Aktualności

04.07.2022

Komiks „Tytus, Romek i A’Tomek” trafi na ekrany

Seria komiksowa „Tytus, Romek i A’Tomek” autorstwa Papcia Chmiela doczeka się pełnometrażowej wersji filmowej. Poinformowano, że prawa do ekranizacji kupiło studio animacji EGoFILM, odpowiadające także za adaptację „Kajka i Kokosza”. Wśród twórców zapowiadanego filmu znajdą się takie nazwiska jak Maciej Kur, Rafał Skarżycki, Michał Śledziński i Tomasz Leśniak. 

Studio EGoFILM kupiło prawa do ekranizacji popularnego komiksu autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego od wydawnictwa Prószyński i S-ka. Poinformowano, że w pierwszej kolejności powstanie film pełnometrażowy, zaś w drugiej serial animowany.

Prace nad filmem mają rozpocząć się na początku 2023 roku. Wiadomo, że fabuła ekranizacji będzie połączeniem wybranych ksiąg o przygodach dwóch harcerzy i uczłowieczanego szympansa Tytusa. Za scenariusz filmu odpowiadać będą Maciej Kur i Rafał Skarżycki, za reżyserię Tomasz Leśniak, zaś dyrektorem artystycznym produkcji będzie Michał Śledziński. Wszyscy tu wymienieni to uznani polscy twórcy komiksowi, którzy mają do komiksowego „Tytusa, Romka i A’Tomka” mnóstwo sentymentu, bo to na nim wychowywali się jako czytelnicy i twócy.

Autorzy zapowiadają, że chcą nadać ekranizacji nieco nowoczesnego sznytu, ale przy jednoczesnym zachowaniu ducha oraz charakteru oryginalnej serii. Kluczowe znaczenie ma mieć wczesna twórczość Papcia Chmiela – od lat 60., czyli jego początków w „Świecie Młodych” do pierwszych samodzielnych ksiąg komiksowych.

– „Styl autora był wówczas prostszy, bardziej geometryczny. W dzisiejszych czasach właśnie ta prostota to ponadczasowa klasyka czytelna dla wszystkich odbiorców, a mimo to nadal pozostająca czymś świeżym i nowym dla oka. Studio EGoFILM stawia sobie za cel stworzenie z tego popularnego tytułu niezwykłego widowiska na miarę naszych czasów. Takiego, które zachwyci współczesnego widza w wieku 9-12 lat, który nie zna komiksów, jak i starszych odbiorców, dla których film może być wyjątkową podróżą w czasy dzieciństwa” – możemy przeczytać w informacji prasowej EGoFILM.

„Tytus, Romek i A’Tomek” po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1957 roku na łamach młodzieżowej gazety harcerskiej „Świat Młodych”. Ten wszystkim doskonale znany komiks autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego też Papciem Chmielem, opowiada o losach dwóch przyjaciół – Romka i A’Tomka, którzy starają się uczłowieczyć szympansa Tytusa. Kolejne tomy pozwalają odkryć ciekawostki z przeróżnych dziedzin wiedzy. Świat w tym komiksie jest absurdalny i humorystyczny, ale jednocześnie wyróżniają go liczne przesłania edukacyjne, które dotyczą głównie geografii, ochrony przyrody czy historii.

Wcześniej bohaterowie Papcia Chmiela już dwukrotnie trafiali na ekran. Najpierw w latach 1989-1990 w poznańskim Studiu Filmów Animowanych Poltel powstały dwa 10-minutowe odcinki serialu animowanego opartego na komiksach. Później, w 2002 roku, wyprodukowano pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” w reżyserii Leszka Gałysza. Pod względem fabularnym nie był on adaptacją żadnego komiksu z serii.