Aktualności

fot. Daniel Bednarz
28.02.2019

Otwarcie przebudowanej i wyremontowanej MiGBP w Pińczowie [relacja i zdjęcia]

W Pińczowie otwarto dziś przebudowaną i wyremontowaną Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną. Remont MiGBP dofinansowano na kwotę 242 720 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Gości przywitała dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Jolanta Opoka. Dyrektor podkreśliła udaną współpracę z Instytutem Książki. MiGBP bierze bowiem udział zarówno w programie Dyskusyjnych Klubów Książki, jak i w dedykowanej trzylatkom odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Najmłodsi są dla nas bardzo ważni. Jeśli nie nauczymy ich obcowania z książką, nie będziemy mieli dorosłych czytelników

– zaznaczyła dyrektor.

Rolę edukacyjną i społeczną bibliotek zaznaczył w swym przemówieniu Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach:

„Biblioteka jest miejscem bardzo niedocenianym. Biblioteka buduje nasz świat poprzez coś tak niezwykle ważnego, jak język. Granice naszego świata – jak powiedział jeden z wielkich filozofów języka – są granicami naszego świata”.

W ramach remontu między innymi ocieplono, odgromiono i odwodniono budynek, a także wyremontowano dach. Dzięki oszczędnościom udało się również wyremontować wypożyczalnię dla dorosłych.

Z ramienia Instytutu Książki na uroczystości gościli rzecznik prasowy Instytutu Łukasz Jarocki, który odczytał listy gratulacyjne ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i dyrektora Instytutu Dariusza Jaworskiego, a także redaktor instytutowej strony Krzysztof Cieślik i pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.