Aktualności

logo programu DKK
02.07.2018

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach – I półrocze 2018

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące programu Dyskusyjne Kluby Książki, które świadczą o jego rosnącej popularności. Do końca czerwca 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1685, tj. o 72 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie w Polsce działa 585 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1100 klubów dla dorosłych. Rozmieszczenie klubów z podziałem na typy gmin: w gminach wiejskich działa 514 klubów, w gminach miejsko-wiejskich 453, a w gminach miejskich 718.

W pierwszym półroczu 2018 r. kluby spotkały się 7 470 razy; skupiają obecnie 16 327 stałych członków. Odbyło się 661 spotkań autorskich, z czego 433 finansowanych w całości przez program. Klubowicze spotkali się z niemal 300 autorami. Gośćmi klubów byli najczęściej: Grażyna Jeromin-Gałuszka, Paweł Beręsewicz, Ewa Nowak, Renata Piątkowska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Karolina Wilczyńska, Rafał Witek, Leszek Szczasny, Joanna Fabicka, Agnieszka Frączek, Władysław Wróblewski, Hanna Cygler, Magdalena Kordel, Tomasz Sekielski, Marcin Pałasz, Agata Kołakowska, Krystyna Mirek, Izabella Klebańska, Jolanta Marcolla, Jakub Małecki, Sławomir Koper, Dariusz Rekosz, Monika Wilk-Kang, Łukasz Wierzbicki, Barbara Gawryluk, Agnieszka Walczak-Chojecka, Marta Fox, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Anna Karpińska, Małgorzata Warda.

Na potrzeby klubów zakupiono 12 875 woluminów.

Instytut Książki przygotował mapę Dyskusyjnych Klubów Książki, która jest dostępna pod adresem:  https://instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,gdzie-nas-znalezc,12.html. Na mapie została oznaczona lokalizacja wszystkich klubów, które istnieją dzięki programowi. Mapa pozwala każdemu użytkownikowi sprawdzić, czy w jego okolicy działa DKK, a sami moderatorzy i klubowicze mogą zweryfikować informacje o swoim klubie.

Instytut Książki kontynuował również przyznawanie nagród i wyróżnień w konkursie na recenzję miesiąca dla klubowiczów DKK. W pierwszym półroczu nagrodzono w sumie 16 osób w trzech kategoriach – dorośli, dzieci i młodzież, recenzja rysowana.