Aktualności

14.11.2018

„100 książek na 100-lecie niepodległości”. Dziś dowiemy się, które książki Polacy kochają najbardziej

W specjalnym wydaniu „Klubu Trójki” o godzinie 21.00 poznamy dziś wyniki plebiscytu „100 książek na 100-lecie niepodległości” ogłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia. Gośćmi Mariusza Cieślika będą Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki (który był partnerem akcji), literaturoznawca prof. Maciej Urbanowski i Marcin Kube z „Rzeczpospolitej”.

Przez prawie dwa miesiące słuchacze oddali na swoje ulubione tytuły, opublikowane po 1918 roku, ponad 21 tys. głosów. Już dziś wiadomo, że to największa tego rodzaju akcja zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z UJ, Krzysztofa Dybciaka z UKSW, Dariusza Nowackiego z UŚ, Jarosława Klejnockiego (UW, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury) oraz Krzysztofa Koehlera (UKSW, dyrektor programowy Instytutu Książki). Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które zostały przedstawione w cyklu „100 książek na 100 lat Niepodległości”. Wyłoniono listę, na której znalazły się bodaj wszystkie najważniejsze nazwiska polskiej literatury XX i początków XXI wieku, oraz książki, bez których nie sposób sobie wyobrazić intelektualnego krajobrazu ostatniego stulecia takie jak: Noce i dnie Dąbrowskiej, Transatlantyk Gombrowicza, Tango Mrożka, pełna kolekcja najważniejszych tytułów Miłosza, Herberta, Iwaszkiewicza, Szymborskiej czy Herlinga-Grudzińskiego. Od skamandrytów po Świetlickiego i od Żeromskiego po Myśliwskiego. Na liście nie brakowało jednak dowodów, że literacki kanon wciąż ulega przewartościowaniu. Zaskoczeniem mogła być obecność wśród najważniejszych książek stulecia wciąż słabo znanych Nadberezyńców Floriana Czarnyszewicza czy opowiadań Zygmunta Haupta z tomu Pierścień z papieru. Były też i niespodzianki w drugą stronę, bo nie wszyscy popularni i cenieni autorzy współcześni na liście się znaleźli.

Wybrane pozycje prezentowano na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – do 11 listopada. Omówienia pojawiały się w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.