Festiwal Biegowy – dzień II

10.09.2017
#
  • Koncert zespołu Piwnica Św. Norberta /fot. D. Kawa dla IK/

Drugi dzień obecności Instytutu Książki na 8. PKO Festiwalu Biegowym już za nami. Najmłodszym proponowaliśmy warsztaty literacko-plastyczne, najlepszym biegaczom wręczaliśmy koszulki z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego, a wszystkich gości Krynicy-Zdroju zaprosiliśmy na przepełniony poezją koncert Piwnicy Św. Norberta.

W Strefie Dzieci położonej w centrum miasteczka biegowego po raz kolejny odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, które poprowadziła ilustratorka, Magdalena Kozieł-Nowak. Zadaniem najmłodszych były przygotowanie, znanych z baśń Charles'a Perraulta o Tomciu Paluchu oraz wiersza Jana Brzechwy, siedmiomilowych butów. Wycinając, klejąc, rysując i poznając klasykę literatury dziecięcej, uczestnicy tworzyli dla siebie buty, które dzięki swoim fantastycznym formom nie tylko miały dodać im sił do sportowych zmagań, ale przyniosły również wiele radości.

O godz. 19:00 na scenie głównej festiwalu rozpoczął się koncert Piwnicy Św. Norberta pod kierunkiem Stefana Błaszczyńskiego. Związani z Krakowem artyści zaproponowali biegaczom, ich rodzinom oraz wszystkim mieszkańcom i kuracjuszom zgromadzonym przy krynickim deptaku podróż w krainę poezji i muzyki. Dynamiczne kompozycje inspirowane melodiami muzyki żydowskiej i cygańskiej w połączeniu z poetyckimi tekstami zgromadziły liczną publiczność, która każdy utwór nagradzała brawami.

Bezpośrednio po koncercie nastąpiła ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom najdłuższego z biegów Festiwalu – Biegu 7 Dolin. Nagrody, wśród których znajdowały się również przygotowane przez Instytut Książki koszulki z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego, wręczyli najlepszym zawodniczkom i zawodnikom Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski oraz Prezes Zarządu Tauron S.A. – Filip Grzegorczyk.