Aktualności

fot. Daniel Bednarz
30.01.2019

Otwarcie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej [relacja i zdjęcia]

W Kolbuszowej otwarto dziś Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Modernizację i adaptację budynku byłego muzeum (dawnej synagogi) na potrzeby Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej oraz automatyzację procesu wypożyczeń w MiPBP dofinansowano na kwotę 1 992 674 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali m.in. burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus i profesor Joanna Zioło. Gości przywitał dyrektor biblioteki, następnie zaś przedstawił prezentację, pokazującą powstanie Oddziału i transformacje biblioteki na przestrzeni lat.

Dyrektor dostrzegł również rolę Dyskusyjnych Klubów Książki, dzięki którym w MiPBP odbywa się co roku kilka spotkań autorskich (w zeszłym roku gościli tu Jacek Hugo-Bader i Elżbieta Cherezińska).

Z całego serca gratuluję, że doprowadził pan do takiego sukcesu. To wielki dzień dla całej społeczności kolbuszowskiej. Zyskaliśmy piękny obiekt, który służy mieszkańcom. To stąd będzie płynął nowy wizerunek całego miasta i regionu. Marzyliśmy o tym od lat.

– powiedziała wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, nie kryjąc wzruszenia.

Burmistrz Jan Zuba podkreślił, że bez wsparcia Instytutu Książki modernizacja nie byłaby możliwa.

Ten budynek jest żywy i będzie żył. To cieszy.

– stwierdził starosta kolbuszowski Józef Kardyś.

Uroczystość zakończył krótki koncert w wykonaniu uczniów i wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kolbuszowej.

Z ramienia Instytutu Książki na uroczystości gościli redaktor strony IK Krzysztof Cieślik, a także pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.