Aktualności

10.08.2021

Premiera „SOLARIS 4” w reżyserii Grzegorza Jarzyny w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym – 9 września

Dyrektor artystyczny TR Warszawa wyreżyserował spektakl „SOLARIS 4” na motywach powieści Stanisława Lema we współpracy z Litewskim Narodowym Teatrem Dramatycznym w Wilnie. Premiera już 9 września – poinformowano w poniedziałek na Fb TR Warszawa. Spektakl powstał przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie.

„Napisana w 1961 r. powieść »Solaris« należy do najbardziej znanych dzieł pisarza. Oparty na scenariuszu Tomasza Śpiewaka spektakl porusza takie tematy jak m.in. konflikt ludzkich uczuć z racjonalnym umysłem, relacje międzyludzkie czy ograniczenia ludzkiego umysłu” – napisano na stronie TR Warszawa.

Jak zaznaczono, „jednym z wątków spajających całe dzieło jest odkrycie odmiennej inteligencji; próba zrozumienia i dostosowania się do niej”.

„W Narodowym Teatrze Dramatycznym powstaje stacja badawcza »SOLARIS 4«, w której badacze i badaczki spotykają awatary przeszłości i swojej podświadomości” - napisano. „Przenosząc się w niedaleką przyszłość, sztuka eksploruje również aspekty obecnego, dotkniętego pandemią świata” – dodano w zapowiedzi spektaklu.

„»SOLARIS 4« jest istotne, bo to, co zostało opisane w przeszłości, dzieje się teraz. To znaczy, że jeśli chcemy pójść do przodu i zobaczyć post-pandemiczną teraźniejszość, musimy wrócić do naszej podświadomości i rozwiązać sprawy z przeszłości, zanim pójdziemy dalej” – powiedział reżyser Grzegorz Jarzyna, cytowany w informacji.

„Mówiąc to, mam na myśli nie tylko kontekst osobisty, ale także kontekst rozwoju ludzkości, w szerszym, całościowym rozumieniu” – dodał.

Autorem scenariusza na motywach powieści „Solaris” Stanisława Lema jest Tomasz Śpiewak.

Jak wyjaśniono, „spektakl przygotowali m.in. współautorki i współautorzy »2020: BURZY« w reżyserii Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa: Fabien Lédé (autor scenografii), Anna Axer Fijałkowska (autorka kostiumów i charakteryzacji), Aleksandr Prowaliński (reżyser światła), Piotr Kurek (autor muzyki), Marek Kozakiewicz (twórca wideo), Oliwia Szanajca-Kossakowska (autorka wizualizacji 2D), a także Mantas Stabaczinskas, który jest autorem choreografii »SOLARIS 4«”.

Spektakl współtworzą litewskie aktorki i aktorzy: Kestutis Cicenas, Dainius Gavenonis, Gytis Ivanauskas, Oneida Kunsunga, Martynas Nedzinskas, Arunas Sakalauskas, Rasa Samuolyte i Nele Saviczenko.

Premiera spektaklu „SOLARIS 4” na Nowej Scenie Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie – 9 września. Kolejne przedstawienia – 10-11 oraz 30 września br.(PAP)

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna