Aktualności

książka „Pierwsze czytanki dla…”
11.09.2019

Z dziećmi do bibliotek! „Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka – nowy program Instytutu Książki

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na nich 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych, teraz wyprawki trafią do przedszkolaków. Program o wartości 19 mln zł jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem programu „Mała książka -wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w  Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Jest to możliwe m.in. dzięki prowadzonemu przez Instytut Książki – Priorytetowi 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 170 mln zł, które pozwoliły na budowę, remont lub wyposażenie ponad 220 obiektów bibliotecznych.

„Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w  Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe”mówi prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podkreśla, że tym, co nadaje projektowi szczególne znaczenie, jest skierowanie go do najmłodszej grupy Polaków – dzieci już od pierwszych chwil ich życia aż do wieku szkolnego, a także jego ciągły charakter. Niezwykle istotny jest fakt, że nie jest to działanie jednorazowe. Podstawowym walorem projektu jest jego wieloetapowość i stałe wsparcie rozwoju czytelniczego dziecka od narodzin, przez okres przedszkolny, aż do pierwszych lat edukacji szkolnej, kiedy to młody czytelnik trafia – możemy mieć nadzieję, że już na stałe – do kultury czytelniczej. „Książeczki, dopasowane do danego etapu,  świetnie zilustrowane, „rosną” wraz z małym czytelnikiem i pomagają mu nie tylko rozwijać kompetencje czytelnicze, ale i zapoznawać się kolejno z najważniejszymi środowiskami i przestrzeniami książki: domem, biblioteką i szkołą” – mówi minister kultury.

Prof. Piotr Gliński zwraca uwagę, że program „Mała książka – wielki człowiek” uczy nowe pokolenie Polaków, że czas spędzony z książką to czas ciekawy, wartościowy, że to świetna forma jego spędzania. Jednocześnie angażuje we wspólne czytanie rodziców, dziadków czy starsze rodzeństwo. Poza oczywistymi korzyściami z tej formy wspólnego spędzania czasu, budowaniem bliskości i więzi rodzinnej, międzypokoleniowej, wspólne czytanie już od pierwszych dni życia dziecka ma też ważny walor edukacyjny. „Badania zarówno rodzime, prowadzone przez Bibliotekę Narodową, jak i światowe, od lat wskazują jednoznacznie: czytający rodzice to czytające dzieci” – mówi prof. Gliński.

Jesienią przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w Internecie i  mediach społecznościowych z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek. Jednocześnie dzięki ekspozycji informacji na nośnikach outdoorowych, kampania będzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie działająca grupa facebookowa.

Pełna lista bibliotek biorących udział w programie dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.