Aktualności

źródło: zaczytani.org
09.09.2019

„Zaczytane Ławeczki” promują czytelnictwo w Łomży

Dziesięć ławek przypominających otwarte książki będzie przez miesiąc promować czytelnictwo w Łomży. Dzięki specjalnym kodom, z takiej ławki można bezpłatnie pobrać audiobooka.

Akcję „Zaczytane Ławeczki” zainaugurowano w sobotę podczas Jarmarku Rozmaitości w tym mieście. Współorganizuje ją Fundacja Zaczytani.org.

Lokalizacje ławeczek wskazali sami mieszkańcy.

„Osoby odwiedzające ławki będą miały możliwość pobrania bezpłatnych utworów literackich za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Dodatkowo czytelnicy mogą przekazać książki podopiecznym Fundacji Zaczytani.org, przynosząc używane oraz nowe dzieła literackie we wskazane miejsce. Trafią one do szpitali, gdzie będą mogły z nich korzystać hospitalizowane dzieci oraz dorośli” - poinformował w informacji prasowej Grzegorz Daniluk z kancelarii prezydenta Łomży.

Jarmarkowi towarzyszyło czytanie książek, zabawy dla najmłodszych.

Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org powiedziała PAP, że dotychczas w różnych miastach w Polsce zainstalowano ponad 50 „zaczytanych ławeczek”. Można tam „ściągać” np. audiobooki z literaturą przygodową. Fundacja zorganizowała także w ciągu sześciu lat ponad 900 „zaczytanych bibliotek”, które powstają np. w szpitalach czy placówkach dla dzieci.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zapowiedział, że być może część ławek zostanie w Łomży dłużej, ale będzie to zależało od tego, jaką popularnością będą się cieszyć wśród mieszkańców.

[źródło: PAP, Izabela Próchnicka]