Aktualności

fot. Konsulat Generalny RP w Toronto
14.10.2020

Trzecia kanadyjska „Noc w Bibliotece” w Toronto [relacja i zdjęcia]

W tym roku „Noc w Bibliotece” w Toronto odbywała się pod hasłem „Klimat na czytanie”, a gościem specjalnym (w formie wirtualnej) była autorka książek dla dzieci, Agnieszka Frączek.

Uczestniczące w „Nocy w Bibliotece” dzieci w wieku 8-12 lat miały okazję wziąć udział w specjalnie przygotowanym wirtualnym spotkaniu z autorką oraz w warsztatach plastycznych przygotowanych przez pracownice konsulatu. Dzieci zdobiły doniczki, które wraz z roślinkami – nazwanymi imionami ulubionych bohaterów lektur – zabrały do domu, oraz zawieszki, na które przyklejały specjalnie przygotowane cytaty o przyrodzie autorstwa znanych pisarzy, poetów i filozofów. Zawieszki z cytatami zostały następnie zawieszone na drzewie znajdującym się w Polskim Centrum Kultury, w którym odbywała się impreza.

Podczas „Nocy w Bibliotece” czytane były wiersze Agnieszki Frączek; uczestnikom przedstawiono również przykładowe propozycje książek o przyrodzie polskich autorów dla dzieci.

Po specjalnie przygotowanej kolacji dzieci obejrzały film „Jakub, Mimi i Gadające Psy”, który został udostępniony wszystkim bibliotekom uczestniczącym w polskiej Nocy Bibliotek.

Na zakończenie „Nocy w Bibliotece” Konsul Generalny RP w Toronto wręczył wszystkim dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz książki autorstwa Agnieszki Frączek, wraz z zestawami czytelniczymi projektu Konsulatu w Toronto „Czytam po polsku” (lista polecanych polskich książek dla dzieci, zakładki, itp.).

Tegoroczna kanadyjska „Noc w Bibliotece” ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zorganizowana została w nieco zmienionej formule niż poprzednie dwie edycje: dzieci nie nocowały w bibliotece; ograniczona była również liczba uczestników. Spotkanie autorskie odbyło się w formie wirtualnej, a każdy z uczestników miał przygotowane indywidualne stanowisko pracy.

Organizowana przez Konsulat Generalny RP w Toronto „Noc w Bibliotece” jest częścią realizowanego od trzech lat projektu własnego placówki „Czytam po polsku”, mającego na celu promocję języka polskiego i literatury polskiej wśród najmłodszej Polonii.

Inne działania placówki to m.in.: rozdawanie pierwszych wyprawek czytelniczych w szkołach polskich i dzieciom odbierającym pierwszy polski paszport, obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Rodzinny Piknik Czytelniczy połączony z Narodowym Czytaniem, obchody Dnia Orderu Uśmiechu, organizacja Kącika Młodego Czytelnika w Bibliotece Polskiej, udostępnienie Polonii dostępu do polskich e-booków.