Aktualności

18.09.2018

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” po raz ósmy w Częstochowie

Już po raz ósmy w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. To święto literatury i zjawisk okołoliterackich. Podczas siedmiu dni imprezy będzie można spotkać wielu polskich autorów, zobaczyć ciekawe wystawy, filmy i performanse, usłyszeć niekonwencjonalne wykonania muzyczne i – zakochać się w literaturze na nowo.

Podczas festiwalu odbędą się m.in. spotkania z Jakubem Małeckim, który opublikuje wkrótce nową książkę „Nikt nie idzie”, oraz Marcinem Kołodziejczykiem, prezentującym debiutancką powieść „Prymityw. Epopeja narodowa”. Nie zabraknie również miejsca na reporterski trop i spotkania z Angeliką Kuźniak czy Magdaleną Grzebałkowską – pierwsza opowie o Krótkiej historii o długiej miłości, druga o znanej w Częstochowie postaci Krzysztofa Komedy.

Z okazji Roku Zbigniewa Herberta na Festiwal Czytaj! zaproszono Andrzeja Franaszka, który z pewnością opowie wiele na temat poety, jak również o pisaniu jego biografii. Do grona festiwalowych gości dołączyli także Sebastian Frąckiewicz, Inga Iwasiów, Joanna Bator. Literackie wieczory dopełni tajemnicza rozmowa z twórcami z Korporacji Ha!art, którzy na stałe wpisali się w program festiwalu i przyjeżdżają do Częstochowy co roku z czymś nowym.

Częstochowski festiwal po raz kolejny pokazuje, że literatura stanowi doskonałą podstawę do działalności artystycznej na wszystkich pozostałych polach sztuki. Dzięki temu będzie okazja zobaczyć wystawę zbiorową Marleny Biczak, Juliusza Kosina, Magdaleny Kuleszy-Fedokowicz, Olgi Pawłowskiej, Mateusza Rafalskiego, Dobrusi Rurańskiej, Pawła Słoty, a także instalację Ani Wójcik, wystawę poetycką Antoniego Borkowskiego i projekt Jany Shostak.

Spragnieni nowych umiejętności i aktywnego spędzania wolnego czasu mogą jak zawsze liczyć na warsztaty. Odbędą się między innymi warsztaty pisarskie z Łukaszem Orbitowskim czy też warsztaty poezji flarf z Piotrem Mareckim, a ponadto warsztaty edukacyjne „Poznaj potwora”, które przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach, warsztaty ilustracyjne dla dzieci, a także zajęcia performatywne z Alexem z duetu Siksa i blogowe spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym.

Muzycznie program dopełnią koncert zespołu Wolność Ptaków Drażni Drzewa z oprawą wizualną Magdaleny Kanawki, występy grup BigRip, Siksa czy Czerwone Świnie. Pojawi się także stały punkt programu, czyli muzyczne impresje Krzysztofa Niedźwieckiego. Wyjątkowy charakter będzie miał ponadto koncert formacji Korine Sky Riot, ponieważ pod intrygującym tytułem „Kłącza Wszechświata czyli First & Last Show in the Black Hole” kryje się występ audiowizualny poświęcony pamięci osoby i twórczości częstochowskiego fantasty, Krzysztofa Borunia.

Z pewnością wiele wrażeń zapewnią działania performatywne, takie jak flash mob, czytanie prozy Himilsbacha, monodram Marcina Ciężkiego, inspirowany Dziadami Mickiewicza. Znalazło się również miejsce na projekcje filmu, wymianę książek, Turniej Jednego Opowiadania, grę miejską opartą na motywach z Harry’ego Pottera, no i konkursy: na pasek komiksowy oraz na recenzję książki napisanej przez kobietę – z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

***

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” odbywa się w dniach 24-30 września 2018 roku w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (z kolei na warsztaty obowiązują zapisy i liczba miejsc jest ograniczona). Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na profilu festiwalu na Facebooku