Aktualności

fot. materiały prasowe
29.04.2020

Dwójka zaprasza na kolejny spektakl wideo – tym razem „Garbus” Mrożka

Program 2 Polskiego Radia przypomina raz w tygodniu spektakle wideo, które powstały we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W środę 29 kwietnia na stronie internetowej Dwójki będzie można zobaczyć „Garbusa” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Schejbala. W obsadzie m.in. Joanna Trzepiecińska, Maria Dębska i Szymon Kuśmider.

Sztuka Sławomira Mrożka swój pierwodruk miała w miesięczniku „Dialog” w 1975 roku. Akcja dramatu rozgrywa się w lipcu gdzieś na przełomie XIX i XX wieku na polskiej prowincji. Do urokliwie położonego pensjonatu przyjeżdżają dwie pary małżeńskie i młody student. Na miejscu, ku ich zaskoczeniu, okazuje się, że gospodarz jest garbaty. Nawiązywane relacje pomiędzy tym nielicznym gronem, a zwłaszcza dialogi między bohaterami pozwalają pokazać funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, które, jak się okazuje, nie tak bardzo się przez ostatnie 40 lat zmieniło.

W spektaklu zaprezentowała się znakomita obsada: Joanna Trzepiecińska (Baronowa), Adam Cywka (Baron), Maria Dębska (Onka), Krystian Modzelewski (Onek), Adam Biedrzycki (Garbus), Paweł Krucz (Student), Szymon Kuśmider (Nieznajomy) oraz Jerzy Schejbal (Narrator) – również reżyser spektaklu. Reżyserem dźwięku jest Andrzej Brzoska, a za muzykę odpowiada Miłosz Pękala.

Spektakl będzie dostępny online od godz. 7.00 na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Jego premiera antenowa odbyła się we wrześniu 2018 roku – wystawiony został w ramach cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”, który prezentowany był w Programie 2 w roku obchodów stulecia niepodległości. W ramach prezentacji serii premier na scenie Teatru Polskiego i – równolegle – na antenie Dwójki, wyemitowane zostały również inne, ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski), „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) oraz „Kartoteka” Tadeusza Różewicza (reż. Artur Tyszkiewicz) – wszystkie spektakle wideo przypomniane zostały już słuchaczom, widzom i internautom w ramach akcji #zostańwdomu i słuchaj Dwójki. „Garbus” jest ostatnią realizacją z tego cyklu.