Aktualności

10.10.2018

„Czarnoksiążnik” i „Przodownicy lektury” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Do końca roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia będzie można posłuchać dwóch audycji literackich – „Czarnoksiążnika” i „Przodowników lektury” – które powstają przy wsparciu Instytutu Książki.

Emitowany w każdy piątek o godzinie 7.45 „Czarnoksiążnik” to autorski program filozofa, eseisty i krytyka literackiego Mateusza Matyszkowicza, w którym poleca on słuchaczom Trójki wartościowe książki.

Mateusz Matyszkowicz był redaktorem „Teologii Politycznej” i kwartalnika Fronda Lux, w którym od 2013 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego. W latach 2013-2016 w Telewizji Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”, obecnie zaś prowadzi program „Chuligan literacki” w TVP Kultura. Tłumaczył Tomasza z Akwinu, komentował Erica Vogelina. Jest także autorem książki „Śmierć rycerza na uniwersytecie”.

„Przodowników lektury” można posłuchać w każdą środę po 10.15. W autorskiej audycji Mariusza Cieślika pojawiają się książki głośne, kontrowersyjne, wybitne. Obok felietonów i zapowiedzi, nie zabraknie także rozmów z autorami, informacji o nowościach książkowych i bestsellerach.

Mariusz Cieślik to dziennikarz, scenarzysta i prozaik. Opublikował zbiór opowiadań „Śmieszni kochankowie” (2004), powieść „Święto wniebowzięcia” (2005), „Jak zostałem premierem” (2012, z Robertem Górskim) i książkę „Jaruzelski. Życie paradoksalne” (2015, z Pawłem Kowalem). Prowadził telewizyjne programy poświęcone literaturze: „Xięgarnię” w TVN 24 oraz „Spis treści” w Polsacie News. Obecnie współpracuje z „Plusem Minusem”.

Instytut Książki będzie wspierał także wydania specjalne „Przodowników lektury”.

Obu audycji można posłuchać także na stronie Trójki. „Czarnoksiążnik” dostępny jest tutaj, a „Przodownicy lektury” pod tym adresem.