Aktualności

14.09.2021

Ogłoszono 18. Ogólnopolski Konkurs „Szukamy Polskiego Szekspira”

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ ogłaszają 18. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”.

„Odbiorcami tego unikalnego na skalę Polski konkursu od jego pierwszej edycji w 1984 r. są młodzi twórcy (12-21 lat) próbujący swoich sił w dramaturgii i dramatopisarstwie” - napisała Aleksandra Rzęska z bydgoskiego Teatru Polskiego w informacji przesłanej PAP.

Jak wyjaśniła, „głównym celem konkursu, zgodnie z misją twórców, prof. Haliny Machulskiej i prof. Macieja Wojtyszki, jest edukacja przez sztukę dzieci i młodzieży”.

Zaznaczono, że „konkursowe sztuki w 18. edycji Konkursu mają mieć formę monodramu (utworu scenicznego na jednego wykonawcę), inspirowanego hasłem +Głos ludzki+”.

Teksty należy nadsyłać razem ze zgłoszeniami do 1 listopada 2021 r. Regulamin konkursu znajduje się na stronach: www.teatrpolski.pl oraz www.assitej.pl w zakładkach dotyczących konkursu.

„Nagrody obejmują cyfrową publikację zwycięskich utworów oraz prezentację w formie szkicu scenicznego na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy” - napisano, dodając, że „organizatorzy przewidują także nagrody rzeczowe”.

Przypomniano, że „wśród uczestników i laureatów dotychczasowych edycji Konkursu znaleźli się tacy twórcy polskiej kultury, jak: Michał Walczak, Aneta Wróbel, Marta Guśniowska, Malina Prześluga, Zuzanna Bućko, Anna Wakulik, Natalia Mołodowiec, Paulina Danecka i Adam Biernacki”. „Sztuki wybranych laureatów były wystawiane i publikowane, a oni sami uczestniczyli w krajowych i zagranicznych warsztatach teatralno-dramaturgicznych pod okiem profesjonalnych twórców” - dodano.

Zapowiedziano, że „dla biorących udział w konkursie zostaną przygotowane masterclassy z Julią Holewińską, Marią Wojtyszko i Davitem Gabunią, którzy opowiedzą o swoim warsztacie i metodach pisania”.

Formularz zapisów na masterclassy znajduje się na stronie: https://forms.gle/V3HtoyGZGYgL7JKy6.

„W jury 18. edycji Konkursu zasiądą Magda Fertacz, Daria Sobik i Adam Biernacki” - czytamy w przesłanej informacji.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna