Aktualności

04.08.2020

„Literatura na Świecie” w nowej sieciowej odsłonie

Od niedawna „Literatura na Świecie” może pochwalić się nową stroną internetową. Znajdziemy tam m.in. informacje o prenumeracie, dawnych pracownikach pisma, przyznawanych przez nie nagrodach, a także – co szczególnie cenne dla poszukujących konkretnych tekstów, które ukazały się na łamach „LnŚ” – archiwum (na razie z wszystkimi numerami pisma do 2009 roku).

Miesięcznik „Literatura na Świecie” powstał w roku 1971. Pierwszym redaktorem naczelnym był Wacław Kubacki. Od numeru 10/1972 pismem kierował Wacław Sadkowski. Wraz ze zmianą formatu z dużego na „kieszonkowy” ukształtował się bardziej wyrazisty charakter pisma. Zamiast almanachu prezentującego rozmaite tendencje współczesnej literatury światowej zaczęły ukazywać się monograficzne numery poświęcone jednemu pisarzowi (Bryce, Nabokov, Beckett, Cortazar, Brodski, Barth, Kafka, Borges, Celine, Plath, Blixen, Henry Miller, Kundera, Havel) bądź prezentacji jakiegoś kręgu kulturowego (Latynosi, Quebec, Maghreb, Sycylia) lub zjawiska (numer erotyczny, pijacki, o śmierci, Talmud, herezje, esej francuski, sztuczna inteligencja). Do zespołu redakcyjnego należeli między innymi: Jarosław Anders, Maria Bielska-Zientarska, Lech Budrecki, Jacek St. Buras, Danuta Cirlić-Straszyńska, Leszek Engelking, Eugeniusz Kabatc, Anna Kołyszko, Zbigniew Lewicki, Mirosław Malcharek (opracowanie graficzne), Mikołaj Melanowicz, Jerzy Niecikowski, Aleksandra Olędzka-Frybesowa, Krystyna Rodowska, Piotr Sommer, Barbara L. Surowska, Józef Waczków, Anna Wasilewska. „Literatura na Świecie” ukazywała się nakładem Wydawnictwa Współczesnego (RSW „Prasa-Książka-Ruch”), w latach 1990-1994 była wydawana przez Agencję Autorską na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, następnie przez Bibliotekę Narodową, a od roku 2010 przez Instytut Książki.

Zapraszamy na nową stronę „Literatury na świecie”.

Przypominamy także, że pismo można nabyć na stronie internetowej naszego sklepu, a jego wersję cyfrową znaleźć można pod tym adresem.