzie Hotelu Savoy w Łodzi odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą wielkiego austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia Józefa Rotha. Właśnie tu Roth napisał w Łodzi swą pierwszą powieść, „Hotel Savoy”.