Aktualności

fot. Daniel Bednarz
23.11.2018
Tagi: DKK

Zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki [relacja i zdjęcia]

Dziś w warszawskim hotelu Mercure odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki, który we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi od ponad 10 lat prowadzi program DKK. Poprowadził je koordynator DKK z Instytutu Książki, Dariusz Kawa.

W tym roku powstało 75 nowych klubów. Przy obecnej dynamice rozwoju programu około 2021 roku będzie ich już 2000. Początek zjazdu poświęcony był działalności bieżącej Dyskusyjnych Klubów Książki, częstotliwości spotkań autorskich i klubowych (tych drugich odbywa się minimum sześć rocznie; najczęściej spotykają się kluby z województwa łódzkiego: średnio niemal 12 razy rocznie). W Wielkopolsce na trzynaście bibliotek przypada jeden DKK, liderem jest lubuskie, gdzie kluby funkcjonują niemal w dwóch trzecich bibliotek. W skali ogólnopolskiej jeden klub przypada na pięć bibliotek. Dwie trzecie to kluby dla dorosłych, a jedna trzecia dla dzieci i młodzieży. Jedynym województwem, w którym przewagę mają kluby dla dzieci i młodzieży jest małopolskie.

Druga część zjazdu, która rozpoczęła się po krótkiej przerwie kawowej, dotyczyła programu dotacyjnego na 2019 rok, czyli regulaminu, terminu składania wniosków, umów, sprawozdań, raportów, a także kwestii RODO i rejestru pedofilów. Całość zakończyła dyskusja koordynatorów.

W przyszłym roku dotacje w ramach programu DKK wzrosną o 200 tysięcy złotych: do 2 milionów złotych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.