Aktualności

Okładka pierwszego wydania powieści
16.07.2019

Fronczewski czyta „Ferdydurke” w radiowej Dwójce

Program 2 Polskiego Radia od poniedziałku 15 lipca w cyklu „Książka do słuchania” prezentuje powieść „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego.

– Razem z trzydziestoletnim Józiem powrócimy do czasów szkolnych, żeby popatrzeć, jakie gęby przyprawia nam świat i jak niemożliwa jest droga do dorosłości – mówi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z redakcji literackiej radiowej Dwójki.

„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to pierwsza powieść pisarza, którą ukazała się w 1937 roku, chociaż na jej pierwszym wydaniu widnieje data 1938. W Programie 2 Polskiego Radia będzie nadawana w najsłynniejszej bodaj interpretacji Piotra Fronczewskiego, który wydobywa z tekstu cały jego komizm i pozwala zatrzymać się nad wieloznacznościami. Nagranie zostało zarejestrowane dla Polskiego Radia w 1978 roku. Radiowa Dwójka przypomina powieść Witolda Gombrowicza w związku z 50. rocznicą jego śmierci, która przypada 24 lipca.

Emisja „Ferdydurke” w 15 odcinkach w „Książce do słuchania” codziennie od poniedziałku (pierwszy odcinek 15 lipca) do piątku w godzinach 22.40-23.00.