Aktualności

09.09.2019

„Szkoła gatunku. Lekcje literatury” – nowy cykl spotkań literackich we wrocławskim Domu Literatury

Już we wrześniu w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury rusza nowy cykl spotkań literackich „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”, który rozpocznie się od rozmowy z mistrzynią powieści obyczajowej – Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką m.in. bestsellerowej serii książek „Cukiernia pod Amorem”. Spotkania będę odbywać się regularnie, aż do końca listopada. Wśród zaproszonych autorów są również: Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Magdalena Grzebałkowska, Łukasz Orbitowski, Filip Springer i Andrzej Ziemiański.

W czwartek 12 września o 19.00 ruszy nowy cykl spotkań literackich Wrocławskiego Domu Literatury „Szkoła gatunku. Lekcje literatury”. Pierwszą bohaterką tych wieczorów będzie mistrzyni powieści obyczajowej – Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Ta jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorka kilkunastu książek, w tym bestsellerowej serii „Cukiernia pod Amorem” w rozmowie z Agnieszką Wolny-Hamkało opowie między innymi o tym, dlaczego zdecydowała się uprawiać ten właśnie gatunek, jakie daje on autorce możliwości i czy w pracy literackiej pomogło jej doświadczenie wyniesione z pracy na planie telewizyjnym. Małgorzata Gutowska-Adamczyk jest z wykształcenia historykiem teatru, zadebiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…”. W swoim dorobku literackim ma kilkadziesiąt poczytnych powieści dla młodzieży i dorosłych, spośród których „13 Poprzeczna” zdobyła tytuł Książki Roku 2008. Serią „Cukiernia Pod Amorem”, przedstawiającą losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbiła serca czytelników i rankingi sprzedaży. Spotkanie odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury. Na miejscu będzie można kupić książki autorki. Wstęp wolny.

„Szkoła gatunku. Lekcje literatury” to projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem uczennic i uczniów dolnośląskich szkół średnich. Idea przyświecająca „Szkole” polega na zainicjowaniu szerszej dyskusji na temat gatunków literackich, ich cech, aktualności lub nieaktualności gatunkowych podziałów i tego, jak mogą lub muszą się przenikać. Chcemy też sprawdzić, jak ważne są etykiety gatunkowe dla nas czytelników i jak wpływają na nasze książkowe wybory. Wrocławski Dom Literatury do udziału w tym cyklu zaprosił znakomite autorki i autorów. Kolejno spotkamy się z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk (12 września), Łukaszem Orbitowskim (26 września), Filipem Springerem (7 października), Magdaleną Grzebałkowską (14 października), Wojciechem Chmielarzem (4 listopada), Elżbietą Cherezińską (13 listopada) oraz Andrzejem Ziemiańskim (25 listopada).

Cykl „Szkoły” będzie przebiegać dwutorowo. Każda zaproszona do projektu autorka bądź autor wezmą udział w otwartym wieczornym spotkaniu z czytelnikami, na które Wrocławski Dom Literatury zaprasza właśnie do swojego klubu Proza, ale także w moderowanych lekcjach dla młodzieży w wybranych szkołach. Do projektu Wrocławski Dom Literatury zaprosił wrocławskie licea ogólnokształcące: LO nr II, LO nr VII, LO nr XIII, a także szkoły z Oławy, Trzebnicy i Brzegu. Wszystkie spotkania i lekcje będą rejestrowane, a ze zgromadzonych w ten sposób materiałów przygotowane zostaną podcasty, które zostaną udostępnione nieodpłatnie w sieci, tak by mogli korzystać z nich wszyscy zainteresowani czytelnicy, w tym nauczyciele poszukujący materiałów pomocniczych w pracy dydaktycznej.

Projekt współfinansowany jest przez Fundację KGHM Polska Miedź.

[źródło: wirtualnywydawca.pl]