Aktualności

12.10.2018

Trwa akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości”!

Osiemnastego września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z UJ, Krzysztofa Dybciaka z UKSW, Dariusza Nowackiego z UŚ, Jarosława Klejnockiego (UW, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury) oraz Krzysztofa Koehlera (UKSW, dyrektor programowy Instytutu Książki). Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które zostaną przedstawione w cyklu „100 książek na 100 lat Niepodległości”. Wyłoniono listę, na której znalazły się bodaj wszystkie najważniejsze nazwiska polskiej literatury XX i początków XXI wieku, oraz książki, bez których nie sposób sobie wyobrazić intelektualnego krajobrazu ostatniego stulecia takie jak: Noce i dnie Dąbrowskiej, Transatlantyk Gombrowicza, Tango Mrożka, pełna kolekcja najważniejszych tytułów Miłosza, Herberta, Iwaszkiewicza, Szymborskiej czy Herlinga-Grudzińskiego. Od skamandrytów po Świetlickiego i od Żeromskiego po Myśliwskiego. Na liście nie brakuje jednak dowodów, że literacki kanon wciąż ulega przewartościowaniu. Zaskoczeniem może być obecność wśród najważniejszych książek stulecia wciąż słabo znanych Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza czy  opowiadań Zygmunta Haupta z tomu Pierścień z papieru. Są też i niespodzianki w drugą stronę, bo nie wszyscy popularni i cenieni autorzy współcześni na liście się znaleźli.

Wybrane pozycje są prezentowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – aż do 11 listopada. Omówienia pojawiają się w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.

Ponadto w środowym wydaniu „Do Południa” Mariusz Cieślik i Hirek Wrona oraz Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska w sobotnim „Radiowym Domu Kultury”  zapraszają słuchaczy do literackiej zabawy, której zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe.

Najważniejsze jest jednak głosowanie słuchaczy. Redakcja radiowej Trójki chce, aby to oni, spośród 100 najważniejszych książek wskazanych przez fachowców, wybrali tę która jest im najbliższa.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na specjalnej stronie Trójki. Omówienia tytułów znajdują się także na łamach sobotnich wydań „Rzeczpospolitej” („Plus Minus”).

Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem „Rzeczpospolita”.