Aktualności

29.03.2022

Czytając Ukrainę – cykl spotkań w Muzeum Literatury

Muzeum Literatury rozpoczyna cykl spotkań Czytając Ukrainę. Seria rozmów poświęcona będzie współczesnej literaturze i kulturze Ukrainy.

Pierwsze spotkanie „Czytając Ukrainę: Berdychowska, Kotyńska, Gaczkowski” odbędzie się w Muzeum Literatury we wtorek (29.03) o godzinie 19:00. Spotkanie będzie otwarte dla publiczności oraz transmitowane na żywo w kanałach social media muzeum (Facebook, Youtube) oraz na jego stronie internetowej.

Latem zeszłego roku Ukraińcy świętowali trzydziestolecie niepodległości. Podczas dyskusji uczestnicy spróbują dokonać podsumowania ukraińskiego dorobku kulturowego tego czasu. Porozmawiają przy tym o wielkich tematach literatury ukraińskiej, w tym kwestii (nie)pamięci historycznej, a także o ukraińsko-polskich i ukraińsko-rosyjskich stosunkach literackich – wczoraj i dziś. Zastanowią się również, co ludzie kultury mogą dziś dać Ukrainie, jaka będzie literatura ukraińska w najbliższych latach i czy obraz wojny już na zawsze położy się cieniem na wizji wspólnej Europy.