Aktualności

24.11.2021

Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni” od soboty

W dniach 27-28 listopada w Książnicy Pomorskiej odbędzie się będzie Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni”. To okazja m.in. do spotkania z autorami książek oraz słuchowisk. Wyłonieni zostaną też laureaci konkursu literackiego „Jantar” dla pisarzy z regionu.

„To kolejny ukłon, wyróżnienie dla świetnych artystów związanych z Pomorzem Zachodnim. Powstają tutaj ciekawe dzieła, na wysokim poziomie. Świat twórców literatury nie miał swojego wyróżnienia, dlatego postanowiliśmy wypełnić tę próżnię” – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podczas dziewiątego festiwalu swoje interpretacje dzieł literackich zaprezentują m.in. Krystyna Czubówna, Dominika Ostałowska, Olga Adamska i Krzysztof Wakuliński.

Gośćmi będą także m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Leszek Talko, Monika Piątkowska, Zuzanna Borawska i Mirosław Wlekły.

Festiwal zainauguruje spotkanie z Grażyną Szapołowską, autorką m.in. książki „Zapomniałam o tobie”, a zwieńczy czytanie performatywne „Bajek robotów” z udziałem Krystyny Czubówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

27 listopada o godz. 19 ogłoszeni zostaną zwycięzcy literackiego pierwszego i drugiego konkursu „Jantar”. Nagroda marszałka województwa zachodniopomorskiego przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym roku.

Konkurs skierowany jest do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych. Wyróżnienie przyznawane jest bez podziału na gatunki, obejmuje m.in. prozę, poezję, reportaże i biografię.

Pierwszy konkurs rozstrzygnięto jesienią ub.r., ale ogłoszenie zwycięzcy przesunięto na rok 2021 r. Główną przyczyną był stan pandemiczny, który uniemożliwił uroczyste wręczenie nagrody.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie festiwalczytania.pl

źródło: PAP, Małgorzata Miszczuk

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna