Aktualności

15.06.2018

Literackie rezydencje artystyczne w czeskim Broumovie – nabór

Wrocławski Dom Literatury ogłasza nabór na literackie rezydencje artystyczne w Broumovie. To pierwszy program rezydencyjny organizowany przez tę instytucję.  Miesięczne pobyty dla polskich pisarzy i ilustratorów w Klasztorze w Broumovie są efektem współpracy z Czeskim Centrum Literackim.

Literackie rezydencje stanowią drugi etap działań zapoczątkowanych w ramach czesko-niemieckiego projektu, który realizowany jest od kwietnia do czerwca 2018. Dzięki temu niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót staje się miejscem spotkania kultur Czech, Polski i Niemiec.

Rezydencje polsko-czeskie będą realizowane od września do listopada 2018. Podczas trzech sesji, z których każda trwać będzie miesiąc, jeden autor z Czech i jeden autor z Polski będą przebywać w Domu Literackim w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów, a także polsko-czeskich duetów twórczych. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, ujętą w haśle „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, stypendium, a także możliwość prezentacji projektów podczas spotkań w Broumovie.

Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2018. Wytyczne oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.domliteratury.wroc.pl

Kontakt w sprawie projektu: Katarzyna Janusik, k.janusik@domliteratury.wroc.pl, tel. 71 364 69 71.