Aktualności

30.08.2018

Klub Proza: Ján Púček oraz Narodowe Czytanie

Po wakacyjnej przerwie wracają do klubu Proza cykle literackie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury. Ponownie będzie okazja uczestniczyć w spotkaniach z autorami w ramach cyklów „Literatura pod napiciem”, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, czy „Salon Silesiusa”. Już w pierwszym tygodniu września Wrocław odwiedzi młody słowacki autor Ján Púček. 8 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do akcji Narodowe Czytanie. „Przedwiośnia” posłuchamy w Przejściu Garncarskim w formie plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów Teatru Ad Spectatores.

Pierwsze powakacyjne spotkanie literackie w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) odbędzie się już we wtorek 4 września o 19:00. W ramach cyklu „Literatura pod napięciem” we Wrocławiu zagości Ján Púček, słowacki prozaik i krytyk literacki, który w rozmowie z Agnieszką Kołodyńską opowie o swojej najnowszej powieści, „Przez ucho igielne (sploty)”. Przełożona przez Weronikę Gogolę i wydana w ubiegłym roku przez wrocławskie Książkowe Klimaty książka jest trzecią publikacją autora w ogóle, a pierwszą ukazującą się w Polsce. Ján Púček (1987) debiutował w 2012 roku zbiorem „Kameň v kameni”, za który został uhonorowany nagrodą Jana Jochanidesa w kategorii najlepszy młody pisarz (2014), nagrodą Młody Twórca fundowaną przez Tatra Bank, a także nagrodą im. Ivana Kraski za najlepszy debiut roku. Rok później opublikował „Okná do polí”, a w 2015 „Przez ucho igielne (sploty)". Jest również filmoznawcą, ukończył VŠMU na kierunku dramaturgia i scenopisarstwo z tytułem doktora. Trzy lata temu otrzymał nagrodę Tibora Vichty za scenariusz zatytułowany „Kiedy kwitną szyny”. Rozmowę w klubie Proza tłumaczyć będzie Tomasz Grabiński.

8 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Czytanie przygotowane przez Wrocławski Dom Literatury będzie miało charakter plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów z Teatru Ad Specatores. Performance obejrzymy o godz. 17:00 w Przejściu Garncarskim na wrocławskim Rynku. Wstęp wolny. Całe wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Socjalista, anarchista, antykomunista – Żeromski/Narodowe Czytanie”. Tytuł ten ma nieco prowokować, ale przede wszystkich zachęcać do namysłu, głębszego spojrzenia na postać pisarza i dyskusji. W biografii Żeromskiego powszechnie znane są jego sympatie do ruchów socjalistycznych oraz zainteresowania autora ideami anarchizmu i syndykalizmu. Trudno też o drugiego pisarza z jego pokolenia, który by tak otwarcie krytykował komunizm, tak żarliwie przestrzegał przed bolszewizmem – co odnajdziemy właśnie w „Przedwiośniu”. Dla organizatorów ważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że Stefan Żeromski, jego życiorys i twórczość, dobitnie pokazują, że o polskiej literaturze i o Polsce w ogóle, nie da się mówić, używając uproszczeń czy wartościujących etykiet.