Aktualności

fot. materiały prasowe
15.04.2020

#zostańwdomu z Dwójką: „Obsługiwałem angielskiego króla” w interpretacji Wiktora Zborowskiego

W cyklu „To się czyta” Program 2 Polskiego Radia przypomina jedną z najpopularniejszych czeskich powieści XX wieku. Fragmentów „Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumila Hrabala w mistrzowskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego można słuchać w Dwójce od wtorku 14 kwietnia.

„Obsługiwałem angielskiego króla” (1971) to opowieść Bohumila Hrabala o życiu małomiasteczkowego, a później praskiego kelnera – Jana Dítě. Pnie się on z mozołem, ale uparcie coraz wyżej po drabinie gastronomiczno-hotelarskiej hierarchii, aby w końcu zostać właścicielem lokalu.

Ta barwna gawęda napisana w formie „spowiedzi życia” urasta do rangi symbolu, metafory ludzkiego szczęścia i sukcesu, który często przeobraża się w klęskę. Rychło okazuje się, że pogoń za zyskiem i sławą to jednak złudna droga, często wiodąca donikąd.

„Obsługiwałem angielskiego króla” to z jednej strony utrzymana w surrealistycznej atmosferze opowieść, pełna wdzięku, fantazji i humoru, z drugiej zaś – gorzki dowód na to, że człowiek nie zawsze jest panem swego losu, a „koło historii” często wplątuje go w swe tryby.

W 2006 roku Jiří Menzel wyreżyserował film na podstawie powieści Bohumila Hrabala. Dzieło zostało nagrodzone „Złotym Lwem” dla najlepszego czeskiego filmu 2006 roku.

Dla radiowej Dwójki fragmenty „Obsługiwałem angielskiego króla” przeczytał znakomity aktor Wiktor Zborowski.

Emisja od 14 kwietnia codziennie (od poniedziałku do piątku) w cyklu „To się czyta” o godz. 11.00.