Aktualności

28.08.2018

Pięć lat „Książki w podróży”

Polskie Koleje Państwowe od pięciu lat organizują akcję „Książka w podróży”, opartą na idei bookcrossingu. W jedenastu punktach obsługi klienta InfoDworzec na największych dworcach w kraju znajdują się specjalne półki dla wędrujących książek, gdzie każdy może zostawić własne przeczytane już pozycje i bezpłatnie zabrać książki pozostawione przez innych czytelników.

Projekt został zainicjowany w 2013 roku, kiedy PKP SA została partnerem międzynarodowej akcji wymiany książek, realizowanej przez Fundację Bookcrossing Polska, i otworzyła pierwsza półkę bookcrossingową na Dworcu Centralnym w Warszawie. Obecnie sieć punktów wymiany obejmuje 11 miejsc w 9 miastach. Półki z książkami dostępne są 7 dni w tygodniu w godzinach od 7. do 21. na dworcach: Bydgoszcz Główna, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Łódź Fabryczna, Poznań Główny, Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia oraz Wrocław Główny.

Akcja stale się rozwija. W jej ramach odbyły się spotkania z pisarzami oraz publiczne czytanie książek przez znane osoby. Udostępniano także bezpłatne fragmenty e-booków.

W 2016 roku inicjatywa PKP SA została nominowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w konkursie Dobry Wzór.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]