Aktualności

20.01.2020

Powieść graficzna o Janie Karskim ukaże się z dziennikiem „La Repubblica”

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do wydania dziennika „La Repubblica”. Jest to inicjatywa wydawnicza w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Książka w formie komiksu „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust” ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Został on w niej przedstawiony jako „niewygodny bohater”, zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marca Rizza i rysownika Lelia Bonaccorsa, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że „postanowili oddać mu sprawiedliwość”, opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

„Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy” - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się „La Repubblica” i tygodnik „L'Espresso”.

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka „Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu”.

[źródło: PAP, Sylwia Wysocka]