Aktualności

25.02.2021

„Pucio umie opowiadać” po chorwacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie książki Pucio umie opowiadać Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos. Wydanie przekładu autorstwa Mariji Jelaskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książka Pino uči pripovijedati – jak brzmi jej chorwacki tytuł – została wydana przez oficynę Planet Zoe z Velikej Goricy.

Pucio umie opowiadać to piąta część przygód Pucia. Dla dzieci potrafiących już mówić stanowi ona świetną okazję do ćwiczenia umiejętności opowiadania. Zachętą do tego są perypetie związane z pojawieniem się nowego członka rodziny.

Pod każdą dużą ilustracją znajdują się dodatkowe obrazki mobilizujące do opisywania przeżyć bohaterów własnymi słowami, a także pytania skłaniające do rozmowy z rodzicem na temat szczególnie interesujący każdego malucha: własne przyjście na świat.

Opowiadanie wymaga m.in. rozumienia związków przyczynowo-skutkowych i relacji czasowych. Możemy dzieciom pomóc, zadając pytania typu: „Co się wydarzyło na początku?”, „Co potem zrobił Pucio?”, „ Dlaczego?” oraz używając zwrotów: „najpierw”, „później”, „na koniec”. Przede wszystkim jednak pozwólmy swoim pociechom na samodzielność w opowiadaniu, zadawaniu pytań i wyjaśnianiu napotkanych w książce sytuacji.

Dr n. hum. Marta Galewska-Kustra jest logopedką, pedagożką dziecięcą i pedagożką twórczości.  W Łodzi prowadzi gabinet logopedyczny dla dzieci, w Warszawie pracuje jako adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Autorka serii książek wspierających rozwój mowy dziecka, w tym bestsellerowych Z muchą na luzie ćwiczymy buzie i Pucio uczy się mówić.

Joanna Kłos ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w Pracowni Projektowania Plakatu. Przez kilkanaście lat pracowała jako graficzka, by wreszcie zostawić „pracę na etacie” i zająć się ilustracją. Wspólnie z siostrą prowadzi pracownię lalek Kalikayo. Uwielbia czekoladę z pomarańczą i piesze wyprawy ze swoimi psami.