Aktualności

09.05.2023

„Mała książka – wielki człowiek”, czyli projekt, którego nie byłoby bez bibliotek

Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek przybliżamy działania Instytutu Książki, które skupiają się właśnie na bibliotekach, bibliotekarzach i współpracy z nimi. Jedną z naszych flagowych kampanii jest „Mała książka – wielki człowiek”, która nie istniałaby w takim kształcie, gdyby nie biblioteki i bibliotekarze.

„Mała książka – wielki człowiek” to jeden z największych programów bookstartowych w Europie, w ramach którego udało nam się rozdać niemowlętom, przedszkolakom i pierwszoklasistom już ponad 4 miliony Wyprawek Czytelniczych. W ubiegłym roku obchodziliśmy piąte urodziny kampanii, co jednak nie oznacza, że przestaje się ona rozwijać – właśnie trwa przyjmowanie zgłoszeń bibliotek publicznych do udziału w kolejnej edycji projektu. Następna odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” odbędzie się jesienią 2023 roku.

„Mała książka – wielki człowiek” – kolejna odsłona

Projekt, który będzie zrealizowany jesienią, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Jego zasady są proste: każde dziecko, które mieści się w podanym wyżej przedziale wiekowym i które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W skład wyprawki wejdą: książka „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Karta Małego Czytelnika, która – mamy nadzieję – zachęci dziecko do kolejnych odwiedzin w bibliotece. 

W jaki sposób? Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu takich naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. 

W skład Wyprawki Czytelniczej wejdzie także coś, co może zainteresować rodziców – przygotowana z myślą o nich broszura informacyjna przedstawiająca korzyści wynikające z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. 

Chcemy, aby dzięki najnowszej odsłonie naszej akcji dziecko miało okazję poznać ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa, którym z pewnością jest biblioteka, a przy okazji zostało pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Do tej pory Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.

Udział w projekcie

Wszystkie biblioteki publiczne, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny TUTAJ. Zgłoszenia należy przesyłać do 18 maja 2023 roku.

Uwaga: Przez powyższy formularz do projektu powinny zgłosić się tylko biblioteki, które NIE uczestniczyły w edycji 2022/23. Biblioteki, które są już w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie – przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.

Udział w projekcie jest oczywiście całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak i dla dzieci odbierających Wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Niestety, bibliotek do projektu nie mogą zgłaszać sami czytelnicy.

Szczegółowy regulamin projektu jest dostępny pod linkiem: Regulamin akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

Książki dla noworodków, przedszkolaków, uczniów

Wyprawka Czytelnicza dla przedszkolaków to jednak zaledwie jedna trzecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Tak samo ważnym elementem naszego działania jest obdarowywanie książkami noworodków i pierwszoklasistów.

Noworodki swoją pierwszą Wyprawkę Czytelniczą otrzymują jeszcze w szpitalu położniczym, zaraz po urodzeniu – są jeszcze za małe, by pójść do biblioteki, wierzymy jednak, że na pierwsze spotkanie z literaturą nigdy nie jest za wcześnie.

Z kolei trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. W ramach projektu uczniom zostaje przekazana książka, która będzie towarzyszyła im w nauce czytania i pierwszych samodzielnych lekturach. Co ważne, szkoły nie muszą zgłaszać się do udziału w projekcie – Wyprawki Czytelnicze wysyłane są do każdej ze szkół na podstawie danych o liczbie uczniów zgromadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

***

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.