Aktualności

21.10.2019

Debata „Świadomy czytelnik – świadomy obywatel” w Piekarach Śląskich

Jutro o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich odbędzie się debata „Świadomy czytelnik. Świadomy obywatel” w ramach projektu „Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana“. W debacie wezmą udział pracownik Instytutu Książki Jakub Pacześniak i Piotr Kaszczyszyn z Klubu Jagiellońskiego, a poprowadzi ją poeta i prawnik Michał Muszalik.

W trakcie debaty uczestnicy spróbują odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy i jak można zbudować na książkach lepsze społeczeństwo?
  • Jak budować społeczeństwo ludzi oczytanych, a zarazem zaangażowanych społecznie?
  • Dokąd zmierzamy jako czytelnicy i jako obywatele?

***

Uczestnicy debaty:

Jakub Pacześniak – poeta i tłumacz. Ukończył filologię polską i filologię słowiańską (specjalność filologia czeska) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W prasie literackiej zadebiutował w 1996 roku. Autor arkusza „Ich pięć“ oraz trzech zbiorów wierszy „Własny rachunek”, „W ciemności słowa” i „Dno oka”'. Tłumacz z języka czeskiego. W jego przekładzie ukazało się „Auteczko” Bohumila Hrabala oraz „Praga z Hrabalem” Tomáša Mazala.

Piotr Kaszczyszyn - redaktor naczelny klubjagiellonski.pl oraz współredaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”. Członek Klubu Jagiellońskiego. Doktorant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.