Aktualności

22.11.2019

„Mała książka – wielki człowiek” w bibliotekach! [relacja i zdjęcia]

W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych oraz informowania coraz szerszego grona osób o projekcie dla dzieci w wieku przedszkolnym Instytut Książki zorganizował cykl spotkań dla przedszkolaków w bibliotekach wokół książki „Pierwsze czytanki dla...”. Wczoraj odbyło się siedemnaste z dwudziestu spotkań – gościliśmy w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

W 20 bibliotekach w całej Polsce dwoje animatorów – Pan Poeta oraz Dominika Czerniak Chojnacka – prowadzi warsztaty proczytelnicze dla dzieci, zachęcając nie tylko do czytania, ale także odwiedzania biblioteki. Spotkania w oparciu o teksty z publikacji Instytutu Książki „Pierwsze czytanki dla..” pobudzają wyobraźnię, zachęcają do aktywnego uczestnictwa oraz są okazją do dobrej zabawy z książką.

Dzieci własnoręcznie przygotowują zakładki – liski, nawiązujące do wiersza Wandy Chotomskiej, naśladują pojawiające się kolejno w książce zwierzęta, tworzą swojego balonowego nietoperza na podstawie tekstu Agnieszki Frączek „Nietoperz” czy przyglądają się teatrzykowi, stworzonemu na podstawie „Bajki o ślimaku Kacperku” Małgorzaty Strzałkowskiej.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, której pierwszy etap rozpoczyna się już na oddziałach położniczych, gdzie rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują wyprawki czytelnicze dla swoich pociech, rozpoczęła się w 2017 roku. Od tego czasu rozdano blisko 700 tysięcy wprawek, składających się z książki „Pierwsze wiersze dla..” oraz broszury informacyjnej dla rodziców o roli czytania w życiu dziecka. Od roku 2018 rozpoczął się pilotaż drugiego etapu projektu, skierowanego właśnie do dzieci w wieku przedszkolnym. W chwili obecnej w jego realizację zaangażowanych jest ponad 5200 bibliotek w całej Polsce.

W przyszłym tygodniu odwiedzimy Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wczorajszego spotkania: