Aktualności

01.04.2019

Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii [zdjęcia]

Dziś rozpoczęły się Bologna Children’s Book Fair. To już 56 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci. W tym roku wśród wystawców jest aż 40 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki, na którym można obejrzeć w sumie blisko 1000 polskich książek dla najmłodszych!

Najważniejszym punktem pierwszego dnia bolońskich targów będzie uroczystość Bologna Ragazzi Award, podczas której nagrodę w kategorii „Toddler” wraz ze swoim wydawcą (Wydawnictwo Dwie Siostry) obierze Dominika Czerniak-Chojnacka, wyróżniona za książkę „Kominiarz/Piekarz”. BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oskarów.

Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction oraz Opera Prima dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategoria specjalna to właśnie „Toddler” – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat. Pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.