Aktualności

14.01.2020

„The Times” opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim

Brytyjski dziennik „The Times” opublikował w poniedziałkowym wydaniu fragmenty biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera. Książka przed tygodniem otrzymała nagrodę Costa Book Awards za rok 2019 w kategorii biografia.

„Jack Fairweather dowiedział się po raz pierwszy o historii Witolda Pileckiego w 2011 roku od przyjaciela, z którym relacjonował wojny w Iraku i Afganistanie, a następnie zaintrygowany udał się do Auschwitz, aby dowiedzieć się o tajnej komórce w obozie. Na czele komórki stał Witold Pilecki, polski agent konspiracyjny, który pozwolił się aresztować przez SS w celu udokumentowania zbrodni nazistowskich. Niewiele o nim pisano, bo po II wojnie światowej Pilecki walczył przeciw zajęciu Polski przez Sowietów, został schwytany i stracony, a wszystkie jego wojenne akta zniszczono” - pisze „The Times” we wprowadzeniu do zamieszczonego fragmentu książki.

6 stycznia książka została wyróżniona nagrodą Costa Book Awards w kategorii biografia, co oznacza, że wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody - tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, „The Good War” i „The War of Choice”, o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

„Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 roku, było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do +ostatecznego rozwiązania+. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy” - mówił o swojej książce Fairweather.

Od 1971 roku nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie są przyznawane w pięciu kategoriach - powieść, debiutancka powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci, po czym spośród zwycięzców tych kategorii wybierana jest książka roku.

Pozostali zwycięzcy kategorii to: „Middle England” Jonathana Coe (powieść), „The Confessions of Frannie Langton” Sary Collins (debiutancka powieść), „Fleche” Mary Jean Chan (poezja) i „Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan (książka dla dzieci). Ze względu na polityczny kontekst faworytem wydaje się być „Middle England” - humorystyczna opowieść o życiu w Wielkiej Brytanii przed i po referendum z 2016 roku w sprawie brexitu.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostali nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Tytuł Costa Book of the Year za rok 2019 - wraz z nagrodą w wysokości 30 tys. funtów - przyznany zostanie 28 stycznia.

[źródło: PAP, Bartłomiej Niedziński]