Aktualności

31.03.2020

#kulturanawynos – akcja poznańskich instytucji kultury

Poznańska kultura nadal się rozwija - choć z konieczności - w sieci. Dzięki akcji #kulturanawynos można wziąć udział w wirtualnych odwiedzinach w poznańskich instytucjach kultury - i bez wychodzenia z domów - zobaczyć projekcje filmowe, posłuchać koncertów czy zwiedzić wystawy.

Poznańska Biblioteka Raczyńskich przygotowała dla czytelników specjalne podcasty. Są one publikowane na stronie www.bracz.edu.pl, na kanale Biblioteki Raczyńskich na Youtube i w serwisie Spotify. Wśród nich znalazły się m.in. nagrania z serii „Kanon lektur nieczytanych”. Na kanałach biblioteki na YT i w serwisie Spotify pojawiają się także nagrywane przez bibliotekarzy audiobooki z klasyków powieści kryminalnej.

Z kolei w ramach cyklu „BRACZytanki” biblioteka zadba również o najmłodszych czytelników. Na YT instytucji ukazują się krótkie filmy, na których bibliotekarze czytają dzieciom bajki.

Swoją wirtualną ofertę przygotowało także Centrum Kultury Zamek. W ramach wirtualnych wycieczek można zwiedzić wystawy „Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni” z audiodeskrypcją prac, oraz wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”.

Na zamkowym kanale Youtube dostępne są także relacje ze spotkań literackich czy wiersze czytane przez poetów podczas festiwalu Poznań Poetów. Rozmowy z autorami można znaleźć także na blogu zamekczyta.pl. Z kolei mieszczące się w Zamku Kino Pałacowe na swoim profilu w mediach społecznościowych udostępnia filmy nagrodzone na festiwalu OFF CINEMA.

Propozycje spotkań z dziedzictwem kulturowym online przygotowało także Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Dodatkowo na profilach FB Bramy Poznania oraz Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci są publikowane nagrania związane z historią miasta oraz rodzinne zadania-wyzwania do zrealizowania w domu po odsłuchaniu opowieści.

Na pasjonatów historii czeka natomiast CYRYL, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne, które pozwala cofnąć się w czasie i poznać Poznań taki, jakim był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Na stronie internetowej cyfrowego muzeum prezentowane są tysiące fotografii, pocztówek i dawnych planów Poznania ze zbiorów m.in. bibliotek, muzeów, centrów kultury i prywatnych kolekcji. Można tu także prześledzić historię poznańskich zabytków, posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne czy filmy.

Uzupełnieniem CYRYLA są treści, które oferuje Poznańskie Archiwum Historii Mówionej. Archiwum to kolekcja nagrań z poznaniakami i Wielkopolanami, którzy opowiadają o swoich przeżyciach. W swoich zbiorach zgromadziło już blisko 300 filmowych wywiadów ze świadkami historii. Są wśród nich uczestnicy m.in. Poznańskiego Czerwca'56 czy Marca'68.

Na stęsknionych za egzotyką czeka z kolei wirtualnie Palmiarnia Poznańska. Codziennie na swoim profilu w mediach społecznościowych palmiarnia publikuje informacje o ciekawych, inspirujących roślinach znajdujących się w kolekcji. „Zielonych inspiracji” można szukać pod postami oznaczonymi #prostozpalmiarni. Niebawem na stronie palmiarni pojawią się także konkursy plastyczne i literackie dla dzieci.

[źródło: PAP, Anna Jowsa]