Aktualności

Albrecht Lempp z córką Olą i Tadeuszem Różewiczem; fot. Ela Lempp
10.05.2019

„Album Albrechta” w Radiowej Dwójce i Instytucie Goethego

Dwunastego maja „Strefa literatury” Doroty Gacek w Programie II Polskiego Radia poświęcona będzie Albrechtowi Lemppowi, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język niemiecki i popularyzatorowi polskiej kultury. Dwudziestego maja w Instytucie Goethego odbędzie się natomiast spotkanie dotyczące wydanej niedawno przez Więź książce „Album Albrechta”.

W niedzielnej audycji Doroty Gacek (godz. 20.00) wystąpią Urszula Kropiwiec, Elżbieta Lempp, Jacek St. Buras, Andrzej Kopacki i Andreas Volk. Dyskusja z tłumaczami Elżbietą Kalinowską, Andrzejem Kopackim, Lisą Palmes i Andreasem Volkiem i Urszulą Kropiwiec w roli moderatorki zaplanowana jest z kolei na poniedziałek 20 maja (godz. 18.00) w Instytucie Goethego w Warszawie przy ul. Chmielnej 13a. W jej trakcie w formie prezentacji PowerPoint pokazane będą portrety Albrechta Lemppa autorstwa Elżbiety Lempp.

Albrecht Lempp (1953-2012) był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.