Festiwal Biegowy – dzień I

09.09.2017
#
  • Goście dyskusji "Od czytania do biegania (i z powrotem)" fot. D. Kawa dla IK/

Instytut Książki uczestniczy po raz pierwszy w swojej historii w imprezie stricte sportowej z programem promującym czytelnictwo. Pierwszy dzień naszej obecności na 8. PKO Festiwalu Biegowym upłynął pod znakiem warsztatów i dyskusji.

W Strefie Dzieci położonej w centrum miasteczka biegowego odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, które poprowadziła ilustratorka, Magdalena Kozieł-Nowak. Zadaniem najmłodszych były przygotowanie, znanych z baśń Charles'a Perraulta o Tomciu Paluchu oraz wiersza Jana Brzechwy, siedmiomilowych butów. Wycinając, klejąc, rysując i poznając klasykę literatury dziecięcej, uczestnicy tworzyli dla siebie buty, które dzięki swoim fantastycznym formom nie tylko miały dodać im sił do sportowych zmagań, ale przyniosły również wiele radości.

O godz. 19:00 w Domu Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze rozpoczęła się dyskusja „Od czytania do biegania (i z powrotem)”, w której udział wzięli: dziennikarz i komentator sportowy – Przemysław Babiarz, dziennikarka serwisu kulturalnego i redaktorka pisma sportowego – Katarzyna Dydo-Rosłoń, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Arkadiusz Morawiec i poeta – Marek Czuku. Moderatorem dyskusji był wicedyrektor Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler, który rozpoczął od pytań dotyczących doświadczeń biegowych.

Okazało się, że każdy z naszych gości biega „inaczej”, od krótkich dystansów w przypadku Katarzyny Dydo-Rosłoń, po udział w maratonach prof. Arkadiusza Morawca, od stopniowego odejścia od biegania przez Przemysława Babiarza, po powrót po latach do treningów w przypadku Marka Czuku. Prowadzący zapytał następnie o kwestię wpływu wysiłku fizycznego, który szczególnie w przypadku biegów maratońskich i ultramaratońskich jest trudny do wyobrażenia, na ludzką psychikę i duchowość. Katarzyna Dydo-Rosłoń podkreślała aspekty zdrowotne i relaksacyjne biegu, dzięki któremu ludzki organizm jest lepiej dotleniony, a co za tym idzie, sam człowiek bywa szczęśliwszy. Nasi goście nie byli zgodni, co do tego, czy można twórczo myśleć w czasie maratonu, jednak jak dowodzi doświadczenie kilku pisarzy, w tym Murakamiego, który wydał niedawno książkę pt. O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu, dla niektórych te dwie sfery – biegania i tworzenia – zachodzą na siebie.

W toku dalszej dyskusji Przemysław Babiarz nawiązał do antycznej korzeni maratonu i stwierdził, że każdy biegacz jest posłańcem, który niesie swoje przesłanie. Nie zawsze wiemy, jakie ono jest, ale w tym wysiłku, pokonywaniu siebie zawsze jest jakaś tajemnica. Prof. Arkadiusz Morawiec wskazał natomiast na nieco zapomniany, ale ostatnio powracający do łask starożytny ideał kalokagatii, którego celem było kształtowanie człowieka nie tylko sprawnego fizycznie, ale również mądrego i dobrego. Marek Czuku odczytał natomiast jeden z wierszy o bieganiu Janusza Drzewuckiego – jednego z najbardziej znanych twórców-maratończyków w Polsce, autora dziennika Życie w biegu – i przyznał, że mógłby się pod słowami poety podpisać.

Godzinną dyskusję zakończyły rozważania o modzie na bieganie i ewentualnych zagrożeniach, jakie ona ze sobą niesie, szczególnie dla tych, którzy w swoim wysiłku pozostają bezrefleksyjni.

Plan na sobotę, 9.09.2017 r.

- godz. 13.30-15.00, Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (prowadzi Magdalena Kozieł-Nowak – ilustratorka)


Opis:
Kolejni mali goście Strefy Dzieci Festiwalu Biegowego będą mogli uczestniczyć w przygotowanych przez Magdalenę Kozieł-Nowak warsztatach, których motywem przewodnim będzie tworzenie siedmiomilowych butów.

- godz. 19.00-20.00, Koncert zespołu Piwnica św. Norberta.

Opis: Każdy koncert ma własny scenariusz i dramaturgię, jest spektaklem złożonym z muzyki, poezji i pieśni. Jest także zaproszeniem do wspólnej wyprawy w coraz to nowe rejony ludzkiej wrażliwości, opowieścią o sprawach wielkich i małych, oglądanych przez czarodziejski pryzmat muzyki i poezji. Muzyki i poezji bardzo różnej – medytacyjnej, ilustracyjnej, klasycznej, rockowej i jazzowej. Towarzyszą jej teksty Mickiewicza, Leśmiana, Eliota, ale i Białoszewskiego czy Witkacego a także wiersze i pieśni stworzone przez naszych kompozytorów i poetów. Dla artystów Piwnica to przede wszystkim miejsce, gdzie mogą tworzyć sztukę i dzielić nią z publicznością – i z sobą nawzajem – z dala od artystycznego rynku, na którym funkcjonują na co dzień.

Instytut Książki został również partnerem plebiscytu na Biegową Książkę Roku, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas finałowej gali festiwalu w niedzielę. Listę nominowanych tytułów można zobaczyć tutaj.

Zwyciężczyniom i zwycięzcom najdłuższych biegów Instytut Książki wręczy również koszulki z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego, które zostały przygotowane z okazji Narodowego Czytania Wesela.