Aktualności

12.05.2022

6. Festiwal Literacki „Autorzy i książki” w Białymstoku

Natura i jej bliskość stały się głównym tematem 6. Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”, który rozpoczął się w Białymstoku. W programie znalazły się, oprócz spotkań autorskich, także warsztaty i koncerty.

Festiwal potrwa do soboty. Jego organizatorem jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, tam też będą odbywać się spotkania.

„W tym roku celem naszych literackich podróży będzie natura w szerokim ujęciu – odkrywanie przyrody, odnajdowanie harmonii, snucie pięknych opowieści, ale też kształtowanie przestrzeni wokół siebie, a tym samym odkrywanie siebie samego” – powiedział PAP koordynator festiwalu Tomasz Filipowicz z Książnicy Podlaskiej.

Podkreślił, że temat „bliżej natury” wydał się organizatorom niezwykle potrzebny po czasie pandemii i zamknięcia. Ten czas – jak mówił – uświadomił jak bardzo potrzebujemy przyrody, przestrzeni i zieleni.

W programie znalazły się spotkania autorskie, warsztaty i koncerty, które poruszają temat bliskości z naturą, ziołami i zwierzętami.

Festiwal w środę wieczorem rozpocznie spotkanie z aktorką Joanną Brodzik i jej książką „Umami”. Filipowicz powiedział, to opowieść o kulinariach oraz związanych z nią podróżach i doznaniach.

O poezji opowiadać będzie Małgorzata Lebda, poetka i ultramaratonka, która zrealizowała projekt „Czytanie wody: Wisła”; przebiegła od źródła do ujścia Wisły.

Temat roślin leczniczych przybliży Dorota Gnatowska z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a o ogrodach opowie znana z programu „Maja w ogrodzie” Maja Popielska.

Będzie można też wziąć udział w warsztatach zielarskich, robienia ekokosmetyków a także białego śpiewu. Festiwalowi towarzyszyć będzie ekobazarek.

Przygotowano też spotkania i warsztaty dla dzieci. Bajkowe spotkania poprowadzi poetka Leonarda Szubzda, a warsztaty komiksowe Tomasz Samojlik, autor książek o przygodach żubra Pompika.

Festiwal zakończy w sobotę wieczorem spotkanie z pisarką Katarzyną Grocholą.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna