Aktualności

21.04.2020

„Bracia Sisters” w radiowej Trójce

Program 3 Polskiego Radia przypomni słuchowisko „Bracia Sisters” z 2013 roku według prozy Patricka deWitta w dźwiękowej reżyserii Andrzeja Brzoski oraz z brawurowymi kreacjami aktorskiego rodzeństwa – Rafała Królikowskiego i zmarłego niedawno Pawła Królikowskiego.

Trójka powraca do najciekawszych cykli powieściowych, realizowanych od 20 lat w wersji dźwiękowej. Nawiązuje tym samym do tradycji, czyli słynnych seriali „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”. Ich kolejne odcinki stanowiły mini-słuchowiska, przygotowywane w Teatrze Polskiego Radia. Nowy model trójkowych lektur powstawał już bez udziału teatru, ale udźwiękowienie czytanych powieści pozostało główną zasadą tworzenia cykli. Tak było m.in. w przypadku realizacji „Braci Sisters” Patricka deWitta, uważanej za pierwszy western w historii Programu Trzeciego.

„Pomysł na prezentację tej lektury był wyjątkowy” – mówi Barbara Marcinik, która przygotowała radiową adaptację tekstu kanadyjskiego pisarza. Mamy tu spotkanie trzech par braci: głównych bohaterów w osobach Eliego oraz Charliego Sistersów; autora Patricka deWitta i kompozytora muzyki do spektaklu Nicka deWitta; a wreszcie odtwórców głównych ról – Rafała i Pawła Królikowskich. “To spotkanie, będące zabawnym konceptem, stało się swoistą odpowiedzią na sam pomysł autora powieści, który odniósł się z dystansem do historii z Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota i stworzył nie tyle powieść-western, ile parodię tego gatunku. Można ‘Braci Sisters’ czytać na wielu poziomach i dlatego nasz serial adresowany jest zarówno do starszego, jak i młodszego słuchacza”– dodaje dziennikarka Trójki.

Znakomity odtwórca roli Charliego – Paweł Królikowski – odszedł 27 lutego. Trójka poświęca przypomnienie „Braci Sisters” jego pamięci.

Emisja słuchowiska codziennie – od poniedziałku do piątku o godz. 14.30.

Powieść „Bracia Sisters” ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Czarne w przekładzie Pawła Schreibera.