Aktualności

06.09.2019

Wystawa „Raz dwa trzy – czy ta my” na Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim

Jutro w godzinach 12.00-19.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się tegoroczne Narodowe Czytanie. Uroczystej inauguracji dokona prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie mobilna wystawa promująca czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, „Raz, dwa, trzy – czy ta my”, którą przygotował Instytut Książki.

Podczas Narodowego Czytania znani polscy aktorzy z towarzyszeniem specjalnie na tę okazję dobranej muzyki przeczytają Nowele polskie, czyli Dobrą panią – Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa, utwór Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orkę Władysława St. Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachema Henryka Sienkiewicza i Sawę Henryka Rzewuskiego.

Z kolei na przygotowana przez Instytut Książki wystawa „Raz, dwa, trzy – czy ta my” poświęcona jest literaturze dziecięcej i czytelnictwu dzieci. Jej cel to zwrócenie uwagi rodziców na znaczenie czytania w rozwoju dziecka, prezentacja ciekawych lektur dla najmłodszych, a także przybliżenie kampanii społecznej Instytutu Książki, „Mała książka – wielki człowiek” oraz towarzyszącej jej książki „Pierwsze wiersze dla…”, którą otrzymują rodzice niemowląt w szpitalach na terenie całej Polski.

Wystawa skierowana jest w pierwszej kolejności do dzieci w wieku do dziesięciu lat i do rodziców. W jej ramach będzie można zapoznać się z dziełami autorstwa najbardziej utalentowanych polskich autorów książek dla dzieci i ilustratorów, m.in. nagrodzonej niedawno prestiżową BolognaRagazzi Award Dominiki Czerniak-Chojnackiej (za książkę „Kominiarz/piekarz”), wyróżnionej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY i Instytutu Książki Joanny Bartosik (seria „RAZ – DWA – TRZY”) Rafała Witka i Emilii Dziubak („Koala nie pozwala”), Wojciecha Widłaka i Elżbiety Wasiuczyńskiej (seria „Pan Kuleczka”), Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (seria „Basia”) czy takich klasyków jak duety Maria Terlikowska i Stefan Zamecznik oraz Czesław Janczarski i Zbigniew Rychlicki („Miś Uszatek”).

Wystawa zawiera elementy interaktywne, między innymi siedem plansz obrotowych w formie książki i jedną w formie walca, która układa się w literacką opowieść.

Serdecznie zapraszamy na jutrzejsze Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim!

Poniżej zaś przedstawiamy pełny harmonogram jutrzejszego wydarzenia: