Aktualności

01.04.2020

42 zgłoszenia do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

W naborze do V Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wpłynęły 42 zgłoszenia - podał we wtorek samorząd Rybnika. To pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku. Wyróżnienie od ubiegłego roku przyznawane jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku ubiegłym.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury.

Zgodnie z regulaminem, zwyciężyć może jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną. W ub. roku wzrosła wartość nagrody - z 40 do 50 tys. zł. Zawężono też zapisy regulaminu: nagroda przyznawana jest nie tyle za najlepszą książkę, co najlepszą biografię.

Jak przekazało we wtorek miasto, w trwającym od stycznia br. naborze tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 42 biografie. Wśród autorów są: Norman Davies, Muniek Staszczyk, Andrzej Sikorowski, Kazimierz Kutz, Angelika Kuźniak, Cezary Łazarkiewicz, Dariusz Kortko.

Na kartach książek opisywani są m.in.: Olga Boznańska, Elżbieta i Krzysztof Zanussi, Halina Konopacka, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska, Krzysztof Wielicki i Irena Kwiatkowska.

Przedstawiciele władz miasta przypominają, że biografia jest gatunkiem, który wcześniej w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wybranie przez kapitułę pięciu nominacji i ich ogłoszenie w drugim kwartale każdego roku oraz wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

Kapituła ma teraz na przeczytanie wszystkich pozycji i wytypowanie nominacji trzy miesiące. Tegoroczne jury konkursu tworzą: Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, prof. Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Michał Nogaś.

W czterech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar Meneli” Roberta Rybickiego (2018 r.) oraz „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019 r.).

[źródło: PAP, Mateusz Babak]