Aktualności

Kotek
19.01.2018

Muzeum Literatury: wystawy „z przymrużeniem oka”

W siedzibie głównej Muzeum Literatury w Warszawie (Rynek Starego Miasta 20) można jeszcze zobaczyć dwie wystawy czasowe poświęcone lżejszym aspektom życia literackiego:

1. „Bibeloty do gabloty”

Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? A kto w ogóle nie zakładał spodni i kostiumu, utrwalając te chwile beztroski na zdjęciach? Co w boskim Buenos wyciskał Gombrowicz? Jakie zdjęcia żonie Aurelii lubił robić Władysław Reymont?

Szeroko rozumiane „muzealne bibeloty” – często dziwne i niejasnego przeznaczenia. Rękopisy i książki, dedykacje zabawne i bardzo poważne, ale również: przybory do pisania, fifki i papierosy, pukle włosów oraz części garderoby czołowych polskich pisarzy, poetów, literatów…

2. „Kolaże Wisławy Szymborskiej”

Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.

Pierwszą wystawę można oglądać do 31 stycznia, drugą – do 4 lutego. Polecamy!

(na podstawie: muzeumliteratury.pl)