Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 1800 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

19.03.2018

Kraków: „Grzebień Noblisty” – wystawa poświęcona Miłoszowi

Ekspozycję, dokumentującą kluczowe w życiorysie Czesława Miłosza wydarzenia z lat 1980-1981, można oglądać od dziś w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie. Autorem zdjęć na wystawie „Grzebień Noblisty” jest Maciej Billewicz.

19.03.2018

Przyznano nagrody w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka

W minioną sobotę podczas uroczystej gali poznaliśmy laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017.

16.03.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu 16-19 marca

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu, największe wydarzenie branżowe w krajach francuskojęzycznych. Organizatorzy liczą, że wzorem lat ubiegłych odwiedzi je około 160.000 osób. Na gości czeka moc atrakcji. Przede wszystkim możliwość zdobycia podpisu jednego z 3000 autorów obecnych na targach. Z roku na rok rozbudowywany jest też program spotkań autorskich, dyskusji, paneli itd., odbywających się na dziewięciu scenach tematycznych. 

16.03.2018

Zmarła wybitna tłumaczka literatury polskiej na język czeski Vlasta Dvořáčková, laureatka Nagrody Transatlantyk

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Vlasty Dvořáčkovej, poetki i wybitnej tłumaczki literatury polskiej, niemieckiej i angielskiej.

16.03.2018

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

W najbliższy weeekend w Warszawie odbędzie się święto literatury dla najmłodszych – Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018.

15.03.2018

Nieznacznie, ale w górę. Czytelnictwo w Polsce na poziomie bliskim 40%

Co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38% Polaków – dowiadujemy się z najnowszych badań Biblioteki Narodowej, które opublikowano w czwartek 15 marca.

15.03.2018

Jutro ruszają I Gdańskie Targi Książki

70 wydawnictw z całego kraju weźmie udział w rozpoczynających się w piątek I Gdańskich Targach Książki. Podczas trzydniowej imprezy odbędą się ogólnopolskie premiery kilku książek oraz spotkania z autorami.

15.03.2018

„Hartwig. Wdzięczność”. Spotkanie wokół książki Anny Legeżyńskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Domem Literatury zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Hartwig. Wdzięczność” Anny Legeżyńskiej.

14.03.2018

Polska na Targach Książki w Lipsku

Jutro rozpoczynają się Targi Książki w Lipsku – jedna z największych niemieckich imprez adresowanych do czytelników, pisarzy, wydawców oraz przedstawicieli branży książkowej i medialnej.

14.03.2018

"Urodziny Józefa Czechowicza" w Lublinie

Dom Słów i Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie zapraszają na "Urodziny Józefa Czechowicza".

14.03.2018

Prześladowana syryjska poetka Kholoud Charaf, stypendystka programu ICORN, już w Krakowie

Syryjska poetka i krytyczka sztuki Kholoud Charaf jest ósmym stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN, który znalazł schronienie w Krakowie. Charaf, w przeciwieństwie do poprzednich stypendystów, pozostanie pod Wawelem dwa lata.

13.03.2018

Seminarium "Biblioteka Nowa w Drodze". Reminiscencja filmowa

Jesienią 2017 roku odbyły się dwie edycje seminarium objazdowego „Biblioteka Nowa w Drodze” realizowanego przez Instytut Książki. Bibliotekarze z bibliotek publicznych w Polsce odwiedzili najlepsze biblioteki na terenie Republiki Czeskiej, by zobaczyć oryginalne rozwiązania architektoniczne, dowiedzieć się, jak nasi południowi sąsiedzi, którzy mają bardzo wysoki wskaźnik czytelnictwa, zarządzają nowoczesną przestrzenią biblioteczną, jak tworzą i wdrażają interesujące programy dla czytelników, jak docieraja z książką do najmłodszych, seniorów i studentów i porównać to z naszymi realiami.

13.03.2018

Olga Tokarczuk nominowana do The Man Booker International Prize

Powieść Olgi Tokarczuk Bieguni wydana w języku angielskim jako Flights znalazła się na długiej liście książek nominowanych do The Man Booker International Prize.

13.03.2018

Polskie e-booki w bibliotekach w Mississaudze

Dzięki współpracy Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto i Biblioteki Miejskiej w Mississaudze, od stycznia tego roku we wszystkich bibliotekach publicznych „największego polskiego miasta w Kanadzie” dostępnych będzie kilkaset e-booków w języku polskim.

12.03.2018

Książka tygodnia: Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Państwa, których nie ma. Republiki widmowe. Produkujące plastikowe monety, ale posiadające organa władzy. Abchazja, Naddniestrze, Osetia Południowa, Doniecka Republika Ludowa, Górski Karabach. Wszystkie łączy niejasny status międzynarodowy, albo jego faktyczny brak. Łączy je jeszcze położenie geograficzne; wszystkie leżą w granicach dawnego Związku Radzieckiego i rozgrywane są przez współczesną Rosję. Do tego dochodzi bieda ich mieszkańców i na poły mafijne, a przynajmniej kumoterskie struktury władzy. I sowiecka mentalność, a z drugiej strony rodzące się poczucie narodowej wspólnoty.

12.03.2018

Poznań: Nowa odsłona targów książki dla dzieci i młodzieży

Pod nową nazwą odbędą się w Poznaniu tegoroczne targi książki dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbędzie się między 23 a 25 marca jako XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik".

12.03.2018

Poznań: Wydawcy akademiccy na Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej

Wydawcy akademiccy i wydawnictwa oferujące książki popularnonaukowe zaprezentują swoją ofertę na Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Impreza rozpocznie się 23 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

12.03.2018

Literackie spacery po Krakowie

Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających miasto czytelników z różnych stron świata, wracają na krakowskie szlaki literackie już po raz piąty!

09.03.2018

Czytaty2: Lech, Popiel i inni

CZYTATY wracają! Tematem tegorocznych spotkań będą baśnie, legendy i opowieści z różnych stron świata. Cykl rozpocznie się od spotkania z legendarnymi początkami Polski.

09.03.2018

104 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

104 książki dla dzieci, wydane w 2017 r., zgłoszono do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu - poinformowała wiceszefowa instytucji Mariola Talewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią.

08.03.2018

Najlepsze Książki Roku 2017 – wyniki plebiscytu portalu lubimyczytac.pl

Znamy już zwycięzców Plebiscytu Książka Roku 2017 organizowanego przez portal lubimyczytac.pl! Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Peter Wohlleben, Magdalena Witkiewicz i John Green. O wyborze zadecydowali internauci podczas największego głosowania czytelników w Polsce.

07.03.2018

Joanna Bator i Esther Kinsky laureatkami nagrody im. Hermanna Hessego

Pisarka Joanna Bator otrzyma wraz ze swą niemiecką tłumaczką Esther Kinsky tegoroczną nagrodę im. Hermanna Hessego. Poinformowała o tym Fundacja Hermana Hessego w Calw (Badenia-Wirtembergia).

07.03.2018

Zgłoszenia do Konkursu Piórko 2018

Do 20 marca br. można przesyłać utwory literackie w ramach pierwszego etapu konkursu „Piórko 2018. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Na autora najciekawszego tekstu skierowanego do dzieci, czeka nagroda finansowa w wysokości 100 tys. zł.

06.03.2018

„Moje miasto Warszawa” w przedszkolach

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczął niedawno wyjątkową akcję, w ramach której powstała publikacja „Moje miasto Warszawa”. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i otrzymują ją maluchy, które rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w warszawskich przedszkolach.

06.03.2018

Książka tygodnia: Na wschód od zachodu

Być może żadne inne słowo nie robi tak oszałamiającej kariery na Zachodzie, jak „oświecenie”. Odnaleźć odpowiedź ukrytą w pismach mistyków, przejść pustynię, dotrzeć do świętego miasta. A nade wszystko: przeżyć Wielką Odmianę.

06.03.2018

Przyznano Nagrodę Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego

Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego przypadła w tym roku Błagowescie Lingorskiej-Naczewskiej, autorce przekładów na język bułgarski, oraz Andersowi Bodegardowi, który tłumaczy twórczość autora "Hebanu" na język szwedzki.

05.03.2018

400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje cały dorobek poety – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła", poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy".

05.03.2018

Nuala Ni Dhomhnaill laureatką Nagrody im. Zbigniewa Herberta

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła w poniedziałek nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Uhonorowano nią Nualę Ni Dhomhnaill, irlandzką poetkę piszącą w języku gaelickim. Jury uznało, że twórczość Ni Dhomhnaill jest "spełnionym artystycznie aktem ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gestem przeciwstawiania się kulturowej unifikacji".

05.03.2018

Nowa siedziba Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

W piątek, 2 marca, Pierwsza Dama wzięła udział w uroczystości otwarcia Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Nowa siedziba jest efektem rozbudowy i adaptacji budynku dawnej szkoły – historycznej willi z początku XX wieku. Inwestycję zrealizowano dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki. Zadaniem Programu jest przede wszystkim poprawa stanu czytelnictwa w Polsce.

05.03.2018

Polska półka – Polish Bookshelf Project

Do brytyjskich bibliotek trafi wkrótce ponad tysiąc egzemplarzy książek polskich autorów. Odbędzie się to w ramach projektu „Polska półka – Polish Bookshelf Project”, realizowanego przez Instytut Książki, Ambasadę RP w oraz Instytut Polski w Londynie we współpracy z Stowarzyszeniem Literka, European Welfare Association oraz Polską Macierzą Szkolną. Inicjatywa związana jest z obchodami stulecia odzyskania niepodległości oraz jubileuszem 250 lat dyplomacji polsko-brytyjskiej.

05.03.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017

Cztery książki reporterskie autorów z zagranicy i sześć książek twórców polskich zostało nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Tytuły pięciu książek-finalistek zostaną ogłoszone w kwietniu, a laureata lub laureatów nagrody poznamy w maju.

02.03.2018
Tagi: Twórczość

Debiut strony internetowej „Twórczości”

Najstarsze, ukazujące się nieprzerwanie, pismo literackie w Polsce doczekało się swojej strony internetowej. Miesięcznik powstał w Krakowie w sierpniu 1945 r. z inicjatywy Kazimierza Wyki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, i Karola Kuryluka, redaktora przedwojennych „Sygnałów”; miał wtedy podtytuł „miesięcznik Literacko-krytyczny”.

02.03.2018

Rzęsiście – najpiękniejsze słowo w plebiscycie Biblioteki Śląskiej

Rzęsiście, ancymonek i prażynka – te słowa uznano za najpiękniejsze w plebiscycie ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego 21 lutego. Uczestnicy zabawy językowej „Mów do mnie pięknie” mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć te, których uroda językowa jest kontrowersyjna.

02.03.2018

Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej: sto ksiąg na stulecie niepodległości

Najcenniejsze polonika ze swych zbiorów pokaże Książnica Cieszyńska. "Każda z tych ksiąg to unikalny pomnik narodowej pamięci i tożsamości" - powiedział Artur Lewandowski z Książnicy. "Te księgi stworzyły Polskę. Na wystawie pojawią się najistotniejsze ze względu na kulturotwórczą wartość dzieła, w których na przestrzeni stuleci wyrażał się duch polskiej wolności, inspirujący Polaków pod zaborami do heroicznej walki o niepodległość i byt narodowy ojczyzny. To wiekopomne zabytki piśmiennictwa polskiego – począwszy od zachowanych świadectw pochodzących z wieków średnich po 1918 r." – podkreślił Artur Lewandowski, współautor wystawy.

01.03.2018

Polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Na rozpoczętych w środę XXV Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku swoje stoisko ma także strona polska - można tam znaleźć m.in. białoruski przekład "Lalki" Bolesława Prusa. Imprezie towarzyszyć będą liczne spotkania i warsztaty. "Mińskie Targi Książki to najważniejsza okazja do kontaktu z polską książką i z jej autorami" – powiedział charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros. Stoisko narodowe zostało zorganizowane wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki.

01.03.2018

Idea regionalizmu Stefana Żeromskiego na wystawie w kieleckim Muzeum Narodowym

Ludowe stroje, obyczaje i obrzędy. Pisane gwarą opisy dawnych zabobonów i przesądów – można zobaczyć na otwartej w środę wystawie „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu” w kieleckim Muzeum Narodowym. „Stefan Żeromski wielokrotnie podkreślał w swoich utworach, jak niezwykle ważnym czynnikiem jest związek człowieka z jego miejscem urodzenia i wychowania” – powiedziała podczas wernisażu kurator wystawy Sylwia Zacharz.

01.03.2018

Marcowy program Muzeum Pana Tadeusza

W marcu w Muzeum Pana Tadeusza zostanie zakończona wystawa czasowa, która ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu”. Zaplanowano również program warsztatów i spotkań z ciekawymi gośćmi oraz dwa wyjątkowe koncerty w Salonie romantycznym.

28.02.2018

Narodowe Czytanie 2018 - inauguracja

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zainaugurowali siódmą edycję akcji Narodowe Czytanie, której partnerem jest Instytut Książki. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatywa ma wyjątkową formułę.

28.02.2018

Teraz komiks! Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie na wystawie "Teraz komiks!", która zostanie otwarta 2 marca 2018 roku w Krakowie.

28.02.2018

Polsko-czeska Wiosna Literatury

Jutro rusza nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody.

27.02.2018

Conradowskie lekcje czytania

Pięć niezwykłych rozmów – zainicjowanych przez filozofa literatury Grzegorza Jankowicza, zachęcającego do myślenia o dzisiejszym świecie za pomocą Conradowskiej prozy – będą mogli wykorzystać podczas lekcji nauczyciele szkół średnich dzięki materiałom udostępnionym jako pokłosie obchodów Roku Conrada.

27.02.2018

Konsulat Generalny RP w Toronto zachęca dzieci do czytania po polsku

"Czytam po polsku" to projekt rozpoczęty przez Konsulat Generalny RP w Toronto. Adresowany jest do dzieci, ma zachęcać do zainteresowania się językiem polskim i czytania polskich książek.

26.02.2018

Biblioteka Narodowa obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia

Biblioteka Narodowa - największa polska książnica - została powołana 24 lutego 1928 r. rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Dziś w uroczystościach rocznicowych w warszawskim Pałacu Rzeczpospolitej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

26.02.2018

Książka tygodnia: Czas ziemiaństwa

Jest to książka, która skłania do zadumy nad światem, który – jak się wydaje – bezpowrotnie odszedł w przeszłość. Zniszczony, bo uformował się w miejscu z punktu widzenia geopolityki fatalnym: między cywilizacją niemiecką a rosyjską, które nie cenią sobie nazbyt wolności.

26.02.2018

Zgłoszenia na Targi Książki w Abu Dhabi

Informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia do udziału w stoisku kolektywnym polskich wydawców na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi.

23.02.2018

"Sienkiewicz Superstar" - premiera w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu

"Sienkiewicz Superstar", spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego, to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Premiera sztuki odbędzie się dziś o godz. 19.

23.02.2018

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie

W Wilnie rozpoczęły się w wczoraj Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 370 wystawców z dziewięciu krajów, w tym z Polski. Motywem przewodnim polskiej prezentacji na targach są obchody 100-lecia niepodległości kraju i Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

22.02.2018

MAK+ w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach Śląskich

Od dzisiaj Biblioteka Publiczna w Obornikach Śląskich dołączyła do grona użytkowników systemu MAK+, który nie tylko usprawni pracę bibliotekarzy, ale przede wszystkim ułatwi czytelnikom dostęp do biblioteki i jej zasobów. Indywidualne konto dla każdego użytkownika stworzy m.in. możliwość zdalnego zamawiania książek. System generuje automatyczne powiadomienia o terminie zwrotu lub o realizacji zamówienia.

22.02.2018

Konkurs na recenzję – nagrody za rok 2017

Konkurs „Klubowicze do klawiatur” oraz Konkurs na recenzję rysowaną dla dzieci to dwa konkursy organizowane przez Instytut Książki, które trwają nieprzerwanie przez cały rok. Co miesiąc autorom najlepszych tekstów i prac plastycznych, którzy uczestniczą w spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, przyznajemy nagrody.

22.02.2018

W styczniu rozdaliśmy 29 506 "wyprawek czytelniczych"!

W grudniu rozpoczęliśmy wyjątkową kampanię proczytelniczą "Mała książka - wielki człowiek", która przekonuje, że z książką warto zaprzyjaźnić się już od urodzenia. Nakładem Instytutu Książki ukazała się publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach – książka „Pierwsze wiersze dla…”.

22.02.2018

Nagroda Found in Translation Award - zgłaszanie kandydatów

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają do zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji nagrody FOUND IN TRANSLATION AWARD, przyznawanej tłumaczowi/tłumaczom najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski.

22.02.2018

Wystawa „Wisława Szymborska. Kolaże” w Wilnie

Instytut Polski w Wilnie, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, Instytut Książki oraz Litewska Biblioteka Narodowa im. M. Mažvydasa serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „Wisława Szymborska. Kolaże”.

21.02.2018

Program Literatura: nabór wniosków

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór w programie Literatura.

21.02.2018

"Książka do słuchania" w radiowej Dwójce

Dwójka Polskiego Radia zaprasza na pierwszą audycję z cyklu Dwójka Polskiego Radia zaprasza na pierwszą audycję z cyklu "Książka do słuchania". Wielką, a zapoznaną opowieść o Kresach Floriana Czarnyszewicza "Nadberezyńcy" przeczyta Adam Ferency.

21.02.2018

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.

20.02.2018

Instytut Książki na seminarium w Sztokholmie

W tym roku Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie Szwecja. Uroczyście ogłoszono to w minionym tygodniu na seminarium zorganizowanym w Sztokholmie przez Instytut Polski.

20.02.2018

5 lat Stypendium im. Albrechta Lemppa

Już dziś o godz. 18:00 w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Literatura na Jasnej z dotychczasowymi Laureatami Stypendium im. Albrechta Lemppa: pisarzami i tłumaczami z Polski i Niemiec.

20.02.2018

Wieczór wspomnień o Kseni Starosielskiej w Moskwie

Była autorką wzorcowych przekładów, jej współpraca z polskimi pisarzami przeradzała się w przyjaźń - opowiadali w poniedziałek w Moskwie o wybitnej tłumaczce Kseni Starosielskiej, zmarłej w listopadzie 2017 roku, jej współpracownicy, uczniowie i bliscy.

19.02.2018

Nagroda Tłumacza Roku za litewski przekład książki Gombrowicza

Nagrodę Tłumacza Roku na Litwie przyznano Irenie Aleksaite za przekład książki Witolda Gombrowicza "Wspomnienia polskie" - poinformowało dziś litewskie ministerstwo kultury.

19.02.2018

"Drach" Szczepana Twardocha ukaże się po śląsku

Powieść "Drach" Szczepana Twardocha z 2014 r. ukaże się w tym roku po śląsku w przekładzie Grzegorza Kulika nakładem Wydawnictwa Literackiego - poinformował autor.

19.02.2018

Książka tygodnia - Kwatera zmartwychwstałej pamięci

Książka Przemysława Dakowicza „Kwatera zmartwychwstałej pamięci” stanowi swoiste podsumowanie tej części twórczej działalności autora „Teorii wiersza polskiego”, która koncentruje się wokół tematu ekshumacji szczątków zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w tzw. kwaterze „Ł”.

16.02.2018

Dylan i jego czasy: Interdyscyplinarna konferencja w Muzeum Literatury

Muzeum Literatury zaprasza na konferencję Dylan i jego czasy, która odbędzie się w dniach 24-25 maja 2018 roku.

16.02.2018

Infrastruktura Bibliotek 2016–2020: IV nabór wniosków

Instytut Książki ogłasza IV nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020”.

16.02.2018

Zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018.

16.02.2018

Przecinek i kropka: głosowanie czytelników

Już wiemy, które książki dla najmłodszych czytelników skradły serca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. O jeden z najważniejszych laurów w dziedzinie literatury dla dzieci walczy teraz po pięć tytułów w dwóch kategoriach wiekowych (0-5 lat i 6-9 lat). O tym, komu zostaną przyznane nagrody, zadecydują czytelnicy – rodzice i dzieci. Internetowe głosowanie potrwa do 1 marca, a zwycięzców ogłosi 17 marca Filip Chajzer na gali podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka.

15.02.2018

Nagroda poetycka Orfeusz

Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu zaprasza osoby reprezentujące wydawnictwa, instytucje kultury, agencje artystyczne, organizacje i stowarzyszenia twórcze, portale i media zajmujące się literaturą oraz sztuką do zgłaszania książek do VII edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom roku 2017.

15.02.2018

Obrazy na wygnaniu? Literackie reinterpretacje dzieł malarskich

W ramach nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu, skupionego wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze, Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wykład krytyka sztuki Marka Śniecińskiego.

14.02.2018

Pisz kreatywnie z Miastem Literatury UNESCO

Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania. Ogłoszono pierwsze półrocze zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

14.02.2018

Piotr Matywiecki laureatem Nagrody "Nowych Książek" za rok 2017

Piotr Matywiecki odebrał we wtorek doroczną nagrodę miesięcznika "Nowe Książki", którą otrzymał za "Stary gmach" - opowieść o starym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, w którym autor pracował.

13.02.2018

Spotkanie z cyklu Seryjni Poeci

Instytut Mikołowski zaprasza na spotkanie z cyklu Seryjni Poeci z udziałem: Rafała Skoniecznego, autora tomu Antologia hałasu (WBPiCAK, 2016) i Filipa Zawady, autora tomu Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty (WBPiCAK, 2017). Wydarzenie odbędzie się 16.02.2018 o godz. 18 w Instytucie Mikołowskim. Spotkanie poprowadzą Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

13.02.2018

"Portrety literackie": wystawa fotografii autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego

Pięćdziesiąt portretów polskich pisarzy i pisarek autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego będzie można zobaczyć od dziś na wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja fotografii pt. "Portrety literackie" będzie dostępna do 22 marca.

12.02.2018

Przyznano Bologna Ragazzi Award

Znamy już laureatów tegorocznej edycji nagrody Bologna Ragazzi Award, nazywanej Noblem literatury dziecięcej. Ta prestiżowa, międzynarodowa nagroda jest przyznawana co roku podczas targów książki w Bolonii za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci.

12.02.2018

Wręczenie Nagrody "Nowych Książek" za rok 2017

Dyrektor Instytutu Książki i zespół miesięcznika "Nowe Książki" serdecznie zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody "Nowych Książek" za rok 2017 Piotrowi Matywieckiemu, autorowi książki "Stary gmach" (wyd. Towarzystwo Więź).

09.02.2018

Ponad siedemdziesiąt kandydatur do Nagrody Gombrowicza

Minął termin zgłaszania kandydatur do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak informują organizatorzy nagrody, nadesłano 76 książek. W czerwcu kapituła pięć spośród nich nominuje do wyróżnienia, zaś wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 000 zł.

Partnerzy

Instytucja nadzorująca

Partnerzy

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
tel. (+48) 12 61 71 900
fax. (+48) 12 62 37 682
Więcej