Aktualności

18.03.2021

„Gwiazda Szafirowej” dla Marii Rydlowej i Moniki Śliwińskiej

Maria Rydlowa i Monika Śliwińska zostały uhonorowane statuetkami „Gwiazda Szafirowej” za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego.

Nagrodę ufundowała Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego opiekująca się „Szafirową Pracownią” artysty, a także Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Monika Śliwińska jest autorką książek, które przybliżają i popularyzują twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ówczesną epokę i jej społeczne konteksty – wśród jej publikacji znajdziemy: „Muzy Młodej Polski” (2004 r.), „Dopóki starczy życia” (2017 r.) – biografię Stanisława Wyspiańskiego oraz „Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” (2020 r.).

Maria Rydlowa to żona Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub uwiecznił Wyspiański w „Weselu”. Jest ona autorką wielotomowego opracowania „Listów” Stanisława Wyspiańskiego i wspomnień „Moje Bronowice, mój Kraków”. Była wieloletnią opiekunką „Rydlówki” (oddziału Muzeum Krakowa), została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”. W czasie wojny służyła w AK.

Uroczystość wręczenia statuetek „Gwiazda Szafirowej” odbyła się 16 marca.

„Szafirowa Pracownia” przy ul. Krowoderskiej 79 to wynajęte przez Stanisława Wyspiańskiego mieszkanie, w którym od 1901 r. mieszkał z żoną Teodorą Teofilą oraz dziećmi: Teodorem, Heleną, Mieczysławem i Stanisławem. Położne na drugim piętrze mieszkanie składało z siedmiu pokoi. W narożnym pokoju z balkonem i trzema oknami artysta urządził swoją pracownię, w której ściany łącznie z sufitem były pomalowane na kolor ciemnobłękitny  ̶  stąd wzięła się nazwa pracowni. Tam Wyspiański ukończył „Wesele”, stworzył „Noc listopadową” i „Wyzwolenie”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]