Aktualności

17.08.2020

Interaktywny spektakl na podstawie „Nie ma” Mariusza Szczygła

Już 21 sierpnia na specjalnej platformie internetowej odbędzie się premiera spektaklu Teatru Żydowskiego, opartego na książce „Nie ma” Mariusza Szczygła w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Każdy widz będzie mógł sam układać kolejność poszczególnych wątków. Mariusz Szczygieł wystąpi w spektaklu w jednej z gościnnych ról.

„Nie ma” Mariusza Szczygła to rozpisana na wiele głosów rozprawa reporterska o kondycji człowieka XXI wieku. W październiku 2019 roku książkę uhonorowano nagrodę Nike. Teraz w oparciu o książkę Teatr Żydowski przygotowuje internetową wersję spektaklu pod tym samym tytułem.

Cały spektakl jest pomyślany jako struktura interaktywna. Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku (wtedy tworzy się klasyczny spektakl) bądź też przestawiać poszczególne „okna”, które stworzą za każdym razem inną wersję. Teatr Żydowski jako pierwszy i jeden z nielicznych w Polsce w czasie pandemii koronawirusa proponuje widzom spektakle w przestrzeni internetu.

Dostęp na 24 godziny będzie można wykupić na specjalnie stworzonej platformie internetowej: niema.online w cenie 15 zł. W dniu premiery dostęp bezpłatny będzie od godz. 19.00 do północy. Spektakl on-line będzie można oglądać na całym świecie z angielskimi napisami. Powstaje on w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce.

Reżyserką i współautorką scenariusza spektaklu „Nie ma” jest Agnieszka Lipiec-Wróblewska. Drugą współautorką scenariusza jest Agnieszka Zawadowska (odpowiadająca także za scenografię). W obsadzie zobaczymy m.in. Violę Fischerovą, Ludkę Woźnicką, Zofię Woźnicką, Daniela „Czaczę” Anoniewicza i (gościnnie) Mariusza Szczygła.

[źródło: wirtualnemedia.pl]