Aktualności

15.03.2019

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu [zdjęcia i relacja]

Instytut Książki uczestniczy w targach Livre Paris, które rozpoczęły się dziś. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających. Na wystawie targowej szczególną uwagę zwracamy na twórczość Szczepana Twardocha, Magdaleny Parys i Weroniki Murek. To trójka polskich autorów, których książki ukazały się w ostatnim czasie w języku francuskim.

W tym roku gościem honorowym targów jest Europa. Polskie stoisko (H 116) wpisuje się w program europejski. Jest usytuowane w pobliżu sceny Europa, gdzie odbywać się będą spotkania autorskie, między innymi z udziałem Magdaleny Parys oraz Grażyny Plebanek, których książki ukazały się ostatnio we Francji.

Część prezentacji europejskiej stanowi też wystawa poświęcona „Nowym głosom z Europy”, na której przedstawione zostaną sylwetki trzech polskich autorów: Magdaleny Parys, Weroniki Murek i Szczepana Twardocha. Przekłady literatury europejskiej na francuski (w tym książki polskich autorów) będzie też można kupić w targowej księgarni europejskiej.

Na polskim stoisku w Paryżu prezentowane są książki z katalogu New Books from Poland. Przez cały czas Księgarnia Polska w Paryżu sprzedaje literaturę polską w oryginale i przekładach na francuski. Ozdobą stoiska jest mural zaprojektowany przez Joannę Rzezak. Odwiedzający polskie stoisko mogą także uczestniczyć w całym szeregu spotkań i dyskusji zorganizowanych przez Instytut Polski w Paryżu.

Przy okazji targów w Paryżu będzie także promowane dwujęzyczne wydanie antologii poezji staropolskiej Rzeczpospolita Sarmacka pod redakcją Jacka Kowalskiego (w przekładzie Anny Drzewickiej), która ukazała się nakładem wydawnictwa Dębogóra. Przy tej okazji odbędzie się dyskusja na temat wartości republikańskich wczoraj i dziś z udziałem prof. Chantal Delsol i prof. Jacka Kowalskiego w Bibliotece Polskiej.

Livre Paris 2019 potrwają do poniedziałku 18 marca.