Aktualności

18.11.2020

„Miastoczytanie” w Gdańsku

„Miastoczytanie” to mapo-gra zachęcająca do spojrzenia na Gdańsk z nieco innej perspektywy, poprzez pejzaż literacki.

Z roku na rok gdańska literacka warstwa miasta jest coraz gęstsza. Na co dzień pozostaje jednak niewidoczna. W pośpiechu przestrzeń miejską odbieramy bardzo powierzchownie, korzystając głównie ze zmysłu wzroku, często gubiąc detale i niuanse stanowiące o jej wyjątkowości. Celem projektu jest pokazanie różnych możliwości odczytywania przestrzeni miasta oraz zachęcenie do przyglądania się jej z większą czułością i uważnością.

„Miastoczytanie” składa się z setek zgeolokalizowanych różnorodnych cytatów z literatury z Gdańskiem w tle. Projekt przygląda się tym różnym narracjom miejskim jednocześnie, zestawiając obok siebie fragmenty z wybranych książek w formie swego rodzaju otwartej opowieści. Każda przygoda rozpoczyna się od losowo wybranego punktu, a osoba eksplorująca mapę sama decyduje jaką ścieżką po Gdańsku pójdzie i tym samym jaką stworzy o nim opowieść. Za każdym razem wędrówka będzie zupełnie inna.

Ile znacie książek, których akcja rozgrywa się w Waszej dzielnicy? Może uda Wam się odnaleźć książkę, której historia rozgrywa się na Waszym podwórku? A może dzięki tej małej wyprawie odkryjecie zupełnie nowe zakamarki Gdańska, a na te znane spojrzycie z innej, zaskakującej perspektywy? Mapo-gra skierowana jest zarówno do gdańszczan, jak i do osób odwiedzających to miasto, które chcą je odkryć w nietypowy sposób, podążając po kolejno wybranych punktach śladem postaci literackich. Swoje mikropodróże można odbywać pod adresem: www.subjectivemap.com/miastoczytanie

Projekt zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego