Szczecin: Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni"

09.10.2017
#
  • baner wydarzenia

Utwory Hanny Krall, Janusza Głowackiego, Josepha Conrada, czy Leonarda Cohena w interpretacji znanych aktorów będzie można usłyszeć podczas szczecińskiego Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni", który odbędzie się w następny weekend.

Wśród imprez towarzyszących odbędą się spektakle, wystawy i spotkania z pisarzami.

"Kiedy ktoś zobaczy, że znana postać ze srebrnego ekranu czyta książki, może to zmotywować go do tego, by samemu po sięgnąć po nie" – powiedziała Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej. "Dzięki nazwiskom aktorów i pisarzy, chcemy zainteresować szczecinian literaturą i namówić ich do czytania książek" – dodała.

Według niej tegoroczny Festiwal Czytania to przede wszystkim spotkanie z literaturą faktu. "Świat we wrzeniu to cykl spotkań z autorami polskich reportaży m.in. Wojciechem Jagielskim, Jarosławem Mikołajewskim, Dariuszem Rosiakiem. Największym wydarzeniem będzie na pewno rozmowa z Hanną Krall, która jest jedną z największych postaci polskiej literatury" – podkreśliła.

Goście festiwalu, który rozpocznie się w piątek 13 października i zakończy dwa dni później, będą mogli posłuchać m.in. biografii himalaistki Wandy Rutkiewicz w wykonaniu Ewy Kasprzyk, fragmentów opowiadań Josepha Conrada w interpretacji Joanny Trzepiecińskiej. Wiersze Leonarda Cohena przeczyta Andrzej Mastalerz, a opowiadania noblistki Alice Munro – Anna Seniuk.

"W ciągu ostatnich miesięcy w literackim świecie miały miejsce wydarzenia, wobec których nie mogliśmy przejść obojętnie. Tak jest w przypadku śmierci Janusza Głowackiego, który był z nami w Szczecinie podczas ubiegłorocznego festiwalu. Stwierdziliśmy, że musimy uczcić jego pamięć i stąd wieczór wspomnieniowy z udziałem Jerzego Kisielewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego oraz przedstawienia teatralne na podstawie dramatów Głowackiego" – wyjaśniła Tokarska.

W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. czytanie performatywne książki "Żeby nie było śladów: sprawa Grzegorza Przemyka" Cezarego Łazarewicza, warsztaty literackie dla dzieci, spotkania autorskie z Zofią Posmysz, Grażyną Plebanek, Stefanem Chwinem czy Marcinem Kąckim.

Festiwalowi towarzyszyć będzie prezentacja wystawy "Fotografie, które nie zmieniły świata" Krzysztofa Millera.

Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w siedzibie Książnicy Pomorskiej, część imprez zagości m.in. w Centrum Dialogu Przełomy, szczecińskim Teatrze Kameralnym i Teatrze Polskim. Przedsięwzięcia towarzyszące odbywać się będą w Świnoujściu, Stargardzie, Gryfinie, Policach, Goleniowie oraz Cedyni. (PAP)