Aktualności

08.02.2019

Festiwal Literacki „Autorzy i książki”

Spotkania z pisarzami, sejmik poetycki, a także wystawy i warsztaty literackie dla najmłodszych złożą się na rozpoczęty w czwartek 3. Festiwal Literacki „Autorzy i książki” w Białymstoku. Ma on podsumowywać to, co wydarzyło się w literaturze w Podlaskiem w minionym roku.

Festiwal „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” organizuje Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Potrwa on do soboty. Jak mówią organizatorzy, wspólnym mianownikiem festiwalu jest Podlaskie. Impreza skupia autorów, którzy związani są z tym regionem - tu tworzą, stąd pochodzą czy o nim piszą. To też dobra okazja, by podsumować to, co wydarzyło się w literaturze w regionie w minionym roku.

Pierwszy festiwalowy dzień, czwartek, dedykowany był w całości najmłodszym czytelnikom. Mogli oni wziąć udział w warsztatach literackich przygotowanych przez poetkę i autorkę książek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, podróżnika Marcina Obałka, znanego rysownika i autora komiksów Tomasza Samojlika. Odbyły się też spotkania z aktorami z Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Natomiast pracownicy Książnicy Podlaskiej zaprosili na warsztaty z elementami kodowania stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepke.

Natomiast dzisiejszy dzień będzie przebiegał pod hasłem poezji. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie sejmik poetycki z udziałem poetów, literaturoznawców, wydawców i tłumaczy, podczas którego uczestnicy będą dyskutować o stanie poezji w regionie czy jej miejscu w dzisiejszych mediach. Odbędzie się też turniej jednego wiersza.

Festiwal zakończą w sobotę spotkania z pisarzami, Magdaleną Niedźwiedzką autorką powieści biograficznych i historycznych, byłym redaktorem naczelnym miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”, autorem powieści i reportaży Piotrem Nesterowiczem oraz z pisarką i piosenkarką Natalią Fiedorczuk-Cieślak.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Magia Podlasia oraz prezentacja książek wydanych w ubiegłym roku w województwie podlaskim.

W ocenie Andrzeja Kalinowskiego, prezesa Fundacji Sąsiedzi wydającej książki oraz organizującej targi książki w Białymstoku, literatura w Podlaskiem „ma się dobrze”, patrząc zarówno przez pryzmat tego, co się wydaje i ile się wydaje. Książek wydanych w ubiegłym roku było - jak mówił - ok. 300, nie tylko literatury, ale też prac naukowych czy publikacji albumowych. W jego ocenie, to nie jest zły wynik. Zauważył, że wzrasta aktywność społeczna, organizacji, które chcą wydawać publikacje, często pojedyncze tytuły, ale ważne dla lokalnej społeczności.

W ocenie Kalinowskiego, pewnym wyznacznikiem sytuacji literatury w Podlaskiem jest też nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana przez prezydenta Białegostoku pisarzom związanym z miastem i regionem. Kalinowski zauważył, że od dwóch lat ta liczba zgłoszeń utrzymuje się na poziomie ok. 30 tytułów. „To były dwa dobre lata” - dodał.

Mówił też, że pisarze z regionu są zauważani w kraju, interesują się nimi duże wydawnictwa. Choć - jak podkreślił - literatura potrzebuje mecenasów i wciąż są książki, które potrzebują wsparcia, by się ukazać i zostać zauważonymi. „Są osoby, które mogą Podlasie pokazywać, promować, otwierać dla innych” - powiedział Kalinowski.

[źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska]